Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113718 από alex_nous
Προσωπικά πάντως πιστεύω πως η λύση είναι όχι να μεταφέρουμε αλλά να ανακατεύουμε τον αέρα. Ο ανεμιστήρας οροφής σε χειμερινή λειτουργία κάνει θαύματα. Η θερμοκρασία θα τείνει συνεχώς να εξισορροπηθεί. Θα επαναλάβω πως το έχω δοκιμάσει σε σπίτι 90τμ με μηδενική περιμετρική μόνωση και άθλια κουφώματα, όπου η διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ σαλονιού και κρεβατοκάμαρας ήταν τεράστια, 24 με 17, και μέσα σε 5-10 λεπτά λειτουργίας είχε γίνει 23 με 21. Μήπως τελικά το πιο απλό είναι και το σωστό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113722 από dimlyk
εχεις δει μηπως με τι παροχες γινεται το ανακατεμα? :)

ειναι μια καλη λυση για ομοιογενεις σχετικα χωρους
αλλα οχι παντα εφικτη κι οχι παντα αποδεκτη αισθητικα και λειτουργικα
προσφερει ομως σαφες πλεονεκτημα το καλοκαιρι αλλα και τιμης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113728 από alex_nous
Τι εννοείς με τι παροχές? Με τις παροχές του ρεύματος για το φωτιστικό. Οι περισσότεροι ανεμιστήρες οροφής συνοδεύονται με φωτιστικό. Αν μάλιστα έχεις διπλή παροχή για πολύφωτο, τότε μπορείς να το συνδέσεις στον δεύτερο διακόπτη.
Θα συμφωνήσω και επαυξάνω στο αισθητικό κομμάτι! Η γυναίκα μου για παράδειγμα ούτε να ακούσει δεν θέλει. Αν και ψάχνοντας έχω βρει και κάποια ''αποδεκτά'' σχέδια, πιο μοντέρνα. Θεωρώ όμως την πιο οικονομική και εύκολη λύση. Σίγουρα δεν ταιριάζει σε όλους τους τύπους σπιτιών, αλλά σίγουρα μπορεί να βοηθήσει πολλούς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113739 από gyrismata
παιδια εγω παρήγγειλα ανεμιστηρα οροφης και μόλις γίνει εγκατάσταση θα σας ενημερώσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113745 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ας μου επιτραπεί το εξής σχόλιο, και ας είναι off-topic.

Οι ανεμιστήρες οροφής, εκτός από το ότι (σίγουρα κατά προσωπική εκτίμηση) θα δουλέψουν στο "ανακάτεμα" του αναξιοποίητου ζεστού αέρα που συσσωρεύεται στις οροφές (από αερόθερμα τζάκια γενικώς), τώρα μόλις σκέφτομαι ότι είναι μια πολύ (για να μη πω εξαιρετική) λύση στον ενδοδαπέδιο δροσισμό.

Βάζεις λοιπόν ανεμιστήρα ορφής και έτσι: α) αξιοποιείς καλύτερα το παγωμένο πάτωμα για καλύτερη απαγωγή θερμότητας, β) μειώνεις την αίσθηση του παγωμένου πατώματος, γ) στεγνώνει γρηγορότερα το σφουγγάρισμα, δ) καλύτερη κατανομή (καθ' ύψος) θερμοκρασίας στο χώρο.

Αλεξ, για δώσε μερικά links για ανεμιστήρες οροφής. Εμένα δε μου χρειάζονται τόσο πολύ στη θέρμανση, αλλά σκέφτομαι ότι θα είναι σούπερ για το δροσισμό.

Βέβαια, στην περίπτωση μου (αερόθερμο τζάκι) λόγω εσωτερικού αιθρίου στο σπίτι (σαλόνι), συγκεντρώνεται και σε μένα ο ζεστός αέρας πάνω, αλλά τουλάχιστον "διοχετεύεται" και προς τα υπνωδωμάτια. Βέβαια, είναι πιο ζεστά πάνω από κάτω, υπάρχει σίγουρα διαφορά, και μάλιστα αισθητή, αλλά λόγω ενδοδαπέδιας έχω ένα ελάχιστο στον κάτω όροφο που είναι επαρκές και από μόνο του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113749 από dimlyk

alex_nous έγραψε: Τι εννοείς με τι παροχές? Με τις παροχές του ρεύματος για το φωτιστικό. Οι περισσότεροι ανεμιστήρες οροφής συνοδεύονται με φωτιστικό. Αν μάλιστα έχεις διπλή παροχή για πολύφωτο, τότε μπορείς να το συνδέσεις στον δεύτερο διακόπτη.
Θα συμφωνήσω και επαυξάνω στο αισθητικό κομμάτι! Η γυναίκα μου για παράδειγμα ούτε να ακούσει δεν θέλει. Αν και ψάχνοντας έχω βρει και κάποια ''αποδεκτά'' σχέδια, πιο μοντέρνα. Θεωρώ όμως την πιο οικονομική και εύκολη λύση. Σίγουρα δεν ταιριάζει σε όλους τους τύπους σπιτιών, αλλά σίγουρα μπορεί να βοηθήσει πολλούς.


παροχη αερα εννοουσα ...οι μικροτεροι εχουν μια παροχη στα 4000 μ3 και οι μεγαλυτεροι πανω απο 15000 μ3/ωρα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ