Κατασκευη θερμοθαλαμου και τοποθετηση εναλακτη.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120405 από mixalis26
Καταρχην συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια που κανετε και εχετε βοηθησει το σο κοσμο να ζεσταθει με τις συμβουλες σας.
παμε στο πρωβλημα μου τωρα μετα απο πολυ διαβασμα στο site πηρα την αποφαση να βγαλω μια περσιδα απο το τζακι και να δω πως ειναι απο μεσα διαπιστοσα οτι δεν εχει πουθενα πετροβαμβακα φενονται τα ντουβαρια του σπιτιου ουτε απο κατο εχει σπιραλ και εισαγογη εξοτερικου αερα κατο απο την εστια μονο μια τρυπα χαμηλα στον εξοτερικο τοιχο ετσι πηρα την αποφαση να ξυλοσω την γυψοσανιδα και να το μονοσο με πετροβαμβακα οπως διχνετε. αφου θα μπο σε αυτη την διαδικασια ειπα να βαλο εναν εναλακτι οπως ειδα σε μερικα τζακια εδω μεσα. τωρα η ερωτηση ειναι το βεντιλατερ για τον εναλακτη αν το βαλο στο παταρακι που θακανο στον θερμοθαλαμο (το σπιτι εναι ψιλοταβανο) και τραβαει εσοτερικο αερα υπαρχει προβλημα? η εστια μου ειναι απο την εταιρια fyllas και ονομαζεται TE 800.Ευχαριστω πολυ εκ τον πρωτερον η καθε συμβουλη σας θα μου φανει πλυ χρησημη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120463 από Στελιος1
Δηλαδη πιστευεις οτι ειναι δυνατον η θερμοτητα που παραγει ενα τζακι και ειναι ικανη να ζεστανει ολοκληρο σπιτι, φευγει απο τα 6-7 τ αμονωτα μετρα? Επρεπε τοτε ο τοιχος να ναι κοκκινος εκει.
Διαφωνει κανεις σε οτι λεω??
Οποιος διαφωνει ας το πει (να γελασει και τ παρδαλο κατσικι) και να το συζητησουμε ΣΟΒΑΡΑ τοτε.
Φυσικα και ειναι καλο να μονωσεις τα παντα, αλλα αυτο ως απωλεια ειναι αστεια (οποιοσδηποτε φυσικος η μηχανολογος μπορει με πραξεις να το επιβεβαιωσει αυτο).
Δεν φταιει αυτο δηλαδη, αυτο θελω να πω.
Η ζεστη σου φευγει απο την καπνοδοχο, οσο και να μονωσεις φιλε μου ζεστη δεν θα δεις παραπανω. Ειναι σοβαρες οι αλλαγες που πρεπει να κανεις και δεν νομιζω να τις πετυχεις ετσι απλα με την καλη διαθεση του καθενος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120468 από dimlyk
εγω παντως δεν ειδα πουθενα να λεει ο φιλος οτι δεν ζεσταινεται
αλλα οτι εχει μια κακη κατασκευη και κανει συγκεκριμενες ερωτησεις .
θα ρωτησω εγω ομως ποιο ακριβως ειναι το προβλημα ,,,εκτος απ αυτα που διαβασε εδω μεσα ...κι εκτος του οτι η μονωση δεν ειναι μονο για την ζεστη ...για να βοηθησω λιγο την κουβεντα σας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120469 από liakjim
Πολύ περίεργο τζάκι www.fillas.gr/product_detail.jsp?prdId=TE800&extLang=

Στοιχεία δεν δίνει. Με το "θερμοδυναμικο" τι να εννοεί? :blink:

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120470 από Stavrax
Έτσι το έχω φτιάξει κι εγώ, με μοτερ στο παταράκι, όμως για είσοδο του μοτερ έχω τραβήξει εύκαμπτο από χαμηλά μέσα στην φούσκα και με ένα ταυ κάνω μίξη εσωτερικού-εξωτερικού. Φαίνεται καλύτερα και στην παρουσίαση του τζκιού μου στην αντίστοιχη ενότητα.
Τώρα ως προς την έλλειψη μόνωσης και η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι απώλειες δεν είναι υπερβολικές, όμως υπάρχει καθυστέρηση στην απόδοση γιατί τα δομικά στοιχεία απορροφούν κάποια θερμότητα (την οποία βέβαια αποδίδουν αργότερα), ενώ ειδικά στην περίπτωση που υπάρχει κολώνα εντός του θαλάμου πρέπει να προστατευτεί γιατί οι μεταβολές της θερμοκρασίας την επηρεάζουν. Αν δεν κάνω λάθος ακόμα και 65°C διαφοράς θερμοκρασίας μέσα/έξω λόγω της διαφορετικού βαθμού διαστολής μακροχρόνια δημιουργεί πρόβλημα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #120471 από Stavrax

liakjim έγραψε: Πολύ περίεργο τζάκι www.fillas.gr/product_detail.jsp?prdId=TE800&extLang=

Στοιχεία δεν δίνει. Με το "θερμοδυναμικο" τι να εννοεί? :blink:

Το τσαλάκωμα στην πλάτη :S


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ