Τζάκι - κασέτα και αερόθερμη pellet... συμπεράσματα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97428 από makisr
Αγαπητοί φίλοι, όπως με βοηθήσατε απείρως για να ζεσταθώ εγώ το χειμώνα με τις οδηγίες/γνώμες σας, πιστεύω ότι είναι ώρα να πω και γω 2-3 συμπεράσματα μήπως βοηθήσω και γω κανέναν άλλον με τη σειρά μου.
Αν και πριν κανα τρίμηνο είχα γράψει για την εγκατάσταση σπίτι μου, επαναλμβάνω και εδώ.
Μένω σε σπίτι 150 τμ (Πάτρα), 1ο όροφο με πυλωτή από κάτω. Η διαμόρφωση είναι σε στυλ "Η", από τη μια πλευρά σαλονοτραπεζαρία και κουζίνα και από την άλλη τα δωμάτια με ένα χωλ ενδιάμεσα.
Στο σαλόνι εγκατέστησα μια κασέτα 13kw της θερμοζέλ, ενώ στο χωλ έχω μια αερόθερμη σόμπα πέλλετ 11kw της TSP.
Η αερόθερμη σόμπα ζέσταινε τα δωμάτια με το παραπάνω, εφόσον η πόρτα του σαλονιού ήταν κλειστή, αλλά το τζάκι με τη κασέτα σκέτη δεν έκανε πολλά πράγματα (μιλάμε για τα υπόλοιπα 75 περίπου τμ). Γι' αυτό έσπασα τη φούσκα και μπήκε εναλλάκτης/θερμοθάλαμος/γυψοσανίδα/αέρας εξωτερικός κλπ, με τα αποτελέσματα να είναι πραγματικα εκπληκτικά. Ένα σπίτι φούρνος, με πολλές φορές να αναγκαζομαι να κλείνω τελείως την σόμπα πέλλετ από τις 7 και μετά το απόγευμα (5 περίπου το απόγευμα άνοιγε το τζάκι και η σόμπα).
Τα 2-3 σημεία που έχω να δηλώσω είναι:
1. η διαφορά κασέτας απλής με κασέτα ή foyer με θερμοθάλαμο και εναλλάκτη είναι τεράστια.
2. η είσοδος του αέρα απ' έξω+την είσοδο από κάτω από το τζάκι είναι must και δίνει τουλάχιστον 2-3 βαθμούς στο χώρο παραπάνω (δεν ξέρω τι από τα δύο κάνει μεγαλύτερη διαφορά, καθώς εγώ τα έκανα και τα δύο ταυτόχρονα).
3. μην τσιγκουνευτευτείτε τα μικροέξοδα (σπάσιμο φούσκας/μόνωση/ταινίες/περσίδες κλπ). αξίζουν πολύ περισσότερο από το τζάκι το ίδιο!

Ευχαριστώ και πάλι τα μέλη του φόρουμ για τις πολύτιμες συμβουλές!

Μια ερώτηση εξτρα πάντως είναι η εξής. Αν αλλάξω την κασέτα με ένα foyer μεγαλύτερο πχ 18kw αναλογιζόμενοι και τη διαφορά απόδοσης των foyer σε σχέση με τις κασέτες, μήπως δεν χρειάζομαι καθόλου την πελλετόσομπα;
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by makisr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97432 από dimlyk
η δικη μου προταση αν καταλαβα καλα την ερωτηση ειναι να μεινεις προς το παρον οπως εισαι
ο φετινος χειμωνας δεν μπορει να χαρακτηριστει ενδεικτικος και το σπιτι σου δεν εχει την ιδανικη διαταξη για γρηγορη θερμανση .
ισως ενα τζακι να σε καλυψει αλλα σιγουρα η θερμανση στα απομακρυσμενα δωματια θα αργησει να φτασει και πιθανον να εχεις και σημαντικες διαφορες θερμοκρασιας
εκτος κι αν θες να αποφυγεις το διπλο καυσιμο με το οποιο ομως αφου εχεις συμβιωσει υποθετω οτι μπορεις να το διαχειριστεις .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makisr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97464 από makisr
ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό σκέφτηκα και γω εξαρχής... αν θα χω μεγάλες διακυμάνσεις... κάτι που είναι λογικό..
πάντως αν βρω κάποιον να αλλάξω την κασέτα μου για μεγάλο foyer ίσως να μπω στη διαδικασία να κάνω την αλλαγή, για να χω λιγότερη χρήση της σόμπας. Το βασικό πράγμα που με κάνει να τα σκέφτομαι όλα αυτά είναι το ρεύμα που καίνε η σόμπα+κασέτα, και τα σωματίδια της πέλλετ που πέφτουν μόνιμα στο μπαλκόνι και φωνάζει η γυναίκα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97465 από dimlyk
αν σε παιρνει ανεβασε την καμιναδα της πελλετοσομπας
το ρευμα που αναφερεις ειναι λογικα κατι λιγοτερο απο 100 βατ την ωρα για την πελετοσομπα
και φυσικα μπορεςι αν την χρησιμοποιεις μονο επικουρικα οποτε δεν σε καλυπτει το τζακι
το ν αλλαξεις μονο το τζακι μ ενα μεγαλυτερο χωρις ομως ανεμιστηρα ... δεν ξερω ποσο βοηθαει το σπιτι
αν παντως αποφασισεις την αλλαγη ...μην κανεις και τις 2 ταυτοχρονα ...σιγουρεψου πρωτα αλλο ενα χειμωνα οτι σε καλυπτει το τζακι και μετα αποφασιζεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97779 από vaggelis.alex1968
kaι εγώ θα συμφωνήσω με τον dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ