Αναζήτηση Ιδανικής Εστίας

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127105 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Με τη μικρή εμπειρία που διαθέτω ως χρήστης τζακιού, ανοίγω το θέμα για την αναζήτηση της ιδανικής (αλήθεια υπάρχει?) εστίας. Παραθέτω μερικές από τις - κατά τη γνώμη μου - απαραίτητες προδιαγραφές:

1) Φυσικής ροής (δε θέλουμε θόρυβο, ούτε "αθόρυβα" μοτέρ).
2) Συρόμενη πόρτα (θέλουμε και άνεση και στυλ, είπαμε, αναζητούμε την ιδανική εστία).
3) Σοβαρός μηχανισμός πόρτας (ενδεικτικά αναφέρω μερικές εταιρείες, που από ότι έχω δεί το κατέχουν το θέμα, LaNordica, Nordpeis, Brunner. Θέλουμε κατά το δυνατόν η πόρτα να ΣΦΡΑΓΙΖΕΙ).
4) Ο 1γενής αέρας καύσης να κουμπώνει κάτω από την εστία σε ειδικό λαιμό.
5) Καλό μηχανισμό ρύθμισης 1γενούς αέρα καύσης (νομίζω ότι οι Spartherm, έχουν πολύ καλό τέτοιο μηχανισμό, έχουν τέλος πάντων ένα σοβαρό και στιβαρό σύστημα περσίδων. Και οι Nordpeis έχουν καλή ρύθμιση και οι Leda).
6) Ύπαρξη 2γενούς καύσης, κατά προτίμηση ρυθμιζόμενος (βλέπε Dovre).
7) Κλαπέτο καμινάδας, να ανοίγει με την πόρτα αυτόματα, αλλά και να ρυθμίζεται χεροκίνητα σε διάφορες θέσεις όταν η πόρτα είναι κλειστή.
8_) Κόφτρα βερμικουλίτη.
9) Δε μας ενδιαφέρει αν είναι μαντεμένια ή αν έχει επένδυση βερμικουλίτη, πυρόπλακας, σαμότ, κλπ
10_) Τασάκι στάχτης που να μπορεί να αφαιρείται με την εστία ενώ αυτή καίει (είπαμε, θέλουμε και τις ευκολίες μας).
11) Διπλό τζάμι πόρτας (βλέπε Nordpeis, Brunner, νομίζω ότι αυτό βοηθάει αρκετά στο να διατηρείται καθαρό το τζάμι, πως.... μη με ρωτάτε, δεν ξέρω αλλά ευελπιστώ να μάθω).
12) Ύπαρξη αεροκουρτίνας.
13) Δε μας ενδιαφέρει η ισχύς, θέλουμε πρωτίστως να λειτουργεί σαν ελβετικό ρολόϊ.
14) Πόρτα που θα σύρεται μέσα σε δικό της κλωβό σφραγισμένο (δε θέλουμε διαρροές).
15) Περιμένω τις προτάσεις σας....

Οι παλαιότεροι, εμπειρότεροι και οι ειδικοί (κατασκευαστές και τεχνίτες) είστε ευπρόσδεκτοι να δώσετε τις συμβουλές σας - παρατηρήσεις σας. Φυσικά, αν έχω (που θα έχω) ξεχάσει κάποιες από τις "επιθυμητές προδιαγραφές", θα τις καταγράψουμε με χαρά.

Μετά, μόλις ολοκληρώσουμε με τη λίστα των προδιαγραφών, θα ακούσουμε προτάσεις για εστίες του εμπορίου που πληρούν κατά τα το δυνατόν όλες ή τις περισσότερες από τις προδιαγραφές μας. Και αφού φυσικά δε θα βρούμε την ιδανική εστία στο εμπόριο, @caftis..... τι λές, να το προσπαθήσουμε ?
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127109 από caftis
Απαντήθηκε από caftis στο θέμα Re:Αναζήτηση Ιδανικής Εστίας
Προβλεπω το καλοκαίρι να κατεβαζω την οικογένεια στο Ηράκλειο για διακοπές και εγώ να είμαι Χανιά για κατασκευές.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127111 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Καλώς να ορίσεις, από εργαλεία έχω αρκετά, ηλεκτροκόλληση, τροχούς, κλπ. Α... και πατέρα μηχανουργό, και CNC εργαλειομηχανή αν χρειαστεί.

Τρέμε.... Nordpeis. Το "ΤΖΑΚΙ ΑΝΑΦΟΡΑΣ", είναι στο "σχεδιαστήριο" ........

Βέβαια, εδώ που τα λέμε, το μόνο δύσκολο, είναι η πόρτα, όλα τα άλλα, αλεύονται με σχετική ευκολία.
Αλλά αν μας δυσκολέψει πολύ, την κα΄νουμε και ανοιγόμενη. Δε νομίζω ότι τελικά είναι τόσο δύσχηστη και η ανοιγόμενη...... άσε που προσφέρει το πλεονέκτημα του τέλειου σφραγίσματος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127121 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Re:Αναζήτηση Ιδανικής Εστίας
χαχαχαχα είστε βλαμμένοι τελείως (χαιδευτικά το λέω ε? , μην έρθω Χανιά κ με κουμπουριάσει κανά Κρητικός...).

Κοίτα εδώ : www.turbofonte.com/fr/foyer/categorie-fo...er-eliseo-77-pr.html
και www.turbofonte.com/en/foyer/categorie-fo...-altura-8007-pr.html

Από την λίστα σου έχει σίγουρα τα 1,2,3,5,6,9,12,13,14

Τα 4,7,10 δεν ξέρω , ίσως ναι ίσως όχι.
Το 11 το καλύπτει μιας και έχει την σχετική πατέντα (www.turbofonte.com/fr/vitre-claire.html).
Το 8 δεν ξέρω σε τί οφελεί.

Υ.Γ. Έχω δει εστία της εταιρίας από την αδερφή της γυναίκας μου. Πολύ καλή.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127207 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Αναζήτηση Ιδανικής Εστίας
Λοιπον ..κ.Κυρο γραναζι προσεξε μην χαθεις
στον δρομο με τους "αεριδες"
Εγω αμα θελετε φερνω τις ρακες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #127254 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Αναζήτηση Ιδανικής Εστίας
1) Δεν νομίζω ,
2) ναι , μαλλον
3)ναι)
4) εννοείται
5)σε εχασα
6)ναι , μαλλον ,
7)ναι , σχεδον ολες με κλαπε αυτο κανουν ! Τωρα για τις θεσεις , η' λιγο ανοιχτό η΄ πολυ ανοιχτό , τραβαει το ιδιο ! Μονο στο τερμα μπορει να κοψει τον ελκυσμό , αρα δεν χρειαζονται ενδιαμεσες θεσεις !
8) μπα δεν νομιζω
9) μας ενδιαφερει
10) ναι αλλιως , πρεπει να σβισεις το τζακι για να το καθαρισεις (πραγμα απαρεδεκτο)
11) να δεις μια γαλλικη , που εχει διπλο τζαμι να παθεις πλακα
12) ναι αλλα να ειναι ρυθμιζόμενη , αλλιώς χάνετε ολο το θεαμα ! ( και οταν λεμε θεαμα , εννοω , φωτια που αρχιζει να καει απο πανω προς τα κατω και αλλα τρελα που μονο σε βιντεο φαίνονται )
13) τη να σου πω , εγω θελω και απ τα 2 !
14)ναι , σχεδον ναι
15) Απο φραγκα δεν μας λες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ