Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141937 από panosv
Συγνώμη αλλά μάλλον δεν έχω καταλάβει τι εννοείς. Ποιό θα είναι στο ίδιο ύψος.
Χθες ας πούμε έκανα το εξής πείραμα, με τον ανεμιστήρα όπως είπα πήγα ακριβώς κάτω από το κάσωμα της πόρτας και άναψα αναπτήρα. Η φωτιά είχε κατεύθυνση προς το διάδρομο. Όσο κατέβαζα τον αναπτήρα σε κάποιο σημείο η φωτιά ήταν κάθετη και κατεβαίνοντας άρχισε να πηγάινει προς το σαλόνι. Αυτό έδειχνε οτι υπήρχε μια ροή ζεστού αέρα από τη πάνω μεριά και αντίθετς κατεύθυνσης κρύου από τη κάτω. Αν λοιπόν υπάρχει άνοιγμα στο πάνω μέρος του ταβανιού, ο ζεστός αέρας δε θα αρχίσει να διαχέεται προς τα εκεί και μέσω τς πόρτας να κάνει κύκλωμα πρός το σαλόνι με κρύο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141940 από dimlyk
υπαρχει μια ροη απ την πορτα αλλα ειναι μικρη
αν εχεις δοκαρι οπως λες τοτε υποθετω το υψος της τρυπας θα ειναι περιπου στο υψος της πορτας
γι αυτο ειπα οτι η κυκλοφορια θα ειναι σχεδον μηδεν ...αλλα και στην περιπτωση με τις 2 τρυπες παλι πολυ μικρη θα ειναι η κυκλοφορια εκτος κι αν βαλεις ανεμιστηρακι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141942 από panosv
Ναι καταλαβαίνω τι εννοεις. Εντάξει δε περιμένω καμια φοβερή ροή. Περισσότερο όπως είπα το θέλω ώστε να διοχετεύω ζεστό αέρα προς το υπόλοιπο σπίτι ώστε να "αποφορτίζω" το σαλόνι. Μετά από κάποια ώρα στο σαλόνι η ατμόσφαιρα δεν είναι και πολύ ευχάριστη και αν θέλω να περάσει κάποια ζέστη στα υπόλοιπα δωμάτια αναγκαστικά γίνεται αυτό. Από τη στιγμή που ο ζεστός αέρας στο ταβάνι διαχέεται γενικά, αν υπάρχει άνοιγμα έστω και με αργή ροή θα περάσει και δίπλα και θα ελαττώνεται στο σαλόνι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141947 από dimlyk
πριν ανοιξεις τρυπες ...κι αν δεν σ ενοχλει βαλε τον ανεμιστηρα να φυσαει κατευθειςν στο πανω μερος της πορτας κατα διαστηματα .... εχω το ιδιο προβλημα και δεν μπορω ν ανοιξω ουτε τρυπα ...κι ετσι ζεσταινω το 1/3 απ το σπιτι... καποια στιγμη πρεπει να δοκιμασω κι εγω καμμια πατεντα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141971 από panosv
Όταν λες να φυσάει στο πάνω μέρος της πόρτας εννοείς να είναι στη μεριά του σαλονιούς και να φυσάει προς την ενδιάμεση πόρτα αλλά στο πάνω μέρος της?
Προσπαθούσα διάφορους συνδιασμούς και μετρούσα θερμοκρασίες αλλά χωρίς να με ικανοποιήσει κάτι.
Κάποια στιγμή έβαλα τον ανεμιστήρα με πλάτη στο τζάμι της εστίας να φυσάει απ'ευθείας προς τη πόρτα. Μέτρησα οτι ο αέρας που έστελνε είχε κάπου 27 βαθμούς ... πάλι τίποτα :-)
Δε βιάζομαι να ανοίξω τρύπες γιατί δε θέλω να κάνω μερεμέτια χωρίς λόγο απλά προσπαθώ να βρώ πως μπορεί να περάσει ο αέρας μέσα. Θα το βρούμε που θα πάει. Σε ευχαριστώ και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141986 από dimlyk
η θερμοκρασιες δεν λενε τιποτα ...μπορεις να μετρας για να παιζεις οπως κανω κι εγω αλλα...
η βασικη διαφορα που θα δεις ...αν δεις θα ειναι οτι αιστανθεις .... η οποια μεταφορα ενεργειας ειναι παρα πολυ αργη μ αυτο τον τροπο κι επιπλεον εχει το μειονεκτημα να δημιουργει ρευματα αερα ....αρα ακομα και ν ανεβεις 1-2 βαθμους η θερμοκρασια ,,,,εμεις το αισθανομαστε πιο κρυο οσο δουλευει ο ανεμιστηρας .... γι αυτο ειπα κατα διαστηματα ...παντως αφου συνεχιζεις ικαλο ειναι να μοιραζεσαι πειραματισμους κι εντυπωσεις,,,πολλοι εχουμε αναλογα θεματα :)
και ναι αυτο εννοουσα πριν με την ενοια να χωρισουμε κατα καποιο τροπο την προτα στα δυο ...πανω να μπαινει αερας και κατω να βγαινει...αν και σ οποιο βαθμο μπορεσει να γινει αυτο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ