Μηχανισμός & σφράγιση πόρτας τζακιού - παροχή & ρύθμιση αέρα καύσης

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100456 από GGEOR7777

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ναι ρε συ Στέλιο,

αλλά πως ελέγχεις τον αέρα καύσης? Την ποσότητα εννοώ.

Αν "μπάζει από παντού" πως μπορείς να το κάνεις να σιγοκαίει? Να το φρενάρεις λίγο ώστε να μην καίει πολλά ξύλα.

Ειδικά αν είναι μεγάλη η εστία, οπότε η γεωμετρία του θαλάμου καύσης κάνει τις φλόγες να γκαζώνουν. Πόσο μάλλον, αν η καμινάδα έχει και αυτή μεγάλο ελκυσμό.

Και πάω στα βασικά:
1) Συμφωνούμε, ότι και καλά, η ρύθμιση του εισερχόμενου αέρα καύσης ρυθμίζει και το πόσο πολύ καίει?
2) Συμφωνούμε ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να έχουμε καλό έλεγχο της ποσότητας του εισερχόμενου αέρα καύσης για να
ελέγχουμε το πόσο καίει?

3) Συμφωνούμε ότι γενικά το να σφραγίσεις μια συρόμενη πόρτα, ώστε να έχεις πλήρη έλεγχο του εισερχόμενου αέρα από κάποιο μοχλό.... είναι πιο δύσκολο από ότι σε ανοιγόμενη πόρτα?

4) Πως στο καλό ... κάποιες εστίες με συρόμενη πόρτα, το πετυχαίνουν αυτό? Μπορούν να βοηθήσουν λίγο κάποιοι με εστίες DOVRE, ή NORDPEIS, .... με φωτό ας πούμε?

Απο ότι έχω παρατηρήσει στην δικιά μου dovre η πόρτα εσωτερικά έχει περιμετρικά
σχινι μάλον από αμίαντο χωνευτο σε ένα λουκακι και αυτό περιμετρικά.
Η ίδια η πόρτα ρεγουλαρει και για μπρος πίσω και για πάνω κατω στο κλεισημο της
Οπότε υπολογίζεις και την ρεγουλαρεις για απόλυτη στεγανοποίηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100465 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα οκ
Σιγοκαιει ενα τζακι οσο θες αν δεν το φορτωνεις ξυλα, αν ειναι και υγρα ισως και να μην τα καιει τα λιγα καθολου και να σβηνουν.. Και αντε να εχει το χουι να καιει δυνατα, τοτε ομως αφου καιει δυνατα πως δεν παραζεστενεστε ωστε να αναγκαστειτε να το σιγοκαιτε? Αν βαλεις ενα χοντρο ξυλο το βραδυ δεν κραταει (εστω οχι παντοτε) ως το πρωι?
Αυτα οποτε τα ρωτησα απαντηση δεν πηρα, ομως ολα αυτα ειναι συναρτηση της αποδοσης ειναι σοβαρα δηλαδη αυτα τα ερωτηματα δεν τα εχετε σκεφτει? Πιθανον η στεγανωση να ειναι η λυση και τοτε να ανεβει και ο βαθμος αποδοσης δεν διαφωνω καθολου, αλλα τοτε (αν καιει σιγα) θα μειωθει η τελικη του ισχυ, θα κερδισεις δηλαδη σιγουρα στην καταναλωση αλλα οταν το καψεις δυνατα (θα δωσεις αερα για να καψει δυνατα) θα εισαι ξανα μαλλον στα ιδια.
Δεν καταλληγω με αυτα στο συμπερασμα οτι ειναι μαπα (μπορει και να ειναι δεν ξερω), αλλα στο οτι μηπως ολα αυτα τα ''κακα'' του τα νομιζετε επειδη πιστευετε διαφορες αλλες υπερβολες?
Στο θεμα τωρα.. Ειμαστε στην Ελλαδα και τα πιο αστεια πραγματα κατασκευαστικα φανταζουν ακατορθωτα, ολα τα ψυγεια σφραγιζουν, ολα! Ειναι κανενα επιτευγμα? Ε κ ομως εγω δεν τολμαω να σφραγισω τζακι μου, δεν εχω καμια ορεξη να με φωναζουν καθε μηνα οι πελατες να αλλαξω το κορδονι που ξεφτισε επειδη δεν ειναι ποιοτικα καλο, η επειδη το προφιλ που σφηνωσε ηταν (αναγκαστικα) πατεντα μου.
Ο φιλος παραπανω ειπε πως ειναι, δειτε το και αν μπορειτε φτιαξτε το, εγω δεν ΤΟΛΜΑΩ να βαλω κορδονι (γιατι καθε φορα που θα αγοραζω κορδονι ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειναι αλλη μαρκα αλλο παχος αλλη πυκνοτητα αλλη ποιοτητα και οτι αλλο περιεργο μπορειτε να φανταστειτε) σε τζακι μου.
Παντως για να το στεγανωσεις πρεπει να βγαλεις την πορτα με τ οδηγους της (να διαλυσεις το τζακι σου δηλαδη) και να φτιαξεις νεα πραγματα στα μετρα τους συμφωνα με καποιο αλλο τζακι που θα δεις τις λεπτομερειες του.
Πρακτικη προταση δικη μου ειναι 1) να φυγουν οι μπαρες-οδηγοι και να γλυστραει η κασα της πορτας σκετη μεσα σε ενα στραντζαριστο ''π'', ετσι θα μειωθουν σε μεγαλο βαθμο τα κενα (αντι για 3 παραμετρους υποδοχεα-μπαρες-πορτα εχεις 2.. υποδοχεα-πορτα). 2) κλεισιμο της πορτας στο εσωτερικο μερος ψηλα (εκεινο το κουτι που την δεχεται μεσα οταν ανεβαινει επανω) 3) Παροχη εξωτερικου αερα καυσης μεσα σε αυτο το κασωμα ωστε να δουλευει και σαν αεροκουρτινα 4) ο εξωτερικος αυτος αερας της καυσης να ρυθμιζεται με καποιο ταμπερ και.. 5) Το ταμπερ αυτο (το 4) του αερα για καυση να ρυθμιζεται απο το ανοιγμα-κλεισιμο της πορτας ταυτοχρονα με το κλαπε της καπνοδοχου. Πιστευω οτι αν περιοριστουν τα ανοιγματα σε συνδιασμο με την ρυθμιση τ κλαπε οτι δεν χρειαζεται κανενα απολυτο σφραγισμα. Δεν ειναι πολλα ολ αυτα, φαινονται-διαβαζονται σαν πολλα γιατι προσπαθω να εξηγησω τον συλλογισμο μου. Και ολ αυτα φυσικα ειναι εφαρμοσμενα (σε μια το ενα σε αλλη το αλλο κτλ) σε πολλες εστιες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100539 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα οκ
file φουτσικακι .... χαρας στο κουραγιο σου που διαβαζεις οτι νανε !!!!

θα γινω φαν του εβο .... μπας και πάρει τα πανω του .... αλλα φιλος οι πορτες που κουμπώνουν απο δοβρε προς τα κατω δεν ειναι απλός συρόμενες και στο τελος κουμπώνει ....Σταματαει 2 ποντους ας πουμε πριν το τελος και μετα μπαινει σε θεση κουμποματος σχεδον πλαγια για να μπορει να σφραγισει !!!! δεν ειναι σκετο πανω κατω και γιαυτο κομπωνει και δεν κολαει απλος ....

Μπορεις να με δωσεις εδω λινκ για την εστια σου να την δω λιγο απο μεσα ???? εμαιλ εχεις να με δωσεις και μερικες μαζεμενες φωτος μπας και δω τιποτα ??? Αλλιως οτι σε χρωσταω να στο δωσω κανενα προβλημα ... και βιντεο και οτι θες αλλα απο εμαιλ γιατι δεν εχει νόημα απο εδω θα μας παρουν με τα - καρμα και δικιο θα εχουν ! Μην κοιτας τον αλλο εχει φτασει -15 , θελει πολυ στρυχνίνη για να φτασει στο -99 και μετα το γιορτάζω περνωντας και εγω .

Αυτα ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100558 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα οκ

house έγραψε: file φουτσικακι .... χαρας στο κουραγιο σου που διαβαζεις οτι νανε !!!!

θα γινω φαν του εβο .... μπας και πάρει τα πανω του .... αλλα φιλος οι πορτες που κουμπώνουν απο δοβρε προς τα κατω δεν ειναι απλός συρόμενες και στο τελος κουμπώνει ....Σταματαει 2 ποντους ας πουμε πριν το τελος και μετα μπαινει σε θεση κουμποματος σχεδον πλαγια για να μπορει να σφραγισει !!!! δεν ειναι σκετο πανω κατω και γιαυτο κομπωνει και δεν κολαει απλος ....

Σωωωωπα! Μολις περιεγραψες τον μηχανισμο του συρταριου στην κουζινα σου.. Φτιαξτονε ομως, ξηλωσε ενα συρταρακι παρτον στο χερι και τραβα να δουμε που θα τον φτιαξεις στην Ελλαδα και ποσο θα σου κοστισει..

Μπορεις να με δωσεις εδω λινκ για την εστια σου να την δω λιγο απο μεσα ???? εμαιλ εχεις να με δωσεις και μερικες μαζεμενες φωτος μπας και δω τιποτα ??? Αλλιως οτι σε χρωσταω να στο δωσω κανενα προβλημα ... και βιντεο και οτι θες αλλα απο εμαιλ γιατι δεν εχει νόημα απο εδω θα μας παρουν με τα - καρμα και δικιο θα εχουν ! Μην κοιτας τον αλλο εχει φτασει -15 , θελει πολυ στρυχνίνη για να φτασει στο -99 και μετα το γιορτάζω περνωντας και εγω .

Αυτα ευχαριστω






Λοιπον. Αλλη μια φορα χωρις να σου εχω κανει κατι.. Απεναντιας μπορω να παραθεσω τις οσες φορες παλια με ρωτησες (με την γνωστη εγωιστικη φραση σου.. <αμα θες μου λες>.. Ρε συ! Χιλιες φορες να μιλησεις ετσι για μενα και τυχει μετα να ξαναρωτησεις κατι, εγω αν το ξερω θα στο πω! Αυτο δεν μπορουν να το καταλαβουν χαρακτηρες σαν εσενα. Εσυ ΖΗΤΗΣΕΣ την βοηθεια μου (δε θα κατσω σαν κυρα κατινα να βαζω παραθεσεις, ξερεις εσυ, θυμασαι εσυ τι λεω) και την ΕΙΧΕΣ και εμαθες και μετα ρητορευες σε αλλους..
Δεν εχω κανενα προβλημα να σε βρισω και εδω και κατα φατσα (ξερεις πως με λενε κτλ) και οσο για το.. καρμα.. δεν ειμαι κανενα παιδακι να με νοιαζει (ακουγα καρμα και καρμα και οταν καταλαβα τι λετε καρμα μου ειπα μπραβο μου! Καρμα -200 για παρτη μου παρακαλω, σβελτα ε!).
Ξερω πολυ καλυτερα απο πολλους σας εδω μεσα (λες να μην ξερω και να ξερεις εσυ επειδη εχεις ενα στο σπιτι σου?) πως σφραγιζουν τ πορτα σε ενα σωστο τζακι, αλλα μπορει να το κανει ετσι?
Απαιτω απο τους συντονιστες να εχουν πιο σοβαρη και δικαιη παρουσια ωστε να μην αναγκαζομαι να βριζω. Η εστω με προσωπικο μην να με πουν ανεπιθυμητο να την κανω, εγω αν φυγω μονος μου πρωτα θα βρισω καλα!
Καλατραβα αφου εχεις τοσο καλο (νομιζεις) τζακι σε προκαλω να μετρησουμε τ χειμωνα και το δικο σου και τ δικο μου με το ιδιο θερμομετρο και ανεμομετρο και ξυλα αλλα και ..ρολοι..
Τα πιο τζαμπα πεταμενα λεφτα στην Ελλαδα εχουν σπαταληθει σε ντοβρ, καλα να παθεις! Η να σου βαλω δωρο εναν εναλλακτη μου μπας και καταλαβεις τι εχεις χασει σε θερμιδες αυτα τα χρονια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100565 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα οκ
@house,

δεν κατάλαβα τι εννοείς με αυτό...
"...file φουτσικακι .... χαρας στο κουραγιο σου που διαβαζεις οτι νανε !!!! ..."

Και κάντε ένα βήμα πίσω με το Στέλιο, μην πλακώνεστε συνέχεια. Κουράζεται ο κόσμος. Δεν έχει νόημα, πείτε τις απόψεις σας, αλλα σε τι βοηθάει όταν ο ένας τη λέει στον άλλον?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100616 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα οκ
Συγνωμη εχει δικιο ο Φουστικακης του χαλαμε το θεμα, πως μπορω να τα σβησω? Δε μου δινει επεξεργασια μηνυματος..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ