Bοηθεια για εγκατασταση invicta minos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119258 από liakjim
3 εκατοστών.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kk_kostas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #119269 από Gdevil
Με 10 μέτρα καμινάδα νομίζω πως πρέπει να πας σε Φ160 λεία εσωτερικά και μονωμένη.
Μόνο το τάμπερ δε είναι λύση.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123951 από kk_kostas
χρονια πολλα σε ολους,
σημερα τελικα αρχισε η εγκατασταση του Μινος , σπασαμε την παλια φουσκα και εδω ειναι και το προβλημα με την καμιναδα.Το σπιτι μου ειναι στον πρωτο οροφο και απο πανω εχω αλλους 2 οροφους η παλια χτιστη καμιναδα ειναι απο οτι βλεπω ισια 5-6 μετρα και μετα στριβει 45 μοιρες και ετσι δεν μπορω να περασω απο μεσα την ινοξ.
υπαρχει λυση? η να περασω 5-6 μετρα ινοξ και μετα να αφησω την χτιστη μεχρι πανω οπως ειναι????
ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123961 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Bοηθεια για εγκατασταση invicta minos
Ας πούνε κ άλλοι αλλά έτσι όπως το λες θα έβαζα inox μέχρι το ταβάνι σου.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο κόλπο με κανά ευκαμπτο τμήμα ενδιάμεσα δλδ ίσια τμήματα κ ενδιάμεσα σπιραλ κ όπως τα ανεβαζεις να ακολουθήσει μόνο του την κλίση .


Sent from my iPod touch using Tapatalk 2

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123969 από kk_kostas
Απαντήθηκε από kk_kostas στο θέμα Re:Bοηθεια για εγκατασταση invicta minos
και εγω αυτο λεω να κανω , να βαλω ινοχ οσο πιο πανω μπορω και μετα να συνεχισει η παλια χτιστη καμιναδα,
το θεμα ειναι αν θα εχει αποδοση το τζακι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123990 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Re:Bοηθεια για εγκατασταση invicta minos
Έτσι όπως το σκέφτεσαι θα υπάρχει πρόβλημα στον καθαρισμό. Δηλαδή, όταν θα καθαρίζεται το χτιστό τμήμα, τα εύφλεκτα υπολείματα θα συσσωρεύονται στο κενό μεταξύ της ίνοξ και της χτιστής, χωρίς να υπάρχει τρόπος ν;α τα μαζέψεις. Οπότε σε κάποιο δυνατό άναμμα, αν με κάποιο τρόπο μπορέσει να τραβήξει και αέρα (από κάποια χαραμάδα) θα είναι αρκετά πιθανό να εκδηλωθεί φωτιά.
Ο liakjim δεν πρότεινε αυτό, αλλά να βάλεις inox μόνο στο εσωτερικό του σπιτιού και με κάποια μούφα που θα κάνεις με παραγγελία σε λευκοσιδηρουργία να συνδεθεί απ'ευθείας επάνω στην χτιστή. Έτσι δεν θα έχεις τυφλά σημεία και θα μπορείς να καθαρίζεις από κάτω την inox και από επάνω την χτιστή χωρίς την δημιουργία αυτών των συσσωρεύσεων. Όμως και πάλι η εγκατάσταση δεν θα είναι σωστή λόγω υψηλού ελκυσμού και το πιθανότερο είναι να έχεις και προβλήματα από υγροποιήσεις και έντονη εναπόθεση κρεώζοτου κάνοντας απαραίτητο τον συχνό καθαρισμό.
Αν έχεις πρόσβαση στις γωνίες των 45°, μήπως θα μπορούσες να σπάσεις ένα κομμάτι από την χτιστή και να γίνει σωστά η εγκατάσταση με χρήση γωνιών και τηλεσκοπικού?
Κάποιον άλλο τρόπο, δυστυχώς, δεν μπορώ να σκεφτώ. Ίσως ο Στέλιος1 να έχει να προτείνει κάτι.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ