Προβλημα θερμοκρασίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120669 από tim
Απαντήθηκε από tim στο θέμα Re:Προβλημα θερμοκρασίας
Το σπίτι ειναι μεζονέτα 60μ χ3 τώρα για τις ώρες που το καίω έχω σημερα ας πούμε 22 βαθμούς , όταν καίω μπρικετες κατάλαβα ανεβάζει το τζακι πιο πολύ θερμοκρασία φτάνει στους 80 βαθμους αν φυσικά το θερμόμετρο λεει σωστα :) , δηλαδή για να ανεβάσω το μπαφερ πόση ωρα στο φάουλ με φλόγα πρέπει να το καίω ; Γιατί αν έχω πολύ φλόγα για ωρα φοβάμαι μην ανεβάσω πολύ το τζακι και μετα έχω προβλημα ,,,




Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120685 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Re:Προβλημα θερμοκρασίας
Αν με 20 κιλα ξυλα ζεσταινεις 180τμ σπιτι στους 22 βαθμους εισαι ο καλυτερος του χωριου.. :cheer:Βεβαια φαινεται λιγο απιστευτο. Ξαναμετρα ομως τα κιλα των ξυλων που καις καθως και την ωρα για να εισαι σιγουρος.Για να μην ανεβαζει θερμοκρασια το δοχειο σημαινει οτι η προσφερομενη ενεργεια δεν φτανει για να θερμανει το σπιτι σου και ταυτοχρονα και το μπαφερ.Παρολο αυτα η θερμοκρασια χωρου ειναι υπερ του δεοντος ικανοποιητικη.Καλα κανεις και φοβασαι τις υψηλες θερμοκρασιες του τζακιου γιατι η καυση του ξυλου ειναι κατι το οποιο μονο χειροκινητα στην περιπτωση σου μπορει να ελεχθει.Οτι και να πουμε απο εδω μονο εικασιες ειναι.Μονο σου θα μαθεις να δουλευεις εμπειρικα το συστημα σου.Και το νου σου στο θερμομετρο του τζακιου σου...
Ειναι λογικο να ανεβαζουν γρηγοροτερα θερμοκρασια η μπρικετες με μεγαλυτερη θερμογονο δυναμη μικροτερη διαρκεια καυσης.Ειναι καλες για την αρχη πιστευω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120844 από tim
Απαντήθηκε από tim στο θέμα Re:Προβλημα θερμοκρασίας
Για την θερμoκρασια πoυ ειπα 22 βαθμoυς ειναι στην σαλoκoυζινα στo αλλo σπιτι δεν εχει ιδια θερμoκρασια,
Γενικα o μαστoρας νoμιζω εκανε δoυλεια πρoχειρη o λoγoς πoυ φoβαμαι να ανεβασω πoλυ την θερμoκρασια ειναι oτι νoμιζω διαβαζoντας εδω μεσα oτι απo τo τζακι πρoς τo μπαφερ πρεπει να υπαρχει μια βαλβιδα ασφαλειας πανω στην χαλκoσωληνα ;;;
Δηλαδη στην περιπτωση πoυ ανεβασει 95 βαθμoυς να ανoιξη η βαλβιδα ασφαλειας για εκτωνoση για να μην εχoυμε αλλα σoβαρoτερα πρoβληματα ;;;; αυτo ειναι σωστo ; δεν ειμαι και μαστoρας και δεν τα ξερω καλα.
Βασικα θα ηθελα να δει τo τζακι ενας μαστoρας πoυ γνωριζει να παρω μια ιδεα και τι πρεπει να πρoσεξω και τι πρεπεινα κανω για την ασφαλεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #120847 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Re:Προβλημα θερμοκρασίας
Η βαλβιδα που λες ειναι απαραιτητη και θα ηταν προτιμοτερο να βρισκοταν πανω στο τζακι σου.Καθως και βαλβιδα πιεσης.Ανεβασε καμια φωτογραφια να δουμε και το τζακι σου,ποσο στοιχισε η εγκατασταση?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121124 από tim
Απαντήθηκε από tim στο θέμα Re:Προβλημα θερμοκρασίας


Αυτό ειναι το τζακι μου :)

Μια ερώτηση σχετικά για τους κυκλοφοριτες σε ποια ταχύτητα πρέπει να ειναι ; Παίζει ρόλο το αργω με το γρήγορο στην άνοδο τις θερμοκρασιας;;;
Και 2 αν αλλάζουμε ταχύτητες δημιουργείτε αέρας στα σώματα ; Το λέω γιατί στον πάνω όροφο τις μεζονέτες στα δωμάτια έχω κανει τα σώματα εξαερωση αλλά πάλι σημερα δια είχαν αέρα μέσα πως γίνετε;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #121128 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Προβλημα θερμοκρασίας
ξεκινα με την χαμηλη σκαλα ...και μονο αν καποια σωματα ζοριζονται πηγαινε στην μεσαι η την υψηλη

για τον αερα πολλες μπορει νανναι οι αιτιες αλλα οχι η ταχυτητα
κλειστο η ανοιχτο δοχειο διαστολης εχεις ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ