Θέμα τύχης… ή πώς εξοικονομήθηκαν 2700€ σε τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88659 από aithio

Ο αέρας έτσι και αλλιώς είναι καλύτερης ποιότητας αν μπορούσα να το πως έτσι, επειδή είναι φρέσκος στα δωμάτια και δεν είναι ξηρός.


Μακρον έχεις δίκαιο ως προς το φρέσκος...
Ως προς το ξερός έχεις άδικο...
Ο αέρας ο εξωτερικό είναι ξερός.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88669 από Gdevil

Makron έγραψε: Για το 6) Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεχωρίζουμε την ποιότητα των αεραγωγών;
...

Από τον κατασκευαστή μπορείς να μάθεις τις προδιαγραφές στα σίγουρα.
Οπότε ρώτας από εκεί που το αγόρασες, πιθανότατα δε θα ξέρουν, ρωτάς τότε από που το αγόρασαν αυτοί και προχωρόντας θα φτάσεις στον κατασκευαστή.

Makron έγραψε: Κατανοητό! Διάβασα και το ποστ του λινκ, ευχαριστώ. Νομίζω ότι οι εσωτερικές χαμηλές περσίδες δεν χρειάζονται στην περίπτωσή μου. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι ο αέρας είναι εξωτερικός, αλλά δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα ώστε να πέφτει η ροή με κλειστή την πόρτα στα δωμάτια λόγω υποπίεσης. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει και με κλειστή την πόρτα ζεσταίνονται καλύτερα, εννοώντας γρηγορότερα και η ζέστη κρατάει. ..

Ίσως ο κρύος αέρας να φεύγει από τα δωμάτια κάτω από την πόρτα. Παρατήρησέ το και θα δείς εάν υπάρχει "ρεύμα" κρύου αέρα από εκεί.
Οπότε προχωράς ανάλογα.
Πάντως δε γίνεται σε ένα δωμάτιο μόνο να δίνεις αέρα. Από κάπου θα φεύγει ίση ποσότητα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88672 από Gdevil

aithio έγραψε:

Ο αέρας έτσι και αλλιώς είναι καλύτερης ποιότητας αν μπορούσα να το πως έτσι, επειδή είναι φρέσκος στα δωμάτια και δεν είναι ξηρός.


Μακρον έχεις δίκαιο ως προς το φρέσκος...
Ως προς το ξερός έχεις άδικο...
Ο αέρας ο εξωτερικό είναι ξερός.

Περισσότερα και πιο αναλυτικά εδώ στην πολύ όμορφη εξήγηση που γράφει ο aithio


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141849 από Makron
Μετά από δύο χρόνια να κάνω μια απλή ενημέρωση για την κατάσταση που βρίσκεται το σύστημα. Και τα δύο χρόνια έχει δουλέψει άψογα. Το σπίτι κρατάει τις θερμοκρασίες που ανέφερα όλη την ημέρα. Δεν χρειάζεται να καίω το τζάκι παραπάνω από 70-80 βαθμούς και έτσι έχω περίπου 22 βαθμούς στο σπίτι. Το ανεμιστηράκι στην φούσκα κάνει εξαιρετική δουλειά ανεβάζοντας την θερμοκρασία στο σαλόνι πολύ γρήγορα, χωρίς να ακούγεται. Και έχει αντέξει μια χαρά!

Αν θα ήθελα να είχα προλάβει κάτι από την αρχή, θα ήταν όπως είχα πει οι αεραγωγοί των δωματίων, αλλά τελικά μόνο σε αυτό στο κοντινότερο στο τζάκι δωμάτιο που υπάρχει θόρυβος από την ροή αέρα. Θα ήθελα να είχα βάλει μεγαλύτερους και τετράγωνους αεραγωγούς αντί για σπιράλ. Η ροή του αέρα στο διπλανό δωμάτιο βγαίνει με ταχύτητα 2,4 m/s και δημιουργεί θόρυβο ακριβώς στην έξοδο του αεραγωγού 65db, ενώ στα 4 μέτρα μακριά πέφτει στα 45db. Συνηθίζεται αλλά θα μπορούσε να ήταν πιο καλά. Τα επάνω δωμάτια είναι πολύ καλύτερα. Ο αέρας έχει ταχύτητα ροής 1,5 m/s και θόρυβο 48db στην έξοδο του αεραγωγού, ενώ στα 3 μέτρα μακριά πέφτει στα 37db.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Makron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ