Ενεργειακά τζάκια και στάχτη

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143249 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Ενεργειακά τζάκια και στάχτη
Στα 53 κιλα ξυλα,ζυγισμενα σε ηλεκτρονικη ζυγαρια μιγμα πευκου με ελια ριζες,προεκυψε ενα κουβαδακι γεματο σταχτη απο 5κιλο μπογιας,ζυγισμενο αποβαρο σε ζυγαρια μαγειρικης 500γρ.Οποιος εχει ζυγαριες ας το κανει το πειραμα.Βεβαια το εκανα μια φορα μονο,με οτι σφαλμα συνεπαγεται,και η αληθεια ειναι οπως ειπε και ο house σε υψηλους ρυθμους καυσης.Οταν κλεισει πολυ ο αερας οντως η καυση αφηνει περισσοτερα καταλοιπα.Αυτο φαινεται και απο το γενικοτερο μαυρισμα σε τζαμια εστια κτλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143261 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Ενεργειακά τζάκια και στάχτη

panosf01 έγραψε: Στα 53 κιλα ξυλα,ζυγισμενα σε ηλεκτρονικη ζυγαρια μιγμα πευκου με ελια ριζες,προεκυψε ενα κουβαδακι γεματο σταχτη απο 5κιλο μπογιας,ζυγισμενο αποβαρο σε ζυγαρια μαγειρικης 500γρ.


Είχες λίγο κάτω από 1% στάχτη λοιπόν... Πολύ καλά θα έλεγα! Ωστόσο (αν και ψιλοάσχετο με το θέμα) το πεύκο καιγόμενο δε δου πετάει ρετσίνι στο τζάμι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143306 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Ενεργειακά τζάκια και στάχτη
Δεν εχω λογο να γραψω παραμυθια φιλε μου,οποιος εχει ζυγαρια μπορει να δοκιμασει και να μας πει τις μετρησεις του,λαβε υποψιν δε οτι εχω τζακι λεβητα που οπως και να χει δεν κανει την καυση ενος τζακιου με βερμικουλιτη πχ.Οχι το πευκο δεν πεταει ρετσινια στο τζαμι,ποιος το ειπε αυτο?απλα αφηνει πιο πολλα καταλοιπα οταν το καις με λιγο αερα.Ολα αυτα οταν ειναι ξερο φυσικα.Για μενα ειναι απο τα καλυτερα ξυλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143315 από george_74
Απαντήθηκε από george_74 στο θέμα Ενεργειακά τζάκια και στάχτη
panosf01, σε καμια περιπτωση δε περασε από το μυαλό μου ότι δεν ισχύει αυτό που έγραψες. Όσο για τη ρετσίνι , μάλλον είχα τη λανθασμένη αντίληψη ότι τινάζονται κάποια μικρά στίγματα πάνω στο τζάμι όταν καίμε πεύκο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ