Μείωση θορύβου στους αεραγωγούς και στο μοτέρ

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85198 από dimlyk
η συζητηση δεν μ ενοχλει στελιο ...
τετοιες εξυπναδες μ ενοχλουν Φερτε εναν μηχανολογο να μας λυσει το θεμα! Θα τον πληρωσουμε καλα αν μας το λυσει αλλα.. αποκλειεται.
και λυσεις ειναι ολες αυτες που δινω στην προκειμενη περιπτωση το μεγαλωμα της διατομης .

Makron
την λυση στην ειπα και πιο πανω ...τα αλλα τα θεωρω εξεζητημενα για τετοιες εγκαταστασεις
γι αυτο και καποιες προτασεις ειναι λιγο προχειρες ωστε να μην εχουν κοστος

στοι ερωτημα σου ...η ηχομονωση γινεται εσωτερικα με πλακες τυπου ρικοφον η υαλοβαμβακα ...
οποτε μαλλον ειναι ανεφικτο για αυτα που συζηταμε ... μπορει να γινει ομως στο κουτακι του ανεμιστηρα αν αυτος ενοχλει τοσο ... καθως και ηχοπαγιδες στην εισοδο και την εξοδο

δεν σας προτεινω ομως τιποτα απ αυτα ...
ανεμιστηρες χαμηπων στροφων ,,,και μεγαλωμα διαμετρων αεραγωγων ...αν υπαρχει δυνατοτητα ντυσιματος με γυψοσανιδα ακομα καλυτερα και κατι ακομα ... οι ευκαμπτοι μονωμενοι με υαλοβαμβακα προσφερουν καποιου ειδους ηχομονωση αλλα θελουν προσοχη στην τοποθετηση ...οπως προσοχη θελουν και τα στομια μια και στενευουν στην ουσια τον αεραγωγο .

τα 2 πρωτα πιστευω παντως οτι επαρκουν στο 90% των περιπτωσεων που συζηταμε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85211 από Στελιος1
Αφου αποκλειεται να μας το λυσει, αν την αληθεια την βαφτιζεις εσυ εξυπναδα τι να πω..
Α και οτι προτεινεις δεν το βλεπω για σωστο, δεν μετριαζει καν το προβλημα. Γνωμη δικη μου αυτη..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85230 από dimlyk
αν μπορει ενας μηχανικος να κλιματισει στουντιο ηχογραφησεων
νομιζω εειναι αυτονοητο οτι αυτα που λες δεν ευσταθουν

το να προσθεις να με κοντραρεις με αερολογιες δεν λεει τιποτα
ουτε τον εξυπνο προσπαθω να κανω ,,,τις πιο απλα εφαρμοσμενες λυσεις ανεφερα

κι αν θες εχετες απλα υποψη σου αν ποτε σου χρειαστουν γι κατι πιο δυσκολο απ τα συνηθισμενα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85320 από house
Νομιζω ( σιγουρος ειμαι ) οτι πρεπει να ακουσετε κανα 2 που τα εχουν η' κανα 2 που τα χρησιμοποιουν !

2 ειναι οι ηχοι που ακουγονται απ το μοτερ ! Ενα απ εξω και ενας απο μεσα απ τους αεραγωγους !

Για τον πρωτο , φτοιαχνουμε μονομενα κουτια η' παμε το μοτερ εξω απ το σπιτι ! μας περνει να κανουμε τα παντα !
Για το δευτερο , αυτον που παιζει μεσα απ τους αεραγωγους και μας βγαινει απ την εξοδο μαζι με τον αερα , τοτε παιδια ψαξτε για Systemair Silencer !

Και τελος ,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85333 από dimlyk
ηχοπαγιδα λεγεται αυτο ...μονο που εχει και παρενεργειες χωρις μελετη :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85810 από Στελιος1
Ενταξει, θα μιλησω εγωιστικα. Δειξτε μου αναφορα σε ηχοπαγιδα για τζακι πριν απο εμενα (με αποδειξεις απ το 2009 μιλαω γ αυτο και τ εφαρμοζα 2-3 χρονια πριν). Πειραματιζομαι τωρα με ενα τζακι αεριοποιησης, 90% της διαρκειας καυσης θα ειναι τετοια, ε αμα αυριο το δειξω και ο καθ ενας μου κανει τ εξυπνο και μου λεει κοιτα να μαθεις νε ενημερωθεις γ αυτο εγω τι θα πω?
Συμφωνω με οτι λετε, εσεις δεν καταλαβαινετε τι λεω. Τι? Για στουντιο ηχογραφησης και εξαερισμους σε εντατικες και Σε χειρουργια λεμε τωρα? Μιλαμε πρακτικα για μια διαδρομη του αερα στα τζακια που μονο ομαλη δεν ειναι, μια διαδρομη εξω απο καθε υπολογισμο στο καθε εκατοστο της.
Και μια διευκρινηση και συγνωμη μαζι! Εγω εχω στο μυαλο μου στενα περασματα λογω αεραυλων και μιλαω για ανεμιστηρες σαλιγκαρους (σαν αυτ του φιλου που ανοιξε το θεμα) 2 πολων, τα 4 πολων ειναι πιο αθορυβα αλλα δεν σπρωχνουν (φανταστειτε 2 χρονο με 4χρονο κινητηρα), το επισημαινω διοτι κουβεντα κανουμε και ειναι σωστο να ξεκαθαριζουν οι οποιες παρεξηγησεις οταν γινονται αντιληπτες.
Αν βαλω αργο μηχανακι πολλων κυβικων θα μασσαει τ αερα και θα κανει ακομα πιο πολυ θορυβο. Σε ενα κλασικο τζακι ναι, το αργο με ανοιχτα περασματα θα ειναι πιο ησυχο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ