Μετέτρεψα απλό τζάκι σε ενεργειακό με πατέντα: πως θα υπολογίσω τα kW;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79229 από geokatsa
ΑΧΙΛΛΕΑ γυρο γυρο στην σιδιρογονια εβαλα 1χ1,6 σολινα και κορδονι εξο το τζαμι στη μεση ,μεσα κορδονι και απο πανο ,γυρο γυρο λαμα 3 ποντους
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Axilleas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79594 από valsam

geokatsa έγραψε: Τωρα που πηρα φορα,κανω κενουργια προσοψη,την εχω στα σκαρια,αλλα δεν εχω χρονο γιατι δουλεβο προι βραδυ,μεχρι τησ 21 η ωρα 360 ημερεσ το χρονο.

Φιλε geokatsa μπραβο πολυ ωραια η προσοψη του τζακιου αλλα μιας και θα κανεις καινουργια προσοψη αλλαξε και τον μεσα θαλαμο που ζεσταινει τον αερα, ετσι οπως το εκανες παιρνεις ελαχιστα ενω μπορεις να παρεις πολλα,δες εδω για να παρεις μια ιδεα,
.
Εκμεταλευεσε μονο την ζεστη απο την πλατη ενω μπορεις να παρεις θερμοτητα απο την φλογα που χτυπαει επανω οπως επισης και απο τα καρβουνα κατω,σε ενα αεροθερμο τζακιου(χωρις πορτα) που εκανα περυσι απο τα καρβουνα κατω πυρονοταν και γινοταν πορτοκαλι χρωμα οι σωληνες του δικου μου.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79610 από geokatsa
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79648 από valsam
Ακριβος αλλα αν εκανα ξανα για παρτη μου αεροθερμο τζακιου δεν θα εβαζα σωληνες αλλα θα εφτιαχνα με λαμαρινα 4 η 5 χιλ. ενα κουτι 5 ποντους υψος εσωτερικα απο λαμαρινα σε λαμαρινα το εσωτερικο του τζακιου με ανοιγμα επανω μια τρυπα για τα καυσαερια και μια κατω για να βγαινει το κουτι της σταχτης!
Τυφλα να'χουν οι κασετες δηλαδη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79822 από Gdevil
@valsam
Αν η πάνω επιφάνεια του τζακιού είναι 50 βάθος επί 70 πλάτος τότε η πάνω πλάκα θα έχει επιφάνεια 50*70 = 3500 τετρ εκατοστά.
Από αυτά αφαιρουμε την τρύπα της καμινάδας 20χ20 έστω.
Μένουν 3100 τετρ εκατοστά για ανταλαγή θερμότητας.

Εαν το κάνουμε με σωλήνες 1+1/4 ίντσας με απόσταση μεταξύ τους 2.5 εκατοστά τότε χωράνε 12 σωλήνες.
Αυτές καταρχήν δεν χρειάζεται να αφήσουν κενό για την καμινάδα
έχουν επιφάνεια (γιατί όλη τους η περιφέρεια θα θερμαίνεται και όχι μόνο το κάτω μέρος)
12 (τεμάχια) * 50 (βάθος) * 2*3,14*1,58 (περίμετρος σωλήνας) = 5953 τετρ εκατοστά.

Σχεδόν διπλάσια επιφάνεια ανταλαγής θερμότητας.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79877 από valsam
Gdevil δεν το ειχα σκεφτει οτι δημιουργοντας λαμαρινενια πλακα μονο το κατω μερος θερμαινεται και οτι με σωληνες όλη τους η περιφέρεια θα θερμαίνεται, πολυ σωστα,για τα πλαινα μερη και το κατω τι λες ομως για την δημιουργια θερμοθαλαμου οπως κανει ο φιλος εδω

Η ακομη καλυτερα οπως ο παραπανω αλλα και με πλαινα τοιχωματα οπως του παρακατω βιντεο,δηλ. ενα υβριδιο μεταξυ των δυο αεροθερμων στα βιντεο!

Απ'την αλλη τωρα που το σκεφτομαι μια τετοια κατασκευη εαν γινει με 5 χιλ. λαμαρινα και πρεσαριστει γιατι να μην γινετε αντι για αεροθερμο με νερο, δηλ. υδραυλικο?
Αυτο τι παραπανω εχει www.thermostahl.gr/product_detail.jsp?prdId=SC&extLang=,ισα ισα που αυτο που σκεφτομαι θα εχει πολυ παραπανω ογκο νερου και πορτα για τον ελεγχο του αερα.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ