LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato: οδηγίες για αρχάριους...

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79213 από pspanopi
Η μοναδική σύνδεση με αέρα ειναι εξωτερική με σπιραλ φ100 (αν θυμάμαι καλα) ... Σε ενεργειακό φυσικής ροής ενός φίλου βλέπω δυο γριλλιες εισαγωγής εσωτερικού αέρα (πάνω και κάτω απο την εστία) και μου έκανε εντύπωση ... Ειναι αναγκαία;

Κάποτε νόμιζα ότι έκανα λάθος ... Αλλά έκανα λάθος !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79226 από pantelis1973

pspanopi έγραψε: Η μοναδική σύνδεση με αέρα ειναι εξωτερική με σπιραλ φ100 (αν θυμάμαι καλα) ... Σε ενεργειακό φυσικής ροής ενός φίλου βλέπω δυο γριλλιες εισαγωγής εσωτερικού αέρα (πάνω και κάτω απο την εστία) και μου έκανε εντύπωση ... Ειναι αναγκαία;


Eιναι αυτό που ρωτησα τον αστέρη παραπάνω για την φυσική ροή. Απο αυτά που εχω μαθει εδω μεσα,ειναι χρησιμη ετσι ωστε να δουλευει καλυτερα η εστια..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pspanopi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79589 από MICK

pantelis1973 έγραψε:

pspanopi έγραψε: Η μοναδική σύνδεση με αέρα ειναι εξωτερική με σπιραλ φ100 (αν θυμάμαι καλα) ... Σε ενεργειακό φυσικής ροής ενός φίλου βλέπω δυο γριλλιες εισαγωγής εσωτερικού αέρα (πάνω και κάτω απο την εστία) και μου έκανε εντύπωση ... Ειναι αναγκαία;


Eιναι αυτό που ρωτησα τον αστέρη παραπάνω για την φυσική ροή. Απο αυτά που εχω μαθει εδω μεσα,ειναι χρησιμη ετσι ωστε να δουλευει καλυτερα η εστια..

Στις εστίες που έχουμε, η μοναδική σύνδεση με εξωτερικό αέρα είναι μία σωλήνα Φ120 (αν θυμάμαι καλά) που τροφοδοτεί τη φωτιά. Αν ανοίξεις την πόρτα, στο κάτω μέρος της, υπάρχουν 2 σίτες (δεξιά & αριστερά), εκεί βρίσκονται και τα μοτέρ. Από εκεί μπαίνει ο αέρας του χώρου, ζεσταίνεται κάνοντας συγκεκριμένη διαδρομή, και βγαίνει από τις περσίδες που έχεις βάλει στη φούσκα. Και εγώ το ίδιο ακριβώς έχω κάνει. Το τζάκι μας ΔΕΝ είναι ΦΥΣΙΚΗΣ ροής, είναι βεβιασμένης ροής, γιατί υπάρχουν τα μοτέρ, που προανέφερα. Μέσα στη φούσκα, λόγω του ότι υπάρχει η καμινάδα, αναπτύσσεται μεγάλη θερμοκρασία. Καλό είναι να υπάρχει εκεί μία ΦΥΣΙΚΗ ροή, για να εκμεταλευτούμε αυτή τη θερμοκρασία. Έτσι λοιπόν τοποθετούμαι μία περσίδα κάτω και μία άλλη περσίδα στο πάνω μέρος της φούσκας. Από την κάτω περσίδα μπαίνει αέρας από τον χώρο ζεσταίνεται και βγαίνει από την πάνω περσίδα. Αυτό πρέπει να έχει γίνει με το φίλο σου. Αυτή η περιγραφή είναι πολύ περιγραφική. Αυτό θα κάνω εγώ το καλοκαίρι που θα μας έλθει. Αυτό το σύστημα δεν κάνει την εστία να δουλεύει καλλίτερα, απλά εκμεταλεύεσαι τη θερμότητα που πάει χαμένη κατά κάποιο τρόπο. Επίσης, αν θέλεις, μπορείς να βάλεις εναλλάκτη θερμότητας στην έξοδο του ΠΡΙΝ την καμινάδα. Διάθεση να υπάρχει και χρήμα.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pspanopi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80141 από pspanopi
Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια.
Απο ότι κατάλαβα ξεκινάς με την πρωτογενή καύση( αριστερός συρτης εξω, δεξιοσ μεσα) μέχρι να πυρωσει η εστία και συνεχίζω με την δευτερογενή καύση ( αριστερό μέσα, δεξιό έξω) μέχρι να πιάσω την επιθυμητή θερμοκρασία στον χώρο ... Εφτασα τους 24° με καλό μπουμπόυνισμα. (3 κουτσουρα συγχρόνως).
Παρόλα αυτά με προβληματίζει το πόσο γρήγορα μου καίει την μπρικετα (λευκής οξύας) σε λιγότερο απο μισή ώρα...
Ο εμπορας που πήρα τζάκι και μπρικετα με συμβουλεύει να βάζω και τους δυο συρτες μέσα και τα μοτέρ στην 4η σκάλα για να μου κρατάει η μπρικετα 1ωρα+!
Εχετε εμπειρία σχετική;
Επίσης πως καθαρίζουμε απο την μουτζουρα το τζαμί; Υπάρχει Ειδικο καθοριστικό;

Κάποτε νόμιζα ότι έκανα λάθος ... Αλλά έκανα λάθος !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80255 από MICK

pspanopi έγραψε: Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια.
Απο ότι κατάλαβα ξεκινάς με την πρωτογενή καύση( αριστερός συρτης εξω, δεξιοσ μεσα) μέχρι να πυρωσει η εστία και συνεχίζω με την δευτερογενή καύση ( αριστερό μέσα, δεξιό έξω) μέχρι να πιάσω την επιθυμητή θερμοκρασία στον χώρο ... Εφτασα τους 24° με καλό μπουμπόυνισμα. (3 κουτσουρα συγχρόνως).
Παρόλα αυτά με προβληματίζει το πόσο γρήγορα μου καίει την μπρικετα (λευκής οξύας) σε λιγότερο απο μισή ώρα...
Ο εμπορας που πήρα τζάκι και μπρικετα με συμβουλεύει να βάζω και τους δυο συρτες μέσα και τα μοτέρ στην 4η σκάλα για να μου κρατάει η μπρικετα 1ωρα+!
Εχετε εμπειρία σχετική;
Επίσης πως καθαρίζουμε απο την μουτζουρα το τζαμί; Υπάρχει Ειδικο καθοριστικό;

Στο βιβλιαράκι σελ.17 & σελ 26, αναφέρει που πρέπει να είναι οι σύρτες. Ανάβεις την φωτιά με τον αριστερό (πρωτογενή) ΕΞΩ και το δεξιό (δευτερογενή) ΜΕΣΑ. Όταν έχουν αρπάξει για τα καλά τα πρώτα ξύλα (αρχική φωτιά) τότε βάζεις τον αριστερό (πρωτογενή) ΜΕΣΑ και συμπληρώνεις λεπτά κούτσουρα. ΔΕΝ ΠΕΙΡΆΖΕΙΣ ΤΟΝ ΔΕΞΙΟ (δευτερογενή). Αν θέλεις να μειώσεις την ένταση της φωτιάς ΤΟΤΕ βγάζεις τον δεξιό έξω. Σε αυτή τη περίπτωση μετά από ώρα θα σου σβήσει. Ο δεξιός ΜΕΣΑ είναι για να καίει κανονικά το τζάκι και ΕΞΩ για να μην τροφοδοτείται με αρκετό αέρα η φωτιά. Μπορείς να τοποθετήσεις τον δεξιό σύρτη όπου θέλεις από την διαδρομή που σού είπα. Δοκίμασε να κάψεις τη μπρικέτα τοποθετώντας τον δεξιό σύρτη στα 3/4 της διαδρομής προς τα έξω. Είμαι σίγουρος ότι θα στην κάψει σε περισσότερο ώρα. Εγώ που δοκίμασα κάποια μπρικέτα την έκαψα στα 50 λεπτά έχοντας την δευτερογενή (δεξιός σύρτης) μέσα. Η ένταση των μοτέρ (σκάλες λειτουργίας) δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το πόσο γρήγορα 'η αργά θα κάψεις το ξύλο 'η τη μπρικέτα. Το τζάμι το καθαρίζω με νοτισμένη εφημερίδα που την έχω βουτήξει στη στάχτη του τζακιού. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις προιόντα του εμπορίου.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by MICK.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pspanopi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80307 από pspanopi

MICK έγραψε:

pspanopi έγραψε: Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια.
Απο ότι κατάλαβα ξεκινάς με την πρωτογενή καύση( αριστερός συρτης εξω, δεξιοσ μεσα) μέχρι να πυρωσει η εστία και συνεχίζω με την δευτερογενή καύση ( αριστερό μέσα, δεξιό έξω) μέχρι να πιάσω την επιθυμητή θερμοκρασία στον χώρο ... Εφτασα τους 24° με καλό μπουμπόυνισμα. (3 κουτσουρα συγχρόνως).
Παρόλα αυτά με προβληματίζει το πόσο γρήγορα μου καίει την μπρικετα (λευκής οξύας) σε λιγότερο απο μισή ώρα...
Ο εμπορας που πήρα τζάκι και μπρικετα με συμβουλεύει να βάζω και τους δυο συρτες μέσα και τα μοτέρ στην 4η σκάλα για να μου κρατάει η μπρικετα 1ωρα+!
Εχετε εμπειρία σχετική;
Επίσης πως καθαρίζουμε απο την μουτζουρα το τζαμί; Υπάρχει Ειδικο καθοριστικό;

Στο βιβλιαράκι σελ.17 & σελ 26, αναφέρει που πρέπει να είναι οι σύρτες. Ανάβεις την φωτιά με τον αριστερό (πρωτογενή) ΕΞΩ και το δεξιό (δευτερογενή) ΜΕΣΑ. Όταν έχουν αρπάξει για τα καλά τα πρώτα ξύλα (αρχική φωτιά) τότε βάζεις τον αριστερό (πρωτογενή) ΜΕΣΑ και συμπληρώνεις λεπτά κούτσουρα. ΔΕΝ ΠΕΙΡΆΖΕΙΣ ΤΟΝ ΔΕΞΙΟ (δευτερογενή). Αν θέλεις να μειώσεις την ένταση της φωτιάς ΤΟΤΕ βγάζεις τον δεξιό έξω. Σε αυτή τη περίπτωση μετά από ώρα θα σου σβήσει. Ο δεξιός ΜΕΣΑ είναι για να καίει κανονικά το τζάκι και ΕΞΩ για να μην τροφοδοτείται με αρκετό αέρα η φωτιά. Μπορείς να τοποθετήσεις τον δεξιό σύρτη όπου θέλεις από την διαδρομή που σού είπα. Δοκίμασε να κάψεις τη μπρικέτα τοποθετώντας τον δεξιό σύρτη στα 3/4 της διαδρομής προς τα έξω. Είμαι σίγουρος ότι θα στην κάψει σε περισσότερο ώρα. Εγώ που δοκίμασα κάποια μπρικέτα την έκαψα στα 50 λεπτά έχοντας την δευτερογενή (δεξιός σύρτης) μέσα. Η ένταση των μοτέρ (σκάλες λειτουργίας) δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το πόσο γρήγορα 'η αργά θα κάψεις το ξύλο 'η τη μπρικέτα. Το τζάμι το καθαρίζω με νοτισμένη εφημερίδα που την έχω βουτήξει στη στάχτη του τζακιού. Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις προιόντα του εμπορίου.


Σε ευχαριστώ πάρα ...μα πάρα πολύ ! Ήσουν ΑΠΟΛΥΤΑ κατατοπιστικός!
καλή σου μέρα!

Κάποτε νόμιζα ότι έκανα λάθος ... Αλλά έκανα λάθος !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ