Τι γνωμη εχετε γι αυτο το τζακι?Να ειναι τοσο καλο

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111340 από Stavrax
@frakyd
Μπορείς, πάντως να κάνεις ένα τηλέφωνο και να ζητήσεις πληροφορίες για όλα αυτά τα συστήματα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111345 από Savvas
Προς υπεράσπιση της εταιρείας, επειδή νομίζω ότι η επίθεση που κάνετε είναι λίγο άδικη (καθότι δεν την τεκμηριώνετε) μπορώ να πω τα εξής:

1. Δεν λέει 100% απόδοση όπως την κατηγορείτε, αλλά εκμετάλευση 100% ΤΗΣ απόδοσης. (που αναφέρει καθαρά στο pdf ότι είναι 76,29%).
Δηλαδή απο την ενέργεια που δίνει στο χώρο το τζάκι, τη διοχετεύει με τέτοιο τρόπο (μάλλον εννοεί με τη λειτουργία των βεντιλατέρ) που να είναι πλήρως σωστά εκμεταλεύσιμη. (βέβαια αυτό μάλλον κάνουν τα περισσότερα εμπορικά τζάκια. Πρέπει πάντως κάτι να πει για να διαχωρίσει το εαυτό του απο τις αυτοσχέδιες πατέντες και τις ιδιοκατασκευές με πλημμελή μελέτη ;) )

2. Το anti-tar απο την άλλη απ'ότι βλέπω είναι ένα κολπάκι με ένα θερμό κάλυμα εκτροπής του αέρα (δεν ξέρω πόσο αποδοτικό είναι) για να μην μαζεύεται πολλή πίσσα στα τούμπα.

Κατα τα άλλα δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό τζάκι ή αν κάνει αυτά που υπόσχεται, πάντως δεν βλέπω κάτι διαφορετικό στα ονομαστικά χαρακτηριστικά (απο π.χ. τις ξένες εταιρείες) που να μου δίνει πάτημα να το κατηγορήσω.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111351 από Stavrax
Σάββα έχεις δίκιο. Κι εγώ έχω μετανιώσει για το ειρωνικό σχόλιο που είχα κάνει παλαιότερα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111362 από dimlyk
καμμια επιθεση αλλα εχουμε χορτασει απο διαφημιστικα τερτιπια
η αποδοση και μονο που αναφερεις (αν ειναι κι απο πουθενα πιστοποιημενη)
δεν συναδει με την τριτογενη καυση κι ολα τα υπολοιπα
χωρια που τριτογενη καυση μαλλον ειναι μετρημενα τα τζακια που εχουν .
κατα τα λοιπα το τζακι μπορει (και μακαρι) να ειναι καλυτερο απο πολλα και πολυ ακριβοτερα
ο τροπος παρουσιασης ειναι αυτος που προκαλει τα σχολια κι οχι το ιδιο το τζακι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111363 από liakjim

Savvas έγραψε: 1. Δεν λέει 100% απόδοση όπως την κατηγορείτε, αλλά εκμετάλευση 100% ΤΗΣ απόδοσης.


Δεν βγάζει νόημα. Η απόδοση από μόνη της σας ορισμό δεν έχει μέσα αυτόν τον όρο? Την ενέργεια που εκμεταλευόμαστε ως προς την ενέργεια που παράγεται από την καύσιμη ύλη δεν ονομάζουμε απόδοση?
Δεν έχω δει κάπου να λέμε ότι το ταδε τζακι έχει απόδοση 75% αλλά τελικα εκμεταλεύεται τα 80% . Οπότε τελικά έχουμε 60%. Αν δεν κάνω λάθος στον ανωτέρω ισχυρισμό τότε είναι φθηνό marketing .
Αν είναι λάθος τότε όντως δεν αξίζει την ειρωνία.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111373 από Savvas
Είναι άλλο η απόδοση, δηλαδή η θερμότητα που μπορεί να δώσει το τζάκι εντός του χώρου πριν αποβάλλει θερμότητα με τα καυσαέρια και άλλο η διάχυση στο χώρο.
π.χ. μπορεί να παγιδεύεται μεγάλο μέρος της μέσα στη φούσκα και να μην έχει σωστή διάχυση και αίσθηση θερμότητας στο χώρο.

Για αυτούς που σήμερα ασχολούνται με τα ενεργειακά τζάκια αυτό είναι αυτονόητο, δεν ήταν έτσι όμως πριν απο 5 χρόνια όταν σωστό τζάκι ξέραμε ότι είναι το τζάκι που δεν καπνίζει και μέχρι εκεί.
Αλλά ακόμα και σήμερα σε μεγάλο μέρος οι εγκαταστάσεις των τζακιών είναι επιεικώς για κλάματα και ψάχνει ο κάθε ένας να βρει γιατί δε ζεσταίνεται ή γιατί μυρίζει ο χώρος κτλ. κτλ.
Σήμερα όλοι γίνανε τζακάδες, μονωσάδες, έμαθαν το βαθμό απόδωσης, τσακώνονται για την πολυστερίνη και τα x-energy και γενικά διάφορες υπερβολες βλέπουμε γύρω μας ανακατεμένες με ασχετοσύνη. Ψυχραιμία, τα πάντα έχουν το ρυθμό τους στη ζωή. Ακόμα και η διάχυση της γνώσης.

Ο καθένας πρέπει να κάνει τη διαφήμησή του, πάντως δεν θεωρώ ότι αν κάποιος διαβάσει προσεκτικα τα κείμενα της καμινοτεχνικής θα βρει εσκεμένη παραπλάνηση. Μια χαρά τα γράφουν, εμείς φταίμε για το πως διαβάζουμε. Μην γινόμαστε υπερβολικοί.

Τα απορυπαντικά κάνουν τα λευκότερα λευκά απο τους 30 βαθμούς, το τάδε αυτοκίνητο είναι το πιό ασφαλές και το ψυγείο δείνα παγώνει καλύτερα απο τα άλλα :P
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ