ARDUINO και ενεργειακό τζάκι..

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128515 από gc9n
ARDUINO και ενεργειακό τζάκι.. δημιουργήθηκε από gc9n
Καλησπέρα, έχω ένα ενεργειακό τζάκι nordica το οποίο έχει παραπάνω ζέστη από ότι περίμενα, αν και είχα βάλει αεραγωγούς για τα δωμάτια τελικά η ζέστη δεν έφτανε μεχρι εκεί οπότε έπρεπε να πάρω νέο μοτέρ το οποίο θα τράβαγε αέρα για να το στέλνει στα δωμάτια, το μοτέρ όμως κάνει πάνω από 300 ευρώ....
τελικά κατέληξα σε ενα μοτέρ για ζεστό αέρα το οποίο κάνει γύρω στα 60 ευρώ και μπαινει χωνευτά μέσα στον αεραγωγό..
το μοτέρ αυτό δεν ανοίγει όταν αντιληφθεί ζεστό αέρα, οπότε έπρεπε να το ανοίγω και να το κλείνω χειροκίνητα, έτσι , μπήκε σε λειτουργία το σχέδιο με το arduino,
το arduino είναι ένας controller που ουσιαστικά κάνει τα πάντα. με το arduino μπορώ να διαβάζω την θερμοκρασία του αεραγωγού και να το ανοίξω αυτόματα όπως επίσης να το κλείσω σε όποια θερμοκρασία θελήσω 30,40,50 κλπ
επίσης εκμεταλλεύτηκα τα καλούδια του προσθέτοντας αλλά 4,5 θερμόμετρα για να έχω πλήρη εικόνα της θερμοκρασίας μέσα στο σπίτι.

Το πολύ σημαντικά είναι ότι μπορώ να ελέγχω την ταχύτητα του μοτέρ που αν και AC moter υπάρχει δυνατότητα ελέγχου των στροφών.
τελός χρειάστηκε η ανάγκη να δίνω σε δύο δωμάτια ζέστη με το μοτέρ , στην κουζίνα και στα υπνοδωμάτια,
αυτο μπόρεσα να το κάνω κάνοντας μια κατασκευή με ενα απλό Τ βάζοντας του ενα απλό servo 3,5 κιλών!!! ουσιαστικά μετέτρεψα ενα απλό Τ μαντέμι σε σύγχρονο taber...

παρακάτω μερικές εικόνες , το project είναι σε εξέλιξη μιας και ο χρόνός μου είναι απίστευτα περιορισμένος... υπάρχουν και άλλες ιδέες όπως να ανοιγοκλείνει η θυρίδα στην πρόσοψη του τζακιού με servo ,ή να στέλνω τα δεδομένα στο internet βλέποντας την θερμοκρασία απο παντού , το κόστος των υλικών είναι 1/10 από κάτι "έτοιμο"!!!!!!

η οθόνη είναι touch και κάνω τις ρυθμίσεις μου απο κει..ενα κάδρο IKEA 3 ευρω κούμπωσε μια χαρά , και κρύβω και τα ηλεκτρονικά μου!












video
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by gc9n.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128531 από avlissi
Απαντήθηκε από avlissi στο θέμα ARDUINO και ενεργειακό τζάκι..
Καλή η ιδεα σου να χρησιμοποιησεις arduino.
Τα αισθητηρια θερμοκρασιας ειναι αναλογικα η ψηφιακα;
Το servo το ελεγχεις χειροκινητα η αναλογα τις θερμοκρασιες;
Ποιό μοτερ ειναι αυτο που αν και AC μπορεις να ρυθμισεις στροφες απευθειας απο το arduino;(αν καταλαβα καλα)

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128755 από gc9n
Απαντήθηκε από gc9n στο θέμα ARDUINO και ενεργειακό τζάκι..
Ολα είναι ψηφιακά,
το servo του tamper δουλεύει αυτόματα.
υπάρχει κύκλωμα που ελέγχει τις στροφές του AC moter , μπορώ να μεταβάλλω τις στροφές ακόμα και απο ενα κοινο ανεμιστήρα ,ή να κάνω DIM σε μία λάμπα πυρακτώσεως , αυτο που λέω είναι ότι δεν έχει σχέση το μοτερ που φοράω .
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by gc9n.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128757 από glf
Απαντήθηκε από glf στο θέμα ARDUINO και ενεργειακό τζάκι..
ωραίος, στο παρατσάκ είμαι να φτιάξω και γω ένα για τους θερμοστάτες της Α/Θ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128759 από avlissi
Απαντήθηκε από avlissi στο θέμα ARDUINO και ενεργειακό τζάκι..

gc9n έγραψε: Ολα είναι ψηφιακά,
το servo του tamper δουλεύει αυτόματα.
υπάρχει κύκλωμα που ελέγχει τις στροφές του AC moter , μπορώ να μεταβάλλω τις στροφές ακόμα και απο ενα κοινο ανεμιστήρα ,ή να κάνω DIM σε μία λάμπα πυρακτώσεως , αυτο που λέω είναι ότι δεν έχει σχέση το μοτερ που φοράω .


Το κυκλωμα που δειχνεις ηδη το εχω υλοποιησει και δοκιμασει και σε ανεμιστηρες και σε λαμπες.
θελει προσοχη σε τι ειδους μοτερ θα χρησιμοποιησεις το dimmer αυτο (λιγο διαβασμα και θα το βρεις) αλλα μπορω να πω οτι δουλευει οπως θα το περιμενες.
Το μοτερ (τριτο στην σελιδα) το εχω ηδη σε λειτουργια και μεχρι τωρα εχει ανταποκριθει αρκετα καλα.
Περιμενουμε την συνεχεια.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #128760 από gc9n
Απαντήθηκε από gc9n στο θέμα ARDUINO και ενεργειακό τζάκι..

avlissi έγραψε:

gc9n έγραψε: Ολα είναι ψηφιακά,
το servo του tamper δουλεύει αυτόματα.
υπάρχει κύκλωμα που ελέγχει τις στροφές του AC moter , μπορώ να μεταβάλλω τις στροφές ακόμα και απο ενα κοινο ανεμιστήρα ,ή να κάνω DIM σε μία λάμπα πυρακτώσεως , αυτο που λέω είναι ότι δεν έχει σχέση το μοτερ που φοράω .


Το κυκλωμα που δειχνεις ηδη το εχω υλοποιησει και δοκιμασει και σε ανεμιστηρες και σε λαμπες.
θελει προσοχη σε τι ειδους μοτερ θα χρησιμοποιησεις το dimmer αυτο (λιγο διαβασμα και θα το βρεις) αλλα μπορω να πω οτι δουλευει οπως θα το περιμενες.
Το μοτερ (τριτο στην σελιδα) το εχω ηδη σε λειτουργια και μεχρι τωρα εχει ανταποκριθει αρκετα καλα.
Περιμενουμε την συνεχεια.


ποσο το πήρες και απο πού?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ