Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122250 από alex5815
επειδη εχω κι εγω το ιδιο προβλημα εγκλωβιζεται η ζεστη στο δοκαρι και δεν μπορω να στειλω ζεστη στον πανω οροφο με φυσικη ροη απο την εσωτερικη σκαλα,να κανω μια χαζομαρα .

αν ανοιξω μια τρυπα κοντα στο δοκαρι 20χ20 στην πλακα και να βαλω ενα μοτερ να στελνει ζεστον αερα προς τα πανω θα καταφερω κατι η οχι,τωρα εχω συνεχεια πανω 14 βαθμους στον οροφο και κατω εχω απο 22-30 στο πιο κοντινο σημειο.
το τζακι απεχει απο το δοκαρι 7 μετρα οι βαθμοι ειναι περιπου 30-40 βαθμους εκει που θα ανοιξω την τρυπα
και αν κανει δουλεια να βαλω εναλακτη με σωληνες και να τον στειλω κανονικα στον οροφο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122252 από dimlyk
δεν δοκιμαζεις με κανα ανεμιστηρα ...απλα για να δεις αν βλεπεις καμμια διαφορα πριν σκεφτεις τις τρυπες ?
ο εναλλακτης ειναι αλλο θεμα μια και την θερμανση την περνεις απευθειας απ το τζακι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122259 από alex5815
δοκιμασα με ανεμιστηρα η διαφορα ηταν μονο στο ισογειο ,μοιραζοταν καλυτερα η ζεστη και στα δωματια τα μακρυνα αλλα στον οροφο ακριβαως τα ιδια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122268 από dimlyk
δικο μου το λαθος ...εννοουσα να βαλεις ενα ανεμιστηρα να σπρωχνει προς την σκαλα τον αερα
σιγουρα δεν θα ειναι το ιδιο μια και θαχεις λιγοτερους βαθμους ...αλλα αν ειναι να δεις καποια διαφορα θα την δεις ...παντως περιεργο να μην ανεβαινει καθολου ζεστη προς τα πανω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122284 από Στελιος1
Μην σκεφτεστε παντα μονο την ωση, το σπρωξιμο, υπαρχει κ ο ελκυσμος. Αλεξ ταιριαζει να βαλεις στον πανω οροφο εναλλακτη καπνοδοχου με δυνατο μοτερ? Ας μην βγαζει σοβαρη θερμοτητα, παντως κατι θα βγαλει ομως και κυριως θα αναρροφα αερα απο τον πανω τον οποιο αερα θα στελνει κατω στον κατω κ ετσι θα εχεις σε μεγαλο βαθμο την ανακυκλωση του αερα μεταξυ των 2 οροφων. Το θεμα ομως ειναι.. 1) αν επαρκει η ζεστη κατω και περισευει και σκας με αυτην, η.. 2) αν ειναι απλα ωραια σωστη και την θελεις ετσι ωραια κ στον επανω.
Αν δεν βλεπεις να περισσευει σοβαρη ποσοτητα ζεστης στον κατω οροφο αδικα θα παιδευτεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122380 από alex5815
dimlyk
Εβαλα ανεμιστηρα στην σκαλα στην μια πορτα που ανεβαινει η σκαλα δεν ειχε διαφορα ισως ειναι μικρος ανεμιστηρας ειναι αυτος για το καλοκαιρι.
Περισυ που την ειχα ανοιχτη την σκαλα πηγαινε καλυτερα πανω επιανα 16-17 βαθμους αλλα ειχα προβλημα παντα και οταν εκαιγα πετρελαιο εφερνε ρευμα απο την σκαλα πολυ και κρυωνες οταν καθόσουν στο σαλονι.

Τωρα απο οταν εκλεισα την σκαλα με σειρομενες πορτες η μια παει οροφο η αλλη υπογειο με γυψοσανιδα ενδιαμεσα εχω πολυ ζεστη και θελω να την μοιρασω
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ