Ρύθμιση Ελκυσμού

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141013 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Ποιό τέλεια απάντηση στο γιατί είναι αναγκαία η δευτερογενής καύση δεν νομίζω να έχει υπάρξει πουθενά. Μα εντελώς πουθενά.
Εδώ απλά βγάζω το καπέλο.
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141018 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
φιλτατε Γεωργιε ...καμμια σχεση να σας την πω ...ξερεις καλα οτι το αθλημα δεν το κατεχω ...μονο εγκυκλοπαιδικα μ ενδιαφερει και σας διαβαζω
γι αυτο προσπαθω και να καταλαβω που το πατε μπας και σας βαλω και μερικες τρικλοποδιες :P
και ασφαλως η οποιαδηποτε προσπαθεια ασχετως αποτελεσματος ειναι αξιεπαινη
διαφωνω λιγο στο οτι ...μαλλον οι κατασκευαστες ενδιαφερονται για τα εφε και καποιοι περιεργοι για το αποτελεσμα της καυσης ...το κακο στην περιπτωση των ερασιτεχνων ειναι οτι τα αποτελεσματα δεν ειναι ευκολα μετρησιμα

το θεμα του ελκυσμου ναι ειναι γενικα ενδιαφερον και με πολλες παραμετρους και εντελως ξεχωριστο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141020 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Αγαπητέ Δημήτρη,

Εγώ σίγουρα, ελπίζω και οι άλλοι, Gdevil, Alex_nous, gousan και κάποια άλλοι, είμαστε ερασιτέχνες με το θέμα τζάκι.

Προσπαθούμε να βελτιώσουμε κάποια πράγματα στις εστίες μας (από παραξενιά, ανάγκη, χόμπι, μεράκι, μικρόβιο, βάλε και ότι άλλο νομίζεις). Γι΄αυτό πολλές φορές ζητάμε τη γνώση ειδικών όπως Σταύρος, Στέλιος και Φιλιππακόπουλος.

Επειδή αυτοί κατέχουν πιο καλά το θέμα, ζητάμε τη γνώη και την εμπειρία τους, ώστε να καταλάβουμε τις αρχές λειτουργίας και τη λογική του τζακιού, με στόχο να επιτύχουμε κάποιους από τους στόχους μας, όπως:

α) Οικονομία,
β) Οικολογία,
γ) Απόδοση,
δ) Μείωση θορύβου,
δ) Ελεγχόμενη λειτουργία, κ.α

Τώρα αν αυτό γίνει με κόφτρες, με έλεγχο 1γενούς αέρα/καύσης, έλεγχο 2γενούς αέρα/καύσης, αεροκουρτίνα, ηχοπαγίδες, λείους αγωγους, κλπ.... το ψάχνουμε ακόμα.

Φιλικά, Γιώργος.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141079 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
εγω να ρωτησω κατι αλλο;; εχω τζακι τριπλευρο.. τα τζαμια μεταξυ τους ΔΕΝ ενωνονται σωστα.. δηλαδη.. το κεντρικο με τα δυο αριστερα παιζει ναχει 1 ποντα αποσταση..δεν κολλανε δηλαδη μεταξυ τους.. ΠΩΣ μπορω εγω να τα κανω να κολλησουν;; να βαλω σιλικονη;; τι να κανω;; με τις βιδες κλπ το εκανα αλλα παλι δεν κολλανε σωστα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141080 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού
Πουλάνε υαλοκόρδονα σε διάφορα μεγέθη. Θα μπορούσες να μετρήσεις το πάχος και να βάλεις σφηνωτά το αμέσως μεγαλύτερο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141189 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ρύθμιση Ελκυσμού

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: ΕΠΙΤΕΕΕΕΕΕΕΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ σε έπιασα gdevil χαχαχααχαχ η πρώτη φορά που ξέχασες να υπολογίσεις κάτι ......δε θα στο πω θα σε αφήσω να το βρεις γιατί όπως γνωρίζεις οι περισσότεροι εδω μέσα θαυμάζουμε το μυαλό σου και την λογική σου !!υπολόγισε τα όλα απο την αρχή και είμαι σίγουρος θα το βρεις !!θα σε βοηθήσω λέγοντας οτι υπάρχει λόγος που πρέπει να ρυθμίζουμε τα Pa ........

Δημήτρη thx για τα καλά σου λόγια αλλά βόηθα λίγο παραπάνω γιατί 2 μέρες τώτα τα εγκεφαλικά μου κύτταρα δε λένε να κατεβάσουν τίποτα... χαχαχαχαχ.
Πάντως αυτό που λές με την ρύμθιση των Pa το έχω δει σε όλες τις σοβαρές εταιρείες τζακιών αλλά θεωρούσα (προφανώς εσφαλμένα) πως ήταν ρύθμιση κάτω από την οποία δεν έπρεπε να πέσει η υποπίεση και όχι optimum ρύθμισης (άρα και το παραπάνω είναι επίσης προβληματικό)

Καλημέρα


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ