Απόδοση ζέστης στον πάνω όροφο με προσθήκη παροχής

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91813 από soureal
Καλησπέρα σε όλους.

Κάνοντας μια 'βόλτα στο διαδίκτυο εδώ και λίγο καιρό ψάχνοντας απάντηση στο ερώτημα μου έπεσα και στο δικό σας σάιτ.

Μου φαίνεται ότι πολλοί εδώ μέσα γνωρίζουν τι γράφουν και γιαυτό θα ήθελα τα "φώτα" σας.

Μιας και σε 3 μήνες θα υπάρχει καινούργιο μέλος στην οικογένεια, σκέφτομαι να περάσω αεραγωγό από το ενεργειακό μου τζάκι στο πάνω δωμάτιο.

Το τζάκι είναι το ενεργειακό Focolari της Nordica.

Το σπίτι είναι μεζονέτα και το κάτω πάτωμα εύκολα έχει πάνω από 20 βαθμούς με ανοιχτή την πόρτα επάνω.

Με την γυναίκα μου είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και αν κλείσουμε τα 2 δωμάτια που περισσεύουν το δικό μας κρατιέται ζεστό με την ζέστη που απλά ανεβαίνει.

Το τζάκι έχει 4 εξόδους, χρησιμοποιούμε τους δύο κάτω, και τώρα σκεφτόμαστε να βγάλουμε άλλον ένα αεραγωγό στο δωμάτιο της μικρής που τυχαίνει να βρίσκεται ακριβώς από πάνω.

Το ερώτημά μου είναι για όποιον γνωρίζει.

Αν γίνει αυτό θα χάσω πολύ απόδοση από κάτω ή απλά θα έχω μια "εύκολη" άνοδο ζεστού αέρα στο πάνω δωμάτιο με καλή τελικά απόδοση σε όλο το σπίτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91836 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
καλώς τον
Η προσωπική (ΜΗ ειδικη) άποψη μου είναι να δοκιμάσεις αναρρόφηση αέρα με κάποιον ανεμιστήρα (δαπέδου που θα τραβάει ζεστό αέρα από τη σκαλα.. η οροφής σε ανάστροφη λειτουργία, να φυσά προς την οροφή..)
Είναι κάτι απλό, που μπορέι να σε κάνει να εκπλαγείς ίσως από το αποτέλεσμα.. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91838 από Στελιος1

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: καλώς τον
Η προσωπική (ΜΗ ειδικη) άποψη μου είναι να δοκιμάσεις αναρρόφηση αέρα με κάποιον ανεμιστήρα (δαπέδου που θα τραβάει ζεστό αέρα από τη σκαλα.. η οροφής σε ανάστροφη λειτουργία, να φυσά προς την οροφή..)
Είναι κάτι απλό, που μπορέι να σε κάνει να εκπλαγείς ίσως από το αποτέλεσμα.. :)



Αν εννοεις αυτο που ''καταλαβα'' ειναι το τελειο συστημα, αρκει να εφαρμοζεται και πρακτικα στην περιπτωση του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91843 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

Στελιος1 έγραψε:

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: καλώς τον
Η προσωπική (ΜΗ ειδικη) άποψη μου είναι να δοκιμάσεις αναρρόφηση αέρα με κάποιον ανεμιστήρα (δαπέδου που θα τραβάει ζεστό αέρα από τη σκαλα.. η οροφής σε ανάστροφη λειτουργία, να φυσά προς την οροφή..)
Είναι κάτι απλό, που μπορέι να σε κάνει να εκπλαγείς ίσως από το αποτέλεσμα.. :)



Αν εννοεις αυτο που ''καταλαβα'' ειναι το τελειο συστημα, αρκει να εφαρμοζεται και πρακτικα στην περιπτωση του.


το έχω δοκιμάασει.. με εντυπωσιακό απότέλεσμα... ανεφάρμοστο όμως τελικά σε μένα :( :( γιατί ρουφάει και τη ζέστη του υπογείου που ζουν οι παππούδες.. και νοιώθουν ένα αερικό όταν το βάζω σε λειτουργία... :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91848 από Gdevil

soureal έγραψε: .....
Το τζάκι έχει 4 εξόδους, χρησιμοποιούμε τους δύο κάτω, και τώρα σκεφτόμαστε να βγάλουμε άλλον ένα αεραγωγό στο δωμάτιο της μικρής που τυχαίνει να βρίσκεται ακριβώς από πάνω.

Το ερώτημά μου είναι για όποιον γνωρίζει.

Αν γίνει αυτό θα χάσω πολύ απόδοση από κάτω ή απλά θα έχω μια "εύκολη" άνοδο ζεστού αέρα στο πάνω δωμάτιο με καλή τελικά απόδοση σε όλο το σπίτι;
...

Απόδοση (χοντρά χοντρά το γράφω) = κιλά ξύλα που χρειάζονται για να ζεστάνουν συγκεκριμένα τετραγωνικά
Αρα
Απόδοση δε θα χάσεις.
Απλά θα χρειαστεί να καις κάποια ξύλα παραπάνω.
Πόσα παραπάνω?
αν ο χώρος που ζεσταίνεις τώρα είναι 50 τετραγωνικά και θες να ζεστάνεις άλλα 10 τότε θα χρειαστείς περίπου 20% παραπάνω ξύλα.
ΙΣως και λιγότερα. Το πόσο λιγότερα εξαρτάται από το αν τώρα ο χώρος των 10 τετραγωνικών ήδη ζεσταίνεται έστω και λίγο από το τζάκι.


@ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
1) εννοείς ότι τραβάς ζέστό αέρα (τι θερμοκρασίας??) από το ταβάνι το κάτω ορόφου και το στέλνεις σε έναν διάδρομο ώστε να πάει στα πάνω δωμάτια (ή σε έναν ενιαίο πχ χώρο επάνω)?
2) Πώς στέλνεις αέρα πίσω από τον πάνω όροφο στον κάτω?
3) Είναι καλά από αλλού (πχ από την σκάλα) να γίνεται η επιστροφή του αέρα από πάνω προς τα κάτω και από άλλο σημείο (πχ πάνω ή κάπου κοντά στην εστία ή μέσα από την φούσκα) να γίνει μία τρύπα και με βεντιλατέρ να πηγαίνει ζεστός αέρας επάνω?
Αν θες περιέγραψέ μας λίγο παραπάνω.. :)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #91877 από aithio
Αν μιλάμε για νεογέννητο (με το καλό σου εύχομαι) να μην κάνεις τίποτα τέτοιο.
Να βάλεις στο δωμάτιο του μωρού ένα ηλεκτρικό σώμα λαδιού να μεγαλώσει λίγο και μετά βλέπεις...

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ