Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113003 από LEONAS
Απορω ποιος ειχε αυτην την μεγαλη ιδεα να εκμεταλευτη
τον αερα στο ταβανι B)

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113026 από pontios74
αυτο σκεφτηκα στον πειραια στη ρετσινα ειναι ενας τυπος που έχει ολο μοτεράκια τον σαλιγκαρο στα 300m³/h
τον έχει 54 ευρω αλλα δεν εχει στομια εισοδου -εξοδου ουτε βασεις επίσης το μοτεράκι (οι φτερωτες)είναι ίδιο
με απορροφητηρα αν κατασκευασω ενα κουτι απο down με εισοδο κι εξοδο και το κολησω με σιλικονη το down πιστευω πως θα κάνει δουλειά!!αυτα τα silent καλα μεν αλλα τσιμπιμένα και έχω κι εναν άλλο παράγοντα στο μυαλό μου στην περιοχη μου η ΔΕΗ κανει συνεχεια κολπα αποτομες αυξομειωσεις του ρευματος και θα πρεπει να υπάρχει κι ενα UPS για να μην καει..αλλο να κλαις 15-20 ευρω και αλλο 90....κατα ποσο ευαισθητα ειναι σε τετοιες περιπτωσεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113032 από rivol

LEONAS έγραψε: Απορω ποιος ειχε αυτην την μεγαλη ιδεα να εκμεταλευτη
τον αερα στο ταβανι B)


Ούτε εγώ ξέρω αλλά είναι μια καλή περίπτωση και βοηθάει στην κυκλοφορία του αέρα γιατί αν σπρώχνεις έστω και 180 m³/h σε έναν αλλο χώρο άλλα τόσα επιστρέφουν από χαμηλά.

Να πω εδώ ότι στο δικό μου σπίτι επειδή είναι επικλινείς οι σκεπές από τα ανοίγματα που μπορεί να διαφύγει ο ζεστός αέρας μέχρι το ταβάνι εχω 1,2 m * 7 m μήκος και 5m πλάτος, εχω περίπου 40 κυβικά ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται εκεί. Γιατί να μην τον εκμεταλλευτώ με κάποιο τρόπο ;

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113060 από dimlyk

pontios74 έγραψε: αυτο σκεφτηκα στον πειραια στη ρετσινα ειναι ενας τυπος που έχει ολο μοτεράκια τον σαλιγκαρο στα 300m³/h
τον έχει 54 ευρω αλλα δεν εχει στομια εισοδου -εξοδου ουτε βασεις επίσης το μοτεράκι (οι φτερωτες)είναι ίδιο
με απορροφητηρα αν κατασκευασω ενα κουτι απο down με εισοδο κι εξοδο και το κολησω με σιλικονη το down πιστευω πως θα κάνει δουλειά!!αυτα τα silent καλα μεν αλλα τσιμπιμένα και έχω κι εναν άλλο παράγοντα στο μυαλό μου στην περιοχη μου η ΔΕΗ κανει συνεχεια κολπα αποτομες αυξομειωσεις του ρευματος και θα πρεπει να υπάρχει κι ενα UPS για να μην καει..αλλο να κλαις 15-20 ευρω και αλλο 90....κατα ποσο ευαισθητα ειναι σε τετοιες περιπτωσεις?


τα ανεμιστηρακια αποροφητηρα πρεπει ναχουν γυρω στα 30-35 ευρω ...τα μειονεκτηματα τους ειναι ο θορυβος και τα 150 βατ ....δεν ειναι παντως ευαισθητα σε μικροαυξομειωσεις της τασης
εναλλακτικη λυση ειναι τα ανεμιστηρακια λουτρου (υπαρχουν και σε αθορυβα) που δεχοννται καναλακι ....εχουν ομως μικρες παροχες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113067 από Grecu_

rivol έγραψε: Κοιτάξτε διαφορές στις τιμές από εταιρία σε εταιρία για TD-160/100 SILENT

www.kaffe.gr/datafiles/file/general_cata...45%20TD%20SILENT.pdf

www.ruud.gr/userfiles/file/silent.pdf

Άρε Ελλάδα :(


To χαριτωμένο ξέρεις ποιό είναι? Ο δεύτερος παίζει να παίρνει από τον πρώτο, το ανάποδο με τίποτα.
Τα TD είναι εξαιρετικά ανεμιστήρια πάντως, τα silent ακόμα περισσότερο (όχι και τόσο όμως με τις τιμές Ελλάδος...)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113191 από pontios74
δεν φτανει η διαφορα στην τιμη που εχει δεν εχει αφεραισει και το λογοτυπο του καφφε σε καθε σελιδα.....επίσης ξέρω πως οι επαγγελματιες πελατες των 2 εταιρειων εχουν μεχρι 70% εκπτωση το εμαθα σημερα απο ψυκτικο ...
Αλήθεια πόσοι ενδιαφέρονται γι αυτα τα ανεμιστηράκια μηπώς μαζευτούμε και κάνουμε ομαδική αγορά να δούμε πόσο θα μας τα αφήσει???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ