Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142003 από pontios74
Γι αυτο το λεω εφιαλτης ειναι τα δοκαρια... :silly: :silly: :silly: :silly: :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142010 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Αυτό που πρότεινε ο Σταύρος, είναι νομίζω το ιδανικό. Κατά την ταπεινή μου άποψη, καλό θα ήταν να ανοιχτεί μια οπή ορθογώνια, ας πούμε 15 cm x 50 cm ακτιβώς πάνω από την κάσα της πόρτας ΚΑΙ ΠΑΝΩ από το πρέκι της ώστε να μπει το μοτέρ που σας έδειξε.
Εκτός αν είναι τόσο χαμηλό το σπίτι, που η πάνω πλευρά της κάσας πατάει στην κρέμαση του δοκαριού....

Επίσης, καλό θα ήταν αν γινόταν με κάποια "αθόρυβα" και με λίγες στροφές ανεμιστηράκια, να "σπρώξετε" τον παγωμένο αέρα των μέσα δωματίων (άρα από χαμηλά και σε μικρό ύψος από το πάτωμα) πρός το σαλόνι, έτσι ώστε να υποβοηθήσετε την ανακυκλοφορία του αέρα.

Χωρίς βέβαια να ξέρω το χώρο σας και να γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτά όλα αυτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142018 από panosv
Παιδιά αν δε κάνω λάθος όλα τα σχετιά καινούρια σπίτια έχουν ίδιο ύψος. Πάνω από τη κάσα και μέχρι το δοκάρι έχω κάπου 15 πόνοτυς ας πούμε. Αυτό που λέει ο pontios74 το σκεφτόμουν χθες, τι θα γινόταν αν κατέβαζα το ταβάνι αλλά δεν έχω πολύ μεγάλο χώρο και το να κατεβάσω σαλόνι θα το πνίξει. Για αυτό και δε θέλω ογκώδη κατασκευή σαν αυτή με το γυπσοσανίδα. Με βλέπω στο τέλος να κρεμάω κανέναν ανεμιστήρα πάνω από το κάσωμα και να κοιτάει προς το διάδρομο να τραβάει ζεστό αέρα από το ταβάνι του σαλονιού. Πρόχειρα που το έκανα λίγο χθες είχε αποτέλεσμα :-D
Νομίζω πάντως οτι αν κάποιος δε θέλει πολλά μερεμέτια και δεν έχει πρόβλημα με τα δοκάρια όπως εγώ οτι το καλύτερο είναι πολύ ψηλά κοντά στο ταβάνι και με μια φυσική ροή σιγά σιγά θα απλώνεται παντού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142054 από dimlyk
τελικα χτες μετα απο 2 χρονια εκανα κι εγω μια δοκιμη ....
αν και δεν αντλησες αερα αλλα εσπρωξες ....η προτιμοτερη λυση ειναι η αντληση που ομως προυποθετει καποιο αεραγωγο
σαφως ειδες διαφορα περνοντας αερα απο το ταβανι ....αν δοκιμασεις μ ενα θερμομετρο την διαστρωματωση της θερμοκρασιας θα εντυπωσιαστεις,,,,στο σαλονι αν στο 1μ απ το πατωμα εχω 20 στα 2 παει 23 και στα 3 26 πχ ..
εκανα το ιδιο βαζοντας ενα ανεμιστηρα σ ενα σκαμπο σε αποσταση 5 μετρα απ την σομπα... κι απεναντι απ τον διαδρομο που ειναι αλλα 7 μετρα ...οποτε ο αερας που εστελνα ειχε χαμηλη θερμοκρασια παρολα αυτα μεχρι το τελος του διαδρομου στην 1 ωρα που κρατησε το πειραμα η θερμοκρασια ειχε ανεβει 1-1,5 βαθμο ,,,,οποτε αν καταφερω να παρω αρκετο αερα απ το ταβανι στους 26 βαθμους εκτιμω οτι θα εχω αρκετα καλο αποτελεσμα ....το προβλημα ειναι οτι θελω 7-8 μετρα καναλι :) και μαλιστα σαν προχειρη κατασκευη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142089 από panosv
Και λίγα λες. Όταν έκανα τη δοκιμή είχα λίγους πόντους από το ταβάνι 38 βαθμούς. Τον ανεμιστήρα το κρατούσα σχεδόν κολλήτα στο ταβάνι και έσπρωχνε αέρα προς το διάδρομο οπότε ας πούμε "αντλούσα" αέρα από το ταβάνι και είχε τεράστια διαφορά αλλά το θέμα είναι πως το κάνεις αυτό μόνιμα. Φαντάσου οτι τον κρατούσα 2-3 λεπτά και είχε διαφορά. Φαντάσου να έχεις μόνιμα ανεμιστήρα εκεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142092 από Stavrax
Πάνο αν θέλεις ανέβασε καμία φωτογραφία από το δοκάρι και το πρέκι μπας και υπάρχει κι άλλος τρόπος.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ