Μετέτρεψα απλό τζάκι σε ενεργειακό με πατέντα: πως θα υπολογίσω τα kW;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79990 από Gdevil
Αυτό που λέει ο Αστέρης έχει δίκιο.
Οι 4 κοιλοδοκοί είναι λίγοι. Το 300άρι το μοτέρ είναι καλό. Αρκεί να βγάζει 300 κυβικά.

Θα σου περιγράψω την δική μου κατάσταση.
Επίσης εδώ θα βρείς χρήσιμα πράγματα γιατί κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...&limitstart=45#75889
Ουσιαστικά οι απώλειες του χώρου καθορίζουν το μοτέρ και αυτό καθορίζει τις διαστάσεις και τις σωλήνες του αερόθερμου.

Σε 400 κυβικά μοτέρ (μανίσια έξοδος Φ100) σύνδεσα σπιράλ φ100 και μπήκα σε σωλήνα κολλεκτέρ φ90 (λάθος που το στένεψα).
Ενωσα 8 (κανονικά έπρεπε 10) σωλήνες (έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια ανταλλαγής από ότι οι τετράγωνοι κοικοδοκοί) ινοξ (καλύτερο για την υγεία αλλά χειρότερο για ανταλλαγή θερμότητας από ότι οι μαύρες σωλήνες) 1+1/4 ιντσας που κινήθηκαν κάτω, στο βάθος και μετά επάνω (50+50+50).
Εβαλα και κόφτρα και πόρτα.
Βάζω 12 κιλά ξύλα και τα ανάβω. Ακολουθώ την διαδικασία της "upside down fire"
Ο αέρας βγαίνει την πρώτη ώρα ΜΟ θερμοκρασίες 50 βαθμούς, μετά για 2 ώρες ΜΟ θερμοκρασίες 90 βαθμούς και για άλλες 2 ώρες σε ΜΟ θερμοκρασίες 40 βαθμούς
Από τον εναλλάκτη καμινάδας παίρνω 30 με 50 βαθμούς πάλι με 400 άρι βεντιλατέρ σε αυτό το 5ώρο
Και αερόθερμο και εναλλάκτης δουλεύουν από τους 30 έως τους 50 κλιμακωτά και μετά στο φούλ
5 ώρες μετά ξανά τα ίδια
4 φορές την μέρα η ίδια διαδικασία. Οταν είχε καλύτερο καιρό 3 ή και 2 φορές έφταναν
Τα ξύλα μου είναι υγρά.
Οταν έβαλα ξερά είχα +20 βαθμούς από το αερόθερμο και +10 από τον εναλλάκτη
70 τετραγωνικά ύψους 2,9 ενιαίος χώρος σαλόνι κουζίνα καθιστικό τα ζεσταίνει άνετα.
Στέλνει και ζέστη στον επάνω όροφο που είναι τα δωμάτια
Στον επάνω όροφο στέλνω και τις 2 εξόδους από τον εναλλάκτη
Θερμοκρασίες 23-25 στον πρώτο, 21-22 στον δεύτερο.
Μόνωση μέτρια. Πάνω πλάκα. Κάτω άδειο διαμέρισμα. Εκθεση εξωτερική μόνο από νότο και δύση. Βοράς κλιμακοστάσιο. Ανατολή άλλη οικοδομή.
Αλλη πηγή θέρμανσης γιοκ.
Αν δεν ανάψω το τζάκι, μέσα σε 5 ώρες πέφτει η θερμοκρασία 2 βαθμούς στον κάτω όροφο
Με μωρό 5 μηνών και γυναίκα να μη γκρινιάζει νομίζω είμαι καλά από ζέστη.
Από απόδοση δεν είμαι ικανοποιημένος. Νομίζω φταίνε και τα ξύλα και το ότι ακόμα την δευτερεύουσα καύση δεν την έχω πετύχει και το ότι η πλάκα από επάνω είναι με μέτρια μόνωση.

Ο εναλλάκτης μου είναι 60 πόντους.
Το ότι δεν ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από 60 βαθμούς (για πάνω από 30 λεπτά σε όλο το 5ωρο των 12 κιλών σε νορμάλ ανάματα) μου δείχνει ότι με τις 8 σωλήνες 1+1/4 που έχω κάνω καλή ανάκτηση θερμότητας.

Επεξεργασία
4 κοιλοδοκοί διαστάσεων 4χ4 έχουν συνολική διατομή 64 τετρ εκατοστά. Οσο μία Φ90
8 σωλήνες 1+1/4 ίντσας έχουν διατομή περίπου το ίδιο.
Δλδ και στις δύο περιπτώσεις ο ίδιος αέρας μπορεί να περάσει από μέσα τους.
Το θέμα είναι ότι με τις 8 σωλήνες θα έχεις 25% παραπάνω επιφάνεια ανταλλαγής θερμότητας
Εξωτερική επιφάνεια 4 κοιλοδοκών = 4 * 32 = 64 εκατοστά
Εξωτερική επιφάνεια 8 σωλήνων = 8 *2 * 3,14 *1,58 = 79 εκατοστά


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #80030 από Gdevil

Gdevil έγραψε: ...
Βάζω 12 κιλά ξύλα και τα ανάβω....

Διόρθωση
15 κιλά ξύλα βάζω.
Τα 12 ήταν λόγω κεκτημένης ταχύτητας επειδή τελευταία δοκιμάζω να δώ αν μου έφταναν τα 12 κιλά.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #80040 από geokatsa
Gdevil...ψηκτρες εχω απο μεσα στο κουτι,οριζοντιες 10 τεμαχια ανα 4,5 ποντους,υψος 4χ35 μηκος,και ετσι θερμενη μεσα πιο καλλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #80094 από Gdevil
Μέσα στο κουτί είναι τα διαφράγματα που έγραφες, σωστα?
Αν κολλήσεις και από έξω πχ να το κάνεις όπως είναι στην φώτο η εξωτερική επιφάνεια από αυτό το τζάκι
www.mustget.gr/thumbnails/683/730x800/img4118-3728.jpg
τότε θα σου ζεσταίνει πιο καλά τον αέρα μέσα στο κουτί


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81449 από geokatsa
Gdevil,εκτος τα διαφραγματα,εχω και της ψηκτρες.τωρα η καινουργια φατσα,που τελειωνω σιγα,σιγσ,,,,,,,,


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #81461 από κροκος
μπορεις να μας πεις τις διαστασεις του τζαμιου; και απο που το αγορασες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ