Bοηθεια σε μετατροπη τζακιου

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117942 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου

woodroof έγραψε: καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση

α) οι έξι σωλήνες φ48 που έχεις αντιστοιχούν σε μία σωλήνα φ110.
Αρα η κεντρική η φ80 θα σου περιορίζει την ροή

6 σωληνες φ48 ειναι μια 110φ μονο?
<τελικα η σωληνες ειναι φ42>

3) Το βεντιλατέρ που λές για τον αέρα δεν έχω ιδέα τι κυβικά και τη πίεση μπορεί να βγάλει. καλή η χρήση των όποιων υλικών βρίσκουμε αλλά νομίζω πως αν θέλεις ζέστη θα χρειαστεί να πάρεις άλλο μοτέρ. Το οποίο θα πρέπει να έχει έξοδο τουλάχιστον φ120.

ειναι πολυ δυνατο και εχει εξοδο φ120 σιγουρα.

4) Προφανώς το τζάκι σου είναι ανοιχτού τύπου.

ναι το τζακι ειναι ανοιχτου τυπου

και στην πλάτη και στην βάση κόλλα γωνίες ώστε να αυξήσεις την επιφάνεια ανταλλαγής θερμοκρασίας.

για καθαρισε τα τζαμια ρε γιατρε :P που ελεγε και ο αειμνηστος ο φωτοπουλος.

και μια φωτο σε λειτουργια εχω βγαλει 1 μονο σωληνα στο ταβανι την αλλη την εχω μπροστα για τεστ.

όσον αφορά τις διατομές και το μοτέρ
ο αρχικός υπολογισμός ήταν χοντρικός.
για ακρίβεια
6 σωλήνες φ42 έχουν διατομή
6χ2,1χ2,1χ3,14=83 cm2
1 σωλήνα Φ100 έχει διατομή
5,5χ5,5χ3,14=94 cm2
1 σωλήνα Φ80 έχει διατομή
4χ4χ3,14= 50cm2

άρα η Φ80 σε στενεύει οπότε το μοτέρ βγάζει λιγότερα από ότι μπορεί.

Αν το μοτέρ σου έχει έξοδο φ120 τότε θα έχει ουσιαστικά δύναμη να βγάλει αέρα σε διατομή
6*6*3,14 = 113 cm2
Αρα χρειάζεται να βάλεις 8 (και καλύτερα 9 )σωλήνες Φ42 για να μη ζορίζεται το μοτέρ

όσον αφορά τις γωνίες που σου έλεγα.
Θέλεις να αυξήσεις την μεταφορά θερμότητας από τον χώρο κάυσης στην κατασκευή σου.
Αρα χρειάζεσαι μεγαλύτερες επιφάνειες ανταλλαγής.
Αρα κολλάς από έξω μεριά γωνίες? λάμες? οτοδήποτε που να αυξήσει την επιφάνεια

όσον αφορά το ανοιχτό τζάκι.
ΟΣο έχεις ανοιχτό τζάκι ότι ζεσταίνεις μέσα στο σαλόνι σου θα το πετάς έξω από την καμινάδα.
Πολύ δύσκολο να ζεσταθείς.
Εκτός αν είναι μικρός χώρος αλλά και πάλι πολύ ξύλο θα φεύγει.

όσον αφορά την σχάρα
δεν χρειάζεται κάποιο σχέδιο . ουσιαστικά το νόημα είναι να υπάρχει χώρος κάτω από τα ξύλα για να παίρνουν αέρα.

όσον αφορά τον αέρα.
όλες οι εστίες τραβάνε αέρα από έξω.
δεν γίνεται το σπίτι να "ξεφουσκώσει"
όταν δεν κάνεις τρύπα εξωτερική τότε η εστία τραβάει από το σαλόνι και το σαλόνι από τα κουφώματα.
Αν έχεις πολύ καλά κουφώματα που "Σφραγίζουν" το σπίτι τότε η εστία δεν τραβάει αέρα και σβήνει (αν είναι κλειστό τζάκι) ή σου καπνίζει μέσα στο σαλόνι (αν είναι ανοιχτό)
οπότε σαν απάντηση στην ερώτησή σου, καλύτερα είναι να υπάρχει μία παροχή αέρα εξωτερικού που να "κουμπώνει" στην καλύτερη περίπτωση πάνω στην εστία ή έστω να είναι κοντά στο μέρος που έχει η εστία για να παίρνει αέρα καύσης.
όσον αφορα κατασκευη.
στο τμήμα DIY του φόρουμ θα βρείς 2-3 πράγματα που έκαναν συμφορουμίτες.
το όλο νόημα πάντως είναι να κάνεις το τζάκι σου κλειστό.
Παρεπιπτόντως, ο caftis Που έκανε μία πάρα πολύ καλή diy δουλειά τελικά έβαλε ενεργειακή εστία
:blink: ;)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117979 από maria34
Απαντήθηκε από maria34 στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
καλησπέρα σας. έχω βάλει ενεργειακό τζάκι πρόσφατα.Το έχω συνδέσει με αεραγωγούς στα δωμάτια του σπιτιού μου.Εκεί που μου έχουν τοποθετήσει το τζάκι έχει θερμοκρασία 27 βαθμούς γίνετε φούρνος ενώ στα υπόλοιπα δωμάτια ανεβαίνει 2 βαθμούς μόνο από την αρχική θερμοκρασία του δωματίου. (δηλαδή δεν ζεσταίνει καθόλου το χώρος των δωματίων).Η θερμοκρασία στη ροή των σωληνώσεων που δείχνει ο θερμοστάτης είναι 50 και 60 βαθμούς.Είναι λογικό να ανεβαίνει μόνο 2 βαθμόυς από την αρχική θερμοκρασία του δωματίου μετά από τους σωλήνες? δεν πρέπει περισσότερο να ανεβαίνει?δεν μπορώ να βρώ λύση στο προβλημά μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118025 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
μαρία34,
καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα νέο νήμα, να γράψεις ότι μπορείς παραπάνω για την εστία σου, τον θερμοθάλαμο, την ύπαρξη μοτέρ ή όχι, τα μέτρα των σωλήνω, τις διατομές... ότι μπορείς να σκεφτείς...να ανεβάσεις και κανά σχέδιο του σπιτιού σου και ότι νομίζεις επιπλέον.
Ετσι όπως το ρωτάς εδώ σε αυτό το νήμα δε νομίζω να βρείς κάποια λύση..


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118028 από pontios74
Απαντήθηκε από pontios74 στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου

maria34 έγραψε: καλησπέρα σας. έχω βάλει ενεργειακό τζάκι πρόσφατα.Το έχω συνδέσει με αεραγωγούς στα δωμάτια του σπιτιού μου.Εκεί που μου έχουν τοποθετήσει το τζάκι έχει θερμοκρασία 27 βαθμούς γίνετε φούρνος ενώ στα υπόλοιπα δωμάτια ανεβαίνει 2 βαθμούς μόνο από την αρχική θερμοκρασία του δωματίου. (δηλαδή δεν ζεσταίνει καθόλου το χώρος των δωματίων).Η θερμοκρασία στη ροή των σωληνώσεων που δείχνει ο θερμοστάτης είναι 50 και 60 βαθμούς.Είναι λογικό να ανεβαίνει μόνο 2 βαθμόυς από την αρχική θερμοκρασία του δωματίου μετά από τους σωλήνες? δεν πρέπει περισσότερο να ανεβαίνει?δεν μπορώ να βρώ λύση στο προβλημά μου.

Αν η εγκατασταση ειναι σωστη θα πρέπει να ζεσταίνονται τα δωματια πολύ καλά αφου έχεις βάλει αεραγωγούς στις εξόδους των αεραγωγων 50-60 ειναι λίγο στις περσιδες,πανω απο την εστια πόσο βαθμους βγάζεις?επίσης ετσι δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε πρέπει να μας πεις καποιες λεπτομερειες ποσα τετραγωνικα ειναι το σπιτι και τα δωματια τι εστια εχεις βαλει,(κασετα,φογιερ)οι αεραγωγοι πως πανε στα δωματια?(εχεις γωνιες πολλες?)ειναι πολλα μετρα?ειναι μονωμενοι?υπάρχει εναλλακτης στην καμιναδα?πανε με φυσικη ροη?ή με καποιο μοτερ!Και ανεβασε καποιες φωτογραφιες να δουμε πως ειναι περιπου!
Και άνοιξε ενα καινουριο θεμα ή γραψε σε τοπικ που ειναι σχετικο με το προβλημά σου!!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by pontios74.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118095 από woodroof
Απαντήθηκε από woodroof στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου

όσον αφορά την σχάρα
δεν χρειάζεται κάποιο σχέδιο . ουσιαστικά το νόημα είναι να υπάρχει χώρος κάτω από τα ξύλα για να παίρνουν αέρα.

ετοιμη και η σχαρα σε λιγο και φωτο εχω μια απορια ειναι καλυτερα για το αεροθερμο να υπαρχει σχαρα η τα ξυλα να πατανε πανω στην λαμαρινα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118101 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα βοηθεια σε μετατροπη τζακιου
Υπάρχει η εσφαλμένη εντύπωση ότι η θερμότητα φεύγει προς τα επάνω.
Το αληθές είναι ότι η θερμότητα εκπέμπεται προς κάθε κατεύθυνση.
Προς τα επάνω πάει ο ζεστός αέρας γιατί ελαφραίνει.

Η σχάρα θα βοηθήσει στην καλύτερη καύση των ξύλων καθώς θα έχουν αέρα και δε θα "μπουκώνουν" απο τη στάχτη (η οποία καλό θα είναι να απομακρύνεται όσο πιο τακτικά μπορείς καθώς είναι μονωτική... φαντάσου ότι αν θέλεις να μεταφέρεις αναμένα κάρβουνα με τα χέρια σου μπορείς να το κάνεις αν γεμίσεις τη φούχτα σου με στάχτη...)

Αν θέλεις να εκμεταλευτείς την βάση και την πλάτη τότε πρέπει να αυξήσεις την επιφάνειά τους κολλώντας σε αυτά "ψήκτρες". Καίγοντας πάνω στην βάση δεν κερδίζεις κάτι.

Ο νόμος των Stefan-Boltzmann
q = ε σ (Th4 - Tc4) Ac
δες διάγραμμα



και πηγή
λέει πως η ενέργεια που θα πάρεις από ένα ζεστό σώμα αυξάνει όχι αναλογικά της θερμοκρασίας του σώματος αλλά αναλογικά της 4ης δύναμης της θερμοκρασίας του σώματος.
Αρα όσο πιο ζεστά τα κάρβουνα εκθετικά της 4ης δύναμης πιο πολλή ενέργεια παίρνεις.

Τελικά.. για να απαντήσω στο ερώτημά σου είναι καλύτερα τα ξύλα να πατάνε στη σχάρα


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ