Αφαίρεση βεντυλατέρ σε Dovre 2180

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #110809 από gkesi
Καλημέρα σε όλους. Απευθύνομαι κυρίως σε κατόχους της συγκεκριμένης εστίας και όχι μόνο. Αναρρωτιέμε αν θα μπορούσα να αφαιρέσω το βεντυλατέρ που βρίσκεται μέσα στο κουτί στην κάτω βάση και να ανοίξω όλες τις λαμαρινένιες τάπες που έχει ο θερμοθάλαμος για να δουλεύει με φυσική ροή. Θέλω να απαλλαγώ από τον θόρυβο του βεντυλατέρ. Έχει 6 τάπες επάνω, 2 σε κάθε πλαινή πλευρά και 4 στο κάτω κουτί αν θυμάμαι καλά. Άραγε θα είναι ικανοποιητική η συνολική διατομή όλων αυτών των ανοιγμάτων ώστε να κυκλοφορεί ο αέρας μέσα απο τον θερμοθάλαμο ? ή θα έχω μεγάλες θερμοκρασίες απο την χαμηλή ροή που συνεπάγονται και μυρωδιές του καμένου αέρα. Να σημειώσω ότι υπάρχουν οι κατάλληλες περσίδες στην βάση της εστίας και οι αντίστοιχες επάνω στην γυψοσανίδα για να δημιουργείτε η φυσική ροή και όπως είναι τώρα δουλεύουν μια χαρά. Όλη η επένδυση έχει απο μέσα πετροβάμβακα με αλουμίνιο βαρέως τύπου, νομίζω της Knauf, που προμηθεύτηκα απο το κατάστημα που αγόρασα την εστία απο Θεσσαλονίκη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #111043 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Αφαίρεση βεντυλατέρ σε Dovre 2180
Κάτοχος τής ίδιας εστίας με συρόμενη πόρτα.
Το βεντυλατερ βγαίνει εύκολα απλά ξεβιδωνοντας τίς δύο βίδες και αφαιροντας το καπάκι που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το τασάκι συλλογής στάχτης.
Ο κατασκευαστής λέει ότι αν θές να το δουλέψεις σαν foyer δεν πρέπει να υπάρχει θερμοθαλαμος.
Μπορείς αν εχεις πρόσβαση να τον αφαιρέσεις εύκολα..μερικες βίδες είναι.
Τώρα αν του αφαιρέσεις μόνο τίς οπές για τους αεραγωγούς δεν ξέρω να σου πω αν είναι σωστό...μιλα με την εταιρεία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ