Kασέτα τζακιού: χρειάζεται μόνωση φούσκας;

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110154 από petros79
καλησπερα ειμαι πρωταρης στο φορουμ διαβασα αρκετα αλλα θα ηθελα καποιες συμβουλες.εχω ενα απλο τζακι και εχω κανει παραγγελεια μιας κασετας και θα ηθελα να μαθω αν χρειαζεται μονωση η φουσκα, η οποια ειναι κατασκευασμενη απο alfablock ,η κασετα θα διαθετει αεραγωγους , ο εμπορος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται μονωση απλα ενα ταβανωμα 30-40 ποντους πανω απο την κασετα να μενει η θερμοτητα κατω . οποιος μπορει μια βοηθεια. πρεπει να μονωσω ολη την φουσκα (θερμοκρασια καυσαεριων 240 βαθμους),χρειαζονται περσιδες εκτονωσης ? υπαρχει κατι που θα πρεπει να ζητησω?
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110164 από GGEOR7777
Μια λεξη...
Ασφαλως..και μονωση χρειαζεται ασφαλως και περσιδες
κατω χαμηλα εισοδο..πολλαπλασια πανω ψιλα εξοδο..
Ολα τα manual ολων των τζακιων τα περιγραφουν αυτα..
Αυτο να πεις του τζακα σου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": petros79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110169 από petros79
ευχαριστω για την απαντηση . βασικα διαβασα το manual τις εταιρια και δεν ελεγε τιποτα για μονωση φουσκας ουτα για περσιδες εκτονωσης, το μοντελο που παραγγειλα ειναι τις regal ειδηκων διαστασεων,ειχα βαλει και τον εμπορο να ρωτησει τη εταιρια και μου ειπε οτι ειναι προαιρετικο, επειδη εψαξα με σα στο φορουμ ειδα οτι ολοι κανουν μονωση στην φουσκα και εκτονωση και ετσι ηρθε η απορια.τις περσιδες εκτονωσης πως τις υπολογιζεις στην διασταση ? κυβιζεις τις διαστασεις τις φουσκας και αναλογα βαζεις την εισαγωγη και την εκτονωση, να ανεβασω καμια φωτο να μου πεις γνωμη?
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by petros79.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110180 από papanfot
Οπωσδήποτε να γίνει μόνωση (ίδια σαν να έβαζες foyer) καθώς και περσίδες εισαγωγής αέρα δωματίου χαμηλά και εξαγωγής του θερμού αέρα ψηλά, είτε λίγο κάτω από το ταβάνι είτε λίγο κάτω από το ενδιάμεσο παταράκι - εάν φτιάξεις)
Εγώ τοποθέτησα κασέτα Edilkamin ecostar πέρυσι και δέν έβαλα μόνωση στην μπροστινή όψη της φούσκας, σε συνδυασμό και με τις αρχικά μικρές περσίδες που μου έβαλε ο τεχνίτης, και η γυψοσανίδα της φάτσας έσκασε στις ενώσεις.
Παρόλο που βάζουμε κασέτα οι θερμοκρασίες στην φούσκα είναι πολύ ψηλές. Εγώ καίγοντας μπριγκέτες έχω μετρήσει στις πάνω περσίδες εξόδου θερμού αέρα θερμοκρασίες 80-90 βαθμούς.
Δέν ξέρω βέβαια πόση διαφορά θα έχει εάν μονωθεί εξωτερικά η κασέτα με κεραμοβάμβακα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110229 από petros79

papanfot έγραψε: Οπωσδήποτε να γίνει μόνωση (ίδια σαν να έβαζες foyer) καθώς και περσίδες εισαγωγής αέρα δωματίου χαμηλά και εξαγωγής του θερμού αέρα ψηλά, είτε λίγο κάτω από το ταβάνι είτε λίγο κάτω από το ενδιάμεσο παταράκι - εάν φτιάξεις)
Εγώ τοποθέτησα κασέτα Edilkamin ecostar πέρυσι και δέν έβαλα μόνωση στην μπροστινή όψη της φούσκας, σε συνδυασμό και με τις αρχικά μικρές περσίδες που μου έβαλε ο τεχνίτης, και η γυψοσανίδα της φάτσας έσκασε στις ενώσεις.
Παρόλο που βάζουμε κασέτα οι θερμοκρασίες στην φούσκα είναι πολύ ψηλές. Εγώ καίγοντας μπριγκέτες έχω μετρήσει στις πάνω περσίδες εξόδου θερμού αέρα θερμοκρασίες 80-90 βαθμούς.
Δέν ξέρω βέβαια πόση διαφορά θα έχει εάν μονωθεί εξωτερικά η κασέτα με κεραμοβάμβακα.

βασικα θα μπει σε υπαρχουσα εστια με πυροτουβλο αρα απο κατω που παταει, αριστερα και δεξια δεν θα μονωθει επισυναπτω φωτο
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110230 από petros79

GGEOR7777 έγραψε: Μια λεξη...
Ασφαλως..και μονωση χρειαζεται ασφαλως και περσιδες
κατω χαμηλα εισοδο..πολλαπλασια πανω ψιλα εξοδο..
Ολα τα manual ολων των τζακιων τα περιγραφουν αυτα..
Αυτο να πεις του τζακα σου.

ριξε μια ματια ανεβασα μια φωτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ