Εκμετάλλευση ζεστού αέρα που εγκλωβίζεται στο ταβάνι

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113803 από alex_nous
dimlyk δεν έχω ιδέα για την παροχή αέρα. Σίγουρα είναι πολύ μεγαλύτερη από ένα βιντιλατέρ. Το μέγεθος μετράει!
Γιώργο κάνε μια αναζήτηση για ανεμιστήρες οροφής στο skroutz και θα βρεις πολλά σχέδια και μάλιστα αρκετά με τηλεχειρισμό και όχι με αντιαισθητικά κορδονάκια-διακόπτες. Σημαντικό είναι να έχει χειμερινή δηλαδή ανάποδη λειτουργία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113830 από gousan
Φουσκιτακη εχουμε το ιδιο σπιτι απο την περιγραφη που εκανες...ακριβως κατω απο το αιθριο εχω το EVO
αφου ζεστανω καλα πολλα κυβικα χαβαλε μετα παει η ζεστη και στα δωματια...
αποτελεσμα 23-24 βαθμους στον επανω οροφο 21-22 στον κατω και το σαλονι που ειναι το τζακι και κρυο στην κουζινα ....
παγωμενα τα πλακακια και καψα στα δωματια...
ενας φιλος που πουλαει τζακια μου ειπε οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις στο σπιτι σου ειναι μια καλαισθητη κατασκευη απο ινοξ σωληνες η μεσα σε γυψοσανιδα για να κατεβασεις την ζεστη κατω
δεν το εκανα ποτε ...αλλα αν το εκανα μηπως μετα ηταν κρυα τα δωματια?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #113835 από dimlyk
ευτυχως που δεν το εκανες :)
τον τροπο ομως στον ειπε να κατεβασεις τον ζεστο αερα ?
γιατι σιγουρα ενδιαφερει αρκετους με μεζονετες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114631 από pontios74
σήμερα ήρθε ένας ξάδελφός μου που ασχολείτε με κλιματιστικά καναλια κλπ και είδε την τρύπα με την εύκαμπτη σωλήνα που έκανα για να στέλνω τον εγκλωβισμενο αερα απο το ταβάνι σε διπλανό δωμάτιο και με ξενέρωσε...λέει πως άδικα κάνω τρύπα γιατι η απόδοση που θα έχω θα είναι μηδαμινή με λιγα λόγια τζάμπα κόπος και έξοδα για μοτερ κλπ....μου είπε πως το σωστό είναι να τραβηξω καναλι απο το παταράκι που βγαζει 80-90 βαθμους και με μοτερ αναροφησης να το παω οπου θελω ..χαιρω πολυ χαιροπουλος του ειπα σε τετοιο τρυπακι δε μπαινω!
Μάλλον έχεται δίκιο που μερικοι λετε πως δεν αξιζει τοση φασαρια να κανουμε τετοια δουλεια!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114636 από dimlyk
οσο χαμηλοτερη θερμοκρασια αερα εχουμε τοσο περισσοτερα μ3 χρειαζομαστε
αυτο νομιζω ειναι κατανοητο ...αρα καθε περιπτωση θα πρεπει να εξεταζεται χωρια 9και φυσικα δημιουργει περιορισμους)
επιπλεον....δεν προσπαθουμε να ζεστανουμε μ αυτο τον τροπο ενα κρυο χωρο αλλα να πετυχουμε πιο γρηγορα αποτελεσματα
παντως αυτο με το παταρι μλλον επρεπε να σου εξηγησει και που θα βρεις τον αερα για να τον τραβηξεις απο κει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #114658 από pontios74

dimlyk έγραψε: οσο χαμηλοτερη θερμοκρασια αερα εχουμε τοσο περισσοτερα μ3 χρειαζομαστε
αυτο νομιζω ειναι κατανοητο ...αρα καθε περιπτωση θα πρεπει να εξεταζεται χωρια 9και φυσικα δημιουργει περιορισμους)
επιπλεον....δεν προσπαθουμε να ζεστανουμε μ αυτο τον τροπο ενα κρυο χωρο αλλα να πετυχουμε πιο γρηγορα αποτελεσματα
παντως αυτο με το παταρι μλλον επρεπε να σου εξηγησει και που θα βρεις τον αερα για να τον τραβηξεις απο κει

επειδη έχω κενο πισω απο τον θερμοθαλαμο περναει αερας απο εκει και βγαινει στο παταρι λειτουργει σαν 2ος θερμοθαλαμος το παταρι με πολυ λιγα κυβικα αερα!
αλλα σε τετοιες διαδικασιες δεν μπαινω τα δωματια ζεσταινονται μια χαρα εχω διαφορα 2-3 βαθμων με το βορεινο δωματιο πιστευω πως οταν πιασουν τα κρυα και θα αναβω συνεχεια το τζακι ισως να μειωθει η διαφορα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ