Βοήθεια: Μυρωδιά από αεραγωγούς τζακιού Piazzetta

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140501 από mtsag
Έθεσα τις επιλογές υποψη της συζύγου και χαρατκήρισε τη μυρωδιά μάλλον μεταλλική...

Σε κάθε περίπτωση, τι μπορώ να κάνω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140508 από Stavrax
Έχεις εύκαμπτες αλουμινίου?
Αν βάλεις το χέρι και τις τρίψεις έχεις την ίδια μυρωδιά?
Αν είναι η ίδια, τότε σημαίνει ότι έχεις πολύ υψηλές θερμοκρασίες σε κάποιο σημείο της διαδρομής τους και θα πρέπει να αντικατασταθούν είτε με γαλβανιζέ, είτε με ανοξείδωτες.
Εγώ θα έβαζα τις ανοξείδωτες για μεγαλύτερη σιγουριά.
Ο πετροβάμβακας ακουμπάει επάνω στην καμινάδα?
Τότε οι ρητίνες που χρησιμοποιήθηκαν κατά την κατασκευή του φύλου θερμαίνονται σε μεγαλύτερο βαθμό από τον επιτρεπόμενο, δηλαδή τους 200°C προκαλώντας τις μυρωδιές.
Εγώ θα έκανα το εξής:
Φορώντας γάντια θα αφαιρούσα δυο, τρεις πόντους πετροβάμβακα, από την εσωτερική πλευρά και θα γέμιζα το κενό με πυροτσιμέντο, αφήνοντας με εφημερίδα ένα δαχτυλίδι μισού πόντου γύρω γύρω στην καμινάδα. Όταν θα στέγνωνε το τσιμέντο θα αφαιρούσα την εφημερίδα και εκεί θα έβαζα σιλικόνη ελαστική 300°C για να σφραγίσω.
Υπάρχουν και ακριβότερες λύσεις, όπως η χρήση κεραμοβάμβακα και σιλικόνης ή μονωτικού τύπου ιζόλ και σιλικόνης.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140509 από GGEOR7777
Ποια ταπα καθαρισμού,σόμπα έχεις?
Γιατι τυλιξες με πετροβαμβακα την καμινάδα?
1 φωτογραφία χίλιες λέξης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140537 από Gdevil
Αφού η μυρωδιά έρχεται μόνο από τους αεραγωγούς τότε χρειάζεται να ελένξεις το κύκλωμα του αέρα.
Η δικιά μου σκέψη αφορά την είσοδο του αέρα.
Το βεντιλατέρ τραβάει αέρα από τον χώρο μέσα απο την εστία ή έχεις συνδέσει κάποιον αγωγό στην είσοδό του ώστε να τραβάει από λίγο πιο έξω?
Το ρωτάω αυτό γιατί πιθανώς να έχει συσωρευτεί σκόνη στο βεντιλατέρ το ίδιο ή στον χώρο του τζακιού οπότε αυτή η σκόνη όπως περνάει από τους αεραγωγούς μέσα στην εστία καίγεται και μυρίζει.
Λύση:
Αν μπορείς ανοίγεις την σόμπα και επιθεωρείς το βεντιλατέρ. Το φυσάς. το ρουφάς. το καθαρίζεις όπως μπορείς.
Εγώ στην δικιά μου εστία έχω βάλει στην είσοδο και ένα φίλτρο αποροφητήρα κουζίνας (από το πράκτικερ κάτι σαν λεπτό βαμβάκι) και κάθε μήνα το καθαρίζω γιατί μαυρίζει. Κόβει λίγο την παροχή αλλά το θεωρώ αναγκαίο να υπάρχει σε κάθε τζάκι στην είσοδο του αέρα.
Εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...15&Itemid=384#128164 θα δεις εικόνα του πριν και μετά το καθάρισμα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140581 από mtsag
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα προσπαθήσω το απόγευμα να ανεβάσω φωτογραφίες για να δείτε την εγκατάσταση μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #140618 από mtsag
Λοιπόν παιδιά ιδού η εγκατάσταση. Το τζάκι τραβάει αέρα για την κάυση απέξω από το σπίτι. Ο αέρας που πηγαίνει στον εναλλάκτη και θερμαίνεται έρχεται από την σχάρα ψηλά. Ο ζεστός αέρας κυκλοφορεί στο σπίτι από τους αεραγωγούς κάτω από το τζάκι. Η καμινάδα φαίνεται στη δεύτερη φωτογραφία πως φεύγει και ανεβαίνει στη σκεπή. Είναι τυλιγμένη με πετροβάμβακα γιατί περνάει μέσα από το σπίτι σε γυψοσανίδες.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by mtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ