LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato: οδηγίες για αρχάριους...

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78711 από pspanopi
Γεια σε όλα τα "ψάρια" σαν και του λόγου μου αλλά και στους παλιούς του εξαισιου φόρουμ ...
Αποφάσισα μετά απο πολυ "αίμα" με το κόστος του καλοριφέρ να εγκαταστήσω μια κασέτα Nordica Inserto 80 στο χτιστό μου τζάκι (διαμέρισμα 80 τμ 6ετιας στον 1ο όροφο 4οροφης πολυκατοικίας στην Ραφήνα).
Παρακινηθηκα απο τον γειτωνα που εγκατέστησε το ακριβώς ίδιο στο 90αρι διαμέρισμα του και μου έσπαγε τα νεύρα όταν τον έβλεπα να κυκλοφορεί με το φανελακι, ενώ εμείς το δαγκωναμε ... οικογενειακως!!!
Ψώνισα ενα τόνο Οξυα και δρυ, ίσως την χειρότερη εποχή μια και εινα τιγκα στην υγρασία ... Για δοκιμή πήρα και μια εικοσαρα κιλά (10 τμχ) μπρικετα αυστριακή (Holzbriketts) για να δώ μήπως την σκαπουλαρω!
Εχω πελαγωσει με το θέμα της πρωτογενούς και δεύτερο γένους καύσης ....
Εχω δυο συρτες κάτω απο την θήκη της σταχτης....
Ξεκινάω με τραβηγμένο προς τα έξω τον Αριστερα , και μέσα τον δεξί ...
Μόλις πάρουν μπρος τα μοτέρ, βάζω μέσα τον αριστερό και έξω τον δεξί ....
Θέμα Νο 1: Ακούω ότι η μπρικετα ειναι ανώτερη του απλού ξύλου λόγω έλλειψης υγρασίας. Αλλά μου την τρώει το πολυ στο μισάωρο ... Εντωμεταξυ ειναι διπλασιάς τιμης...
Θέμα Νο2 : σε ενιαίο χώρο 40 τμ (σαλόνι - κουζίνα) στο μπουμπόυνισμα δεν μπορώ να ξεπεράσω τους 21,5 - 22 βαθμούς Κελσίου (και στα δωμάτια το σπάσιμο στους 20)
Θέμα Νο3 : Τα βεντιλατερια δουλεύουν μετά το μισάωρο - 45λεπτο και αφου φανταζομαι πιασει θερμοκρασια 80° αλλά απο τις δυο περσιδες μου ίσα που διακρίνω ίχνη αέρα ...

Πρατω σωστά επι της διαδικασίας;

Κάποτε νόμιζα ότι έκανα λάθος ... Αλλά έκανα λάθος !
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78721 από Asteris
Κάψτην 2-3 μέρες από το πρωί μέχρι το βράδυ να τσιτώσουν ζέστη τα ντουβάρια πρώτα. Αν πριν με το πετρέλαιο είχατε 19-20 βαθμούς, τα τσιμέντα ήταν κρύα και τώρα μαζεύουν ζέστη. Άλλωστε και τα 9kW είναι ελαφρώς στο όριο αν η θερμοκρασία έξω πέφτει κάτω από τους 5 βαθμούς, οπότε θέλει τον χρόνο της για να ζεστάνει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pspanopi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78723 από dimlyk
pspanopi καλωςηρθες

για τις μπριγκεττες που ειπες ...ψαξε λιγο στο φορουμ κι εξω ...εχει και με πολυ χαμηλοτερες τιμες
και κρατα τα ξυλα σου να στεγνωσουν ...εφ οσον φυσικα μπορεις ...
παντως εν γενει για την αθηνα ...ειναι πολυ συζητησιμο κατα ποσο συμφερουν τα ξυλα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pspanopi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78866 από MICK

pspanopi έγραψε: Γεια σε όλα τα "ψάρια" σαν και του λόγου μου αλλά και στους παλιούς του εξαισιου φόρουμ ...
Αποφάσισα μετά απο πολυ "αίμα" με το κόστος του καλοριφέρ να εγκαταστήσω μια κασέτα Nordica Inserto 80 στο χτιστό μου τζάκι (διαμέρισμα 80 τμ 6ετιας στον 1ο όροφο 4οροφης πολυκατοικίας στην Ραφήνα).
Παρακινηθηκα απο τον γειτωνα που εγκατέστησε το ακριβώς ίδιο στο 90αρι διαμέρισμα του και μου έσπαγε τα νεύρα όταν τον έβλεπα να κυκλοφορεί με το φανελακι, ενώ εμείς το δαγκωναμε ... οικογενειακως!!!
Ψώνισα ενα τόνο Οξυα και δρυ, ίσως την χειρότερη εποχή μια και εινα τιγκα στην υγρασία ... Για δοκιμή πήρα και μια εικοσαρα κιλά (10 τμχ) μπρικετα αυστριακή (Holzbriketts) για να δώ μήπως την σκαπουλαρω!
Εχω πελαγωσει με το θέμα της πρωτογενούς και δεύτερο γένους καύσης ....
Εχω δυο συρτες κάτω απο την θήκη της σταχτης....
Ξεκινάω με τραβηγμένο προς τα έξω τον Αριστερα , και μέσα τον δεξί ...
Μόλις πάρουν μπρος τα μοτέρ, βάζω μέσα τον αριστερό και έξω τον δεξί ....
Θέμα Νο 1: Ακούω ότι η μπρικετα ειναι ανώτερη του απλού ξύλου λόγω έλλειψης υγρασίας. Αλλά μου την τρώει το πολυ στο μισάωρο ... Εντωμεταξυ ειναι διπλασιάς τιμης...
Θέμα Νο2 : σε ενιαίο χώρο 40 τμ (σαλόνι - κουζίνα) στο μπουμπόυνισμα δεν μπορώ να ξεπεράσω τους 21,5 - 22 βαθμούς Κελσίου (και στα δωμάτια το σπάσιμο στους 20)
Θέμα Νο3 : Τα βεντιλατερια δουλεύουν μετά το μισάωρο - 45λεπτο και αφου φανταζομαι πιασει θερμοκρασια 80° αλλά απο τις δυο περσιδες μου ίσα που διακρίνω ίχνη αέρα ...

Πρατω σωστά επι της διαδικασίας;

Έχω τη 70 crystal ventilato, δηλαδή η δικιά σου είναι 10 πόντους μεγαλύτερη. Τα μοτέρ ενεργοποιούνται μετά από περ 40 λεπτά. Το έχω σε 60 τμ ενιαίο χώρο. Σήμερα, συγκεκριμένα, το άναψα στι 2 μμ, με 8oC έξω, στον ενιαίο χώρο έχω 24oC χωρίς να το έχω ζορίσει ιδιαίτερα. Σχετικά με τους λεβιέδες, στη αρχή είχα πρόβλημα και εγώ, όμως από εδώ μέσα κάποιοι μου είπαν πως λειτουργούν. Στο άναμμα έχεις έξω τον αριστερό (πρωτογενής καύση), μέσα τον δεξιό ( δευτερογενής καύση). Όταν ανάψουν τα ξύλα καλά (αρχική φωτιά) βάζεις μέσα τον αριστερό λεβιέ. Αυτό είναι, τίποτε άλλο. Τοποθετείς μετά πιο χοντρά κούτσουρα. Αν θελήσεις τα ξύλα να καίγονται πιο αργά, τότε ρυθμίζεις τον δεξιό λεβιέ τραβώντας τον τελείως έξω. Θέλει να παίξεις λίγο. Προσοχή τον αριστερό λεβιέ τον τραβάς έξω, εκτός από την αρχή, μόνο αν θελήσεις να έχεις πιό έντομη φωτιά, αλλά θα καις ΠΙΟ γρήγορα τα κούτσουρα. Προσωπική μου άποψη δεν χρειάζεται. Τα μοτέρ ρυθμισμένα στο πρώτο πράσινο φωτάκι (πρώτη σκάλα)δεν έχουν έντονη ροή, αλλά κάνουν τη δουλειά τους. Έχω δοκιμάσει αυτές τις μπρικέτες, σε 50 λεπτά έχουν καεί, με κλειστή την πρωτογενή (δεξιός λεβιες ΜΕΣΑ) και ανοικτή την δευτερογενή (αριστερός λεβιές ΜΕΣΑ). Έχουν όμως έντονη φλόγα και ζέστη. Στο βιβλιαράκι αναφέρει που είναι ανοικτοί 'Η κλειστοί οι λεβιέδες

ΜΙΧΑΛΗΣ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pspanopi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78883 από pantelis1973

Asteris έγραψε: Κάψτην 2-3 μέρες από το πρωί μέχρι το βράδυ να τσιτώσουν ζέστη τα ντουβάρια πρώτα. Αν πριν με το πετρέλαιο είχατε 19-20 βαθμούς, τα τσιμέντα ήταν κρύα και τώρα μαζεύουν ζέστη. Άλλωστε και τα 9kW είναι ελαφρώς στο όριο αν η θερμοκρασία έξω πέφτει κάτω από τους 5 βαθμούς, οπότε θέλει τον χρόνο της για να ζεστάνει.


Αστέρη,στην φωτοφραφία του φιλου δεν βλέπω πουθενα εισαγωγη εσωτερικου αερα,και περσιδα εκτονωσης ψηλά.
δεν θα βοηθουσε σε αυτην την περίπτωση;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pspanopi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #78927 από georgebest

pspanopi έγραψε: Γεια σε όλα τα "ψάρια" σαν και του λόγου μου αλλά και στους παλιούς του εξαισιου φόρουμ ...
Αποφάσισα μετά απο πολυ "αίμα" με το κόστος του καλοριφέρ να εγκαταστήσω μια κασέτα Nordica Inserto 80 στο χτιστό μου τζάκι (διαμέρισμα 80 τμ 6ετιας στον 1ο όροφο 4οροφης πολυκατοικίας στην Ραφήνα).
Παρακινηθηκα απο τον γειτωνα που εγκατέστησε το ακριβώς ίδιο στο 90αρι διαμέρισμα του και μου έσπαγε τα νεύρα όταν τον έβλεπα να κυκλοφορεί με το φανελακι, ενώ εμείς το δαγκωναμε ... οικογενειακως!!!
Ψώνισα ενα τόνο Οξυα και δρυ, ίσως την χειρότερη εποχή μια και εινα τιγκα στην υγρασία ... Για δοκιμή πήρα και μια εικοσαρα κιλά (10 τμχ) μπρικετα αυστριακή (Holzbriketts) για να δώ μήπως την σκαπουλαρω!
Εχω πελαγωσει με το θέμα της πρωτογενούς και δεύτερο γένους καύσης ....
Εχω δυο συρτες κάτω απο την θήκη της σταχτης....
Ξεκινάω με τραβηγμένο προς τα έξω τον Αριστερα , και μέσα τον δεξί ...
Μόλις πάρουν μπρος τα μοτέρ, βάζω μέσα τον αριστερό και έξω τον δεξί ....
Θέμα Νο 1: Ακούω ότι η μπρικετα ειναι ανώτερη του απλού ξύλου λόγω έλλειψης υγρασίας. Αλλά μου την τρώει το πολυ στο μισάωρο ... Εντωμεταξυ ειναι διπλασιάς τιμης...
Θέμα Νο2 : σε ενιαίο χώρο 40 τμ (σαλόνι - κουζίνα) στο μπουμπόυνισμα δεν μπορώ να ξεπεράσω τους 21,5 - 22 βαθμούς Κελσίου (και στα δωμάτια το σπάσιμο στους 20)
Θέμα Νο3 : Τα βεντιλατερια δουλεύουν μετά το μισάωρο - 45λεπτο και αφου φανταζομαι πιασει θερμοκρασια 80° αλλά απο τις δυο περσιδες μου ίσα που διακρίνω ίχνη αέρα ...

Πρατω σωστά επι της διαδικασίας;


Δεν ξέρω φίλε τί γίνεται με σένα αλλά ο κουμπάρος μου που την έχει προσπαθεί να πέσει κάτω από τους 27 βαθμούς και δεν μπορεί ο κακομοίρης, σε σπίτι 90τμ. μονοκατοικία. Στα δωμάτια φτάνει μέχρι 21 παραπάνω δεν πάει.Αλλά στον ενιαίο επειδή το έχω δει σε λειτουργία λιώνεις δεν μπορείς....και το έχει με τέρμα χαμηλή την φωτιά και με 1-2 ξύλα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pspanopi

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ