Μηχανισμός & σφράγιση πόρτας τζακιού - παροχή & ρύθμιση αέρα καύσης

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100302 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Καλησπέρα,

θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό το θέμα, ελπίζοντας να παρουσιαστούν σχέδια/προτάσεις από εστίες με συρόμενη πόρτα και ειδικότερα το πως επιτυγχάνεται το "σφράγισμα" του θαλάμου καύσης.

Ενδιαφέρον επίσης παρουσιάζει ο τρόπος παροχής αέρα καύσης: εσωτερικός ή εξωτερικός, με σπιράλ ή ελεύθερα από το κάτω μέρος, καθώς και οι τρόποι ρύθμισης αυτού. Με μοχλό, κλαπέτο με ντίζα, κλπ.
Αν υπάρχει πρωτογενής/δευτερογενής/τριτογενής, και πως αυτοί ελέγχονται.

Ευχαριστώ.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100311 από Στελιος1
Θελεις να καταλληξεις σε αγορα εστιας η να αναβαθμισεις την δικη σου? Ρωταω γιατι δεν καταλαβα και δεν ξερω αν θα ειμαι εκτος θεματος σε οτιδηποτε θελησω να πω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100336 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Για την αναβάθμιση της δικής μου.

Έχω ήδη "καταφέρει" το κάτι τις μου με τις μετατροπές που έχω κάνει, αλλά ο εχθρός του καλού, είναι το καλύτερο. Και μιας και πιάνουν λίγο τα χεράκια μου.....

Εκτιμώ όμως ότι θα βοηθήσει και όσους ψάχνουν για αγορά νέας εστίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100343 από kosmidis80

Στελιος1 έγραψε: Θελεις να καταλληξεις σε αγορα εστιας η να αναβαθμισεις την δικη σου? Ρωταω γιατι δεν καταλαβα και δεν ξερω αν θα ειμαι εκτος θεματος σε οτιδηποτε θελησω να πω..



Στελιο ο φιλος Φουσκιτακης εχει το Κ-evo για να σου θυμισω λιγο τις ιδιαιτεροτητες και την λειτουργια.

Βεβαια σε σχεση με το δικο μου εχει μετεπειτα μοντελο με καποιες κατασκευαστικες διαφορες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100400 από Στελιος1
Ξερω ποιο εχει (απο το θεμα με τους Κεβοπληκτους) αλλα οπως το διαβασα αναρωτηθηκα μηπως εβαλε σκοπο να το αλλαξει και ψαχνει για νεα εστια.
Δεν ξερω παιδια, εγω δεν σφραγιζω (δεν μπορω τεχνικα) τα τζακια μου και πραγματικα δεν ξερω αν ειναι τοσο ενεργοβορα τα δικα σας οσο λετε. Δεν υπαρχει μετρο συγκρισης παρα μονο το τι λεει ο καθενας.
Θα βλεπω το θεμα και αν εχω να πω κατι θα το λεω (κουσουρι μου ειναι).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100444 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ναι ρε συ Στέλιο,

αλλά πως ελέγχεις τον αέρα καύσης? Την ποσότητα εννοώ.

Αν "μπάζει από παντού" πως μπορείς να το κάνεις να σιγοκαίει? Να το φρενάρεις λίγο ώστε να μην καίει πολλά ξύλα.

Ειδικά αν είναι μεγάλη η εστία, οπότε η γεωμετρία του θαλάμου καύσης κάνει τις φλόγες να γκαζώνουν. Πόσο μάλλον, αν η καμινάδα έχει και αυτή μεγάλο ελκυσμό.

Και πάω στα βασικά:
1) Συμφωνούμε, ότι και καλά, η ρύθμιση του εισερχόμενου αέρα καύσης ρυθμίζει και το πόσο πολύ καίει?
2) Συμφωνούμε ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να έχουμε καλό έλεγχο της ποσότητας του εισερχόμενου αέρα καύσης για να
ελέγχουμε το πόσο καίει?

3) Συμφωνούμε ότι γενικά το να σφραγίσεις μια συρόμενη πόρτα, ώστε να έχεις πλήρη έλεγχο του εισερχόμενου αέρα από κάποιο μοχλό.... είναι πιο δύσκολο από ότι σε ανοιγόμενη πόρτα?

4) Πως στο καλό ... κάποιες εστίες με συρόμενη πόρτα, το πετυχαίνουν αυτό? Μπορούν να βοηθήσουν λίγο κάποιοι με εστίες DOVRE, ή NORDPEIS, .... με φωτό ας πούμε?
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ