Εναλλάκτης νερού σε ανοιχτό τζάκι...;

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108262 από Στελιος1

Savvas έγραψε: Και για την ιστορία αν θέλουμε να πούμε τίποτα της προκοπής, εγώ αυτό που του πρότεινα να κάνει στη σερπατίνα του είναι να αλλάξει τη μονοκοντυλιά της διαδρομής του. Να ξεκινάει απο κάτω όπως τώρα αλλά αφού πρώτα ολοκληρώνει κάθε επίπεδο αριστερά - δεξιά ΜΕΤΑ να στρίβει και να ανεβαίνει ψηλότερα. Και τέλος επιστροφή ζεστού απο την επάνω μεριά.
Τώρα συνεχώς ανεβοκατεβάζει τη διαδρομή του. Φαντάζομαι ότι θα το ξαναδεί, γιατί αυτό ήταν το πρώτο πείραμα έτσι όμως αρχικά το σκέφτηκε.


Ποια τραγικη ιστορια λες! Ετσι εσυ δηλαδη, ξεκαρφωτα, ειδες τι φτιαχνει ο αλλος (εχει σημασια ε!) και του δινεις και ξεκαρφωτες οδηγιες και τ περιγραφεις εδω για να ακουσεις μπραβο? Να δικαιωθεις? Και ''προσδοκας'' σοβαρη κουβεντα και στην χαλασα εγω?
Κοιτα.. αμα το ''σαχνεις'' εσυ πες τα καθαρα. Αλλιως πηγαινε και πρηζε τ τριχες τ φιλου σου κ οχι ολου του κοσμου.
Γιατι να στριβει και να ανεβαινει βρε ανθρωπε οπως θες εσυ? Οπως γουσταρει αυτος θα το κανει, χρησιμη συμβουλη (αμα το σαχνεις εσυ ακου με και θα με θυμηθεις) θα ταν να βαλει και πορτα και οχι οτι βλεπεις και φανταζεσαι εσυ, με την φαντασμενη σου φανταστικη φανταστικοτετοια σου (καιΟΛΑτακτλτουματαιουαυτουκοσμουμαζι) φαντασια..
Μετα βεβαια την πρωτη χρονια θα προκυψουν αλλα, πχ γιατι καιει σα διαολος τοσα ξυλα, η γιατι γινεται μαυρο το κωλοτζαμι, η γιατι τοσες πισσες, η.. χιλια δυο γιατι?? Ε.. αφου ψαχνετε σαν νεοι Κολομβοι την ροδα και τα μυστικα της ζηστε την περιπετεια..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108290 από pompiere2001
εχετε καποιες φωτο απο εναλλακτες νερου και καποιες εταιριες που κατασκευαζουν εναλλακτες τους οποιους εχει καπιος δουλεψει και εχει καποιες εμπειριες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108318 από Savvas

Στελιος1 έγραψε:

Savvas έγραψε: Και για την ιστορία αν θέλουμε να πούμε τίποτα της προκοπής, εγώ αυτό που του πρότεινα να κάνει στη σερπατίνα του είναι να αλλάξει τη μονοκοντυλιά της διαδρομής του. Να ξεκινάει απο κάτω όπως τώρα αλλά αφού πρώτα ολοκληρώνει κάθε επίπεδο αριστερά - δεξιά ΜΕΤΑ να στρίβει και να ανεβαίνει ψηλότερα. Και τέλος επιστροφή ζεστού απο την επάνω μεριά.
Τώρα συνεχώς ανεβοκατεβάζει τη διαδρομή του. Φαντάζομαι ότι θα το ξαναδεί, γιατί αυτό ήταν το πρώτο πείραμα έτσι όμως αρχικά το σκέφτηκε.


Ποια τραγικη ιστορια λες! Ετσι εσυ δηλαδη, ξεκαρφωτα, ειδες τι φτιαχνει ο αλλος (εχει σημασια ε!) και του δινεις και ξεκαρφωτες οδηγιες και τ περιγραφεις εδω για να ακουσεις μπραβο? Να δικαιωθεις? Και ''προσδοκας'' σοβαρη κουβεντα και στην χαλασα εγω?
Κοιτα.. αμα το ''σαχνεις'' εσυ πες τα καθαρα. Αλλιως πηγαινε και πρηζε τ τριχες τ φιλου σου κ οχι ολου του κοσμου.
Γιατι να στριβει και να ανεβαινει βρε ανθρωπε οπως θες εσυ? Οπως γουσταρει αυτος θα το κανει, χρησιμη συμβουλη (αμα το σαχνεις εσυ ακου με και θα με θυμηθεις) θα ταν να βαλει και πορτα και οχι οτι βλεπεις και φανταζεσαι εσυ, με την φαντασμενη σου φανταστικη φανταστικοτετοια σου (καιΟΛΑτακτλτουματαιουαυτουκοσμουμαζι) φαντασια..
Μετα βεβαια την πρωτη χρονια θα προκυψουν αλλα, πχ γιατι καιει σα διαολος τοσα ξυλα, η γιατι γινεται μαυρο το κωλοτζαμι, η γιατι τοσες πισσες, η.. χιλια δυο γιατι?? Ε.. αφου ψαχνετε σαν νεοι Κολομβοι την ροδα και τα μυστικα της ζηστε την περιπετεια..


Επειδη παρουσιάζεσαι για μάστορας και εφευρέτης θα έπρεπε να καταλάβεις ότι το πρόβλημα στον εναλλάκτη που έδειξα είναι τα ανεβοκατεβάσματα της διαδρομής, γιατί λόγω της στρωμάτωσης ζεστού - κρύου νερού
1. αυξάνονται οι υδραυλικές αντιστάσεις και
2. σε περίπτωση που ο κυκλοφορητής σταματήσει και έχουμε ατμοποίηση (διαφασικό και στρωματωμένο ρευστό) θα είναι δύσκολή η εκτόνωση του εναλλάκτη προς τη διάταξη ασφαλείας.
Αυτός είναι ο λόγος και όχι για να κάνω εγώ τον έξυπνο.

Δεν έχω άλλη διάθεση να συνεχίσουμε το διάλογο. Πάντως το ερώτημα ήταν για εναλλάκτες και όχι για προσθήκη πόρτας σε τζάκι... ;) Τα υπόλοιπα δεν σχολιάζονται. :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108319 από house


μηπος θελεις κατι τετοιο ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108332 από Στελιος1
Σαββα. Τον εναλλακτη ο ανθρωπος τον θελει για καλυτερη αποδοση, αυτη ειναι η ουσια.. καλυτερη θερμικη αποδοση του ΤΖΑΚΙΟΥ του, αυτη δεν ειναι η ουσια? Γ αυτο δεν σκεφτεται τον εναλλακτη?. Ειναι λοιπον βασικο σε ενα τετοιο εγχειρημα η προσθηκη μιας πορτας. Γιατι εγω εχω δει παμπολες φορες πισσες ακομα και στο κλασικο πλεον αεροθερμο.
Τι πρεπει τωρα εγω να κανω? Να αποδειξω οτι γνωριζω? Ε κοιτα τοτε.. αμα προσεξεις αυτον της θερμοσταλ απο κοντα θα δεις οτι, ο κεντρικος κατω αγωγος εισαγωγης εχει την αναλογη κλιση και ο επανω κεντρικος αγωγος-συλεκτης εχει την αναλογη κλιση αλλα αντιστροφα της κλισης του κατω. Ετσι ωστε να μην μενουν φυσαλιδες αερα και μπλα μπλα μπλα..
Οπως καταλαβαινεις τα ειδα και τα σκεφτηκα ολα αυτα και απλα δεν επεκταθηκα, διοτι εγω ειμαι τζακας οχι θερμουδραυλικος. Της θερμοσταλ (πολυ διαφημιση της καναμε) θελει δυο κλισεις ενω αυτος τ γνωστου σου πολαπλασιες, καμια ορθη γωνια δεν πρεπει να υπαρχει.
Σε καθε περιπτωση μια πορτα θα ανεβαζε την αποδοση στο διπλασιο. Αλλα.. Μετα αν δεν ακουτε και ψαχνετε να ανακαλυψετε την ροδα θα βρειτε αλλα θεματα μπροστα σας και θα διαφωνουμε και οταν καταλληξετε καποιοι σε οτι τονισαμε καποιοι αλλοι και θυμωσατε γ αυτο τοτε θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙΤΕ, κανεις δεν θα πει ναι καλα μου λεγατε καποιοι..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108353 από Savvas

Στελιος1 έγραψε: Σαββα. Τον εναλλακτη ο ανθρωπος τον θελει για καλυτερη αποδοση, αυτη ειναι η ουσια.. καλυτερη θερμικη αποδοση του ΤΖΑΚΙΟΥ του, αυτη δεν ειναι η ουσια? Γ αυτο δεν σκεφτεται τον εναλλακτη?. Ειναι λοιπον βασικο σε ενα τετοιο εγχειρημα η προσθηκη μιας πορτας. Γιατι εγω εχω δει παμπολες φορες πισσες ακομα και στο κλασικο πλεον αεροθερμο.
Τι πρεπει τωρα εγω να κανω? Να αποδειξω οτι γνωριζω? Ε κοιτα τοτε.. αμα προσεξεις αυτον της θερμοσταλ απο κοντα θα δεις οτι, ο κεντρικος κατω αγωγος εισαγωγης εχει την αναλογη κλιση και ο επανω κεντρικος αγωγος-συλεκτης εχει την αναλογη κλιση αλλα αντιστροφα της κλισης του κατω. Ετσι ωστε να μην μενουν φυσαλιδες αερα και μπλα μπλα μπλα..
Οπως καταλαβαινεις τα ειδα και τα σκεφτηκα ολα αυτα και απλα δεν επεκταθηκα, διοτι εγω ειμαι τζακας οχι θερμουδραυλικος. Της θερμοσταλ (πολυ διαφημιση της καναμε) θελει δυο κλισεις ενω αυτος τ γνωστου σου πολαπλασιες, καμια ορθη γωνια δεν πρεπει να υπαρχει.
Σε καθε περιπτωση μια πορτα θα ανεβαζε την αποδοση στο διπλασιο. Αλλα.. Μετα αν δεν ακουτε και ψαχνετε να ανακαλυψετε την ροδα θα βρειτε αλλα θεματα μπροστα σας και θα διαφωνουμε και οταν καταλληξετε καποιοι σε οτι τονισαμε καποιοι αλλοι και θυμωσατε γ αυτο τοτε θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙΤΕ, κανεις δεν θα πει ναι καλα μου λεγατε καποιοι..


"Αυξάνω την απόδοση" σημαίνει παίρνω μεγαλύτερη εκμεταλεύσιμη ενέργεια απο τα ίδια ή λιγότερα ξύλα.

Ο άνθρωπος εναλλάκτη ψάχνει γιατι θέλει να πάρει την ενέργεια που έχει στο τζάκι και να τη ΔΙΑΝΕΙΜΕΙ μέσω του καλοριφέρ στο υπόλοιπο σπίτι. ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ η αύξηση απόδοσης ή η προσθήκη πόρτας.

Και επειδή όπως είπες εσύ είσαι τζακάς ενώ εγώ πολιτικός μηχανικός (οπότε άλλος βγήκε για ψάρεμα εδω...) ας σταματησουμε αυτό τον ανούσιο μεταξύ μας διάλογο και ας κάψουμε ξύλα στο τζάκι μας και όχι τα εγκεφαλικά μας κύτταρα εδω μέσα.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ