Μείωση θορύβου στους αεραγωγούς και στο μοτέρ

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85320 από house
Νομιζω ( σιγουρος ειμαι ) οτι πρεπει να ακουσετε κανα 2 που τα εχουν η' κανα 2 που τα χρησιμοποιουν !

2 ειναι οι ηχοι που ακουγονται απ το μοτερ ! Ενα απ εξω και ενας απο μεσα απ τους αεραγωγους !

Για τον πρωτο , φτοιαχνουμε μονομενα κουτια η' παμε το μοτερ εξω απ το σπιτι ! μας περνει να κανουμε τα παντα !
Για το δευτερο , αυτον που παιζει μεσα απ τους αεραγωγους και μας βγαινει απ την εξοδο μαζι με τον αερα , τοτε παιδια ψαξτε για Systemair Silencer !

Και τελος ,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85333 από dimlyk
ηχοπαγιδα λεγεται αυτο ...μονο που εχει και παρενεργειες χωρις μελετη :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85810 από Στελιος1
Ενταξει, θα μιλησω εγωιστικα. Δειξτε μου αναφορα σε ηχοπαγιδα για τζακι πριν απο εμενα (με αποδειξεις απ το 2009 μιλαω γ αυτο και τ εφαρμοζα 2-3 χρονια πριν). Πειραματιζομαι τωρα με ενα τζακι αεριοποιησης, 90% της διαρκειας καυσης θα ειναι τετοια, ε αμα αυριο το δειξω και ο καθ ενας μου κανει τ εξυπνο και μου λεει κοιτα να μαθεις νε ενημερωθεις γ αυτο εγω τι θα πω?
Συμφωνω με οτι λετε, εσεις δεν καταλαβαινετε τι λεω. Τι? Για στουντιο ηχογραφησης και εξαερισμους σε εντατικες και Σε χειρουργια λεμε τωρα? Μιλαμε πρακτικα για μια διαδρομη του αερα στα τζακια που μονο ομαλη δεν ειναι, μια διαδρομη εξω απο καθε υπολογισμο στο καθε εκατοστο της.
Και μια διευκρινηση και συγνωμη μαζι! Εγω εχω στο μυαλο μου στενα περασματα λογω αεραυλων και μιλαω για ανεμιστηρες σαλιγκαρους (σαν αυτ του φιλου που ανοιξε το θεμα) 2 πολων, τα 4 πολων ειναι πιο αθορυβα αλλα δεν σπρωχνουν (φανταστειτε 2 χρονο με 4χρονο κινητηρα), το επισημαινω διοτι κουβεντα κανουμε και ειναι σωστο να ξεκαθαριζουν οι οποιες παρεξηγησεις οταν γινονται αντιληπτες.
Αν βαλω αργο μηχανακι πολλων κυβικων θα μασσαει τ αερα και θα κανει ακομα πιο πολυ θορυβο. Σε ενα κλασικο τζακι ναι, το αργο με ανοιχτα περασματα θα ειναι πιο ησυχο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85820 από dimlyk
αμα ξεκολλησεις λιγο απ τα τζακια μπορει και να συνεννοηθουμε
αερα απο ενα καναλι θελουμε να περασουμε και τιποτα περισσοτερο
που τα ειδες τα στενα περασματα κι ολα τ αλλα?

αλλωστε στην ουσια το μονο που προτεινα και απο την αρχη ηταν να φαρδυνουμε το περασμα

στην ουσια κανεις το ιδιο (υποψιαζομαι) χρησιμοποιωντας γυψοσανιδες αντι για καναλια

τωρα προσθετεις κι αλλη παραμετρο ...στην ουσια την στατικη του ανεμιστηρα ...
κι εχεις δικιο αν θεμε να παμε 20 μετρα τον αερα μακρυα ...ομως ειναι αλλο θεμα που ομως εχει την ιδια λυση ως προς τον θορυβο παντα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85995 από Στελιος1
Μηνυνατα ειναι και μπερδευουν, δεν εχω απαιτηση (οπως κ εσυ φανταζοναι) να διαβαζει καποιος τα μην μου σχολαστικα εφ οσον δεν ζηταω εγω βοηθεια. Εγω μιλησα για το καλυμα, οποιον θορυβο υπαρχει (μικρος η μεγαλος) τον ριχνει στο μισο. Εκανες παραθεση και παρασυρθηκα σε ασκοπη κουβεντα, γιατι μιλουσαμε για διαφορετικα πραγματα τελικα. Οχι δε βαζω αεραγωγους το θεωρω λαθος και επειδη δουλευω με γνωστους κτλ θα βρω τ μπελα μου μελοντικα..
Δεν αναφερθηκα ειρωνικα στ μηχανολογους, πραγματικα οι διαδρομες μεσα σε ενα τζακι (γενικα για τ θορυβο στ ααεροθερμα μιλουσα) ειναι τετοιες που οσο και να θελει δεν γινεται να υπολογισει τριβες αντιστασεις κτλ. Μιλησα ετσι για να τονισω το ακατορθωτο του πραγματος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94292 από leonidas
εγω εχω αεραγωγο απο γυπσοσανιδα περιπου 8 μετρα το μοτερ ειναι σαλιγαροσ βιδομενος πανο σε αλφαμπλοκ με ουπα και βιδες και δεν εχω παρα ελαχιστο 8ορυβο ,ειναι βεβεα και ο 8ερμο8αλαμοσ απο αλφαβλοκ που ος γνοστον ειναι υχομονοτικο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ