Κλαπέτο εισαγωγής αέρα

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141604 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Κλαπέτο εισαγωγής αέρα
Ναι, θέλω να καταργήσω το "μηχανισμό" του δικού μου που έχει τάμπερ "γραμμικό" αποτελούμενο από μια συρόμενη λάμα, που ανοίγει/κλείνει τετράγωνες οπές. Αυτή όμως η συρόμενη λάμα, εκτιμώ ότι έχει πολλά "μπόσικα" που ακόμα και στην τέρμα κλειστή θέση, αφήνει αρκετό αέρα να περνάει στην εστία.

Άλλος ένας λόγος, είναι ότι τώρα είμαι αναγκασμένος να φέρνω αέρα καύσης "χύμα" κάτω από την εστία. Αν ομως καταφέρω να "κουμπώσω" ένα σπιράλ στο κάτω μέρος της εστίας και εκεί παρεμβάλλω και ένα αξιόπιστο τάμπερ, θα μπορέσω να δουλέψω καλύτερα και την εκτόνωση. Μπορώ να κλείσω-καταργήσω την υφοστάμενη είσοδο αφού έχω πρόσβαση στο κάτω μέρος της εστίας, στο καπάκι δηλαδή που "δίνει χέρι" στο βεντυλατέρ.
Θα κάνω εκεί μια τρύπα Φ140, θα παρεμβάλω το νέο τάμπερ, και μετά θα κουμπώσω πάνω ένα ελεύθερο σπιράλ (το σπιράλ αυτό έδινε παλιά εξωτερικό αέρα στο βεντυλατέρ, τώρα τραβάω μόνο εσωτερικό αέρα) που έχω.
Έτσι, θα ξεχωρίσω εντελώς, αέρα καύσης και αέρα εκτόνωσης.

Μου άρεσε αυτό που φαίνεται στο video. Το θεωρώ λίγο πιο "σοφιστικέ...." Και ίσως να μην είναι τελικά και τόσο κακό, να περνάει και λίγος αέρας για κάυση, και για να μην έχεις έκρηξη και για λόγους ασφαλείας. Να μη "σβήσει" τελείως η φωτιά, και εξέλθει στο χώρο κάπνα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141605 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Κλαπέτο εισαγωγής αέρα
issuu.com/kaffe_sa/docs/eksartimata_ylika
σελ 333 ...δεν ειναι φυσικα αυτο που δειχνεις
κατι αναλογο κυκλοφοραει και σε σχαρακια αποχετευσης :)
και σιγουρα θελουν προσαρμογη ....
πιθανοτατα αυτο που ειδες ειναι πατεντα της εταιριας και φυσικα ετσι μειωνει την διατομη του αεραγωγου κατα 50% κατι που προφανως εχει υπολογισει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141606 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Κλαπέτο εισαγωγής αέρα
Δημήτρη, το συσταρωτό τάμπερ, είναι καλή περίπτωση?


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141611 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Κλαπέτο εισαγωγής αέρα
Αν ρωτας εμενα βρηκες τον πιο καταλληλο :-)
Να ρυθμιζεις αερα θες αυτο θα το κανουν ολα .... Εσυ προβαλεις ειδικες απαιτησεις ομως που εγω δεν εχω καταλαβει ακριβως


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141618 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
δεν τα ξέρω Γιώργο καλό φαίνεται λειτουργικό μόνο δε θα είναι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141906 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Κλαπέτο εισαγωγής αέρα
@Φουσκιτάκης,
Το κλαπέ που φαίνεται στο βίντεο δε νομίζω να σου κάνει κάτι. Σκέψου πως και αυτό ουσιαστικά κλείνει έχοντας δύο μεταλικές επιφάνειες που εφάπτεται η μία στην άλλη οπότε με τον χρόνο θα έχει το ίδιο πρόβλημα με αυτό που έχεις τώρα.
Το κλαπέ που λέει ο Φιλιπακόπουλος κλείνει απόλυτα οπότε νομίζω θα σου ταιριάξει καλύτερα.
Εγώ που έχω βάλει ένα παρόμοιο (η διαφορά στο δικό μου είναι ότι είναι με ηλεκτροκίνητο μηχανισμό αντί για ντίζα) σου λέω πως δεν περνάει καθόλου αέρας όταν κλείνει. Και όταν λέω καθόλου εννοώ πως το έχω δοκιμάσει να φυσάει και βεντιλατέρ αλλά να μη περνάει εντελώς καθόλου αέρας.....
Και θέμα να μένει λίγο ανοιχτό για αποφυγή εκρήξεων δε νομίζω να έχει η εστία σου η οποία όλο και από κάπου παίρνει αέρα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ