Αλλαγές σε Edilkamin Tekno

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151986 από Helakis
Αλλαγές σε Edilkamin Tekno δημιουργήθηκε από Helakis
Καλησπέρα,
μετά από 2 μήνες με τις αλλαγές που έκανα στο τζάκι, θα μαζέψω εδώ αυτές που δούλεψαν καλά για κάθε συμπάσχοντα. Μερικες απο αυτες θα δουλέψουν και σε Tekno 1 & 2.





1) Το τζάκι μπάζει
Σιλικόνη 300C εκεί που τα τζάμια ακουμπούν μεταξύ τους.
Σιλικόνη μέσα στην τρύπα της βίδας που σφραγίζει την πόρτα οταν ανοίγει δεξιά-αριστερά. (Με την πόρτα ανοιγμένη, και το χερούλι να κρέμεται απο τα δεξιά για να κραταει την βιδα οριζόντια. Θέλουμε η σιλικόνη να τσιμεντώσει με την βίδα στην "κλειστή" της θέση)
Αποτέλεσμα: πολύ καλύτερη καύση, η μαυρίλα στα επίμαχα σημεία μειώθηκε δραματικά.

2) Η αεροκουρτίνα είναι σχεδιασμένη απο 12χρονα.
- Με απλες λουριδες χαρτοταινιας καλύπτουμε τις τρυπες εισαγωγής, να μειωθεί η σχισμή περίπου στο μισο -κόκκινο στην εικόνα-)
Αφαιρουμε τα παραπετασματα σχήματος "Γ" -γκρι στην εικονα- Κοιτωντας απο μέσα προς τα επάνω θα δείτε τετράγωνες τρυπες δίπλα απο τις σχισμές που απλά δίνουν πρόσβαση σε βίδες. Τις καλύπτουμε με κομματάκια αλουμινοταινιας - πράσινο στην εικόνα-και αφήνουμε μονο μια σχισμή απο την πλευρα του τζαμιου, όσο και οι άλλες σχισμές.
Τώρα ή θα ξαναβάλετε τα παλιά παραπετάσματα και θα καλύψετε τις γωνίες που συναντιώνται και εκει που τελειώνουν στο πλαίσιο της πόρτας με αλουμινοταινια (καλο καθάρισμα πρωτα για να κολλήσει) ή θα ζητήσετε απο ένα μαγαζι να σας κοψουν και να στρατζαρουν μια λαμαρινα 1mm πάχος, 6εκ x 1.5εκ, και μήκος 1 μετρο. η λαμαρίνα θα κοπει και λιγιστεί να αντικαταστήσει τα παραπετασματα. Το πλεονέκτημα με την 2η μέθοδο είναι οτι μπορεί να επιτρέψει να περνά αέρας και στις γωνιές που ενώνονται τα τζάμια. Επιδη ειναι λίγο μπολύπλοκο να το περιγράψω, αν κάποιος ενδιαφέρεται θα γράψω λεπτομέρειες.
Με την λαμαρινα, τα τζάμια καθαρίζονται πλον με ένα απλο βρεγμένο πανί και αζαξ, αντι για καθημερινό τρίψιμο με χημικά.

3) Ο θάλαμος καυσης είναι πολυ μεγάλος
8-9 πυροτουβλα, τα μεγάλα ~ 4x10x21εκ, κομμένα να ακολουθούν τα τοιχώματα και στοιβαγμένα το ενα επανω στο άλλο αριστερα και δεξια. Πολύ καλύτερη καύση, λιγότερη στάχτη και πολύ ποιο άσπρη και επιτέλους θερμοχωρητικότητα, που μου έλειπε. Με κατάλληλες τρύπες μπορείτε να έχετε και 2ο γεννή καυση :)

ΥΓ. Το τζάκι είναι γενικά κακοσχεδιασμένο και δεν το συνιστώ.
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Helakis. Αιτία: + εικονα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152007 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Αλλαγές σε Edilkamin Tekno
καλησπερα!!!εχω το τεκνο 2 και εγω λοιπον και με την σειρα μου εχω να σου κανω δυο τρεις ερωτησεις.Μπορεις καταρχας να μου στειλεις τις μετατροπες σε κανονικη φωτογραφια?Αληθεια τι διαφορες ειδες?εκανες και τρυπες στην πλατη για δευτερογενη η οχι?αν χρειαστει να αλλαξεις το βεντιλατερ μπορεις να το βγαλεις μεσα απο το τζακι?εγω εχω χτισει τον χωρο της βασης και μονο απο την περσιδα βλεπω το βεντιλατερ που ειναι απο κατω.αν βγαλεις σχαρες και κατω καπακια εχει μια κολλημενη βαση και δυο στρογγυλες ταπες με βιδες.μηπως ξερεις που χρησιμευουν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152060 από Helakis
Απαντήθηκε από Helakis στο θέμα Αλλαγές σε Edilkamin Tekno
Καλησπέρα, τα αποτελέσματα των αλλαγών στα γράφω επάνω.

Το βεντιλατέρ βγαίνει άμα ανοίξω την γυψοσανίδα στο κάτω μέρος.

Τρύπες στην πλάτη δεν εχει νόημα.

Οι 2 τρύπες εσωτερικά είναι μάλλον για άλλο μοντέλο, και χρησιμοποιούν τα ίδια κομμάτια στην κατασκευή για μείωση κόστους. Σκέφτηκα να τις κάνω για αέρα 1ο γεννης συνδεδεμένο εξωτερικά με άλλο τάμπερ, αλλά θα έχανα την ψύξη στο χερούλι της πόρτας.

Από μέσα, κοιτώντας επάνω με τα παραπετάσματα βγαλμένα, αλουμινοταινία στα τετράγωνα ανοίγματα (πράσινο στο σχήμα)



Το καινούργιο παραπέτασμα από λαμαρίνα, από μέσα. Η μαύρη κάθετη γραμμή στα τζάμια είναι η σιλικόνη. Η μαυρίλα στα τζαμια είναι μετά από το κάψιμο το ΣΚ.



Τα μεγάλα πυρότουβλα κάθονται σε 2 μονά πυρότουβλα για να δίνω αέρα στο πίσω μέρος, και να παίρνει αέρα η τρύπα που έχουν εσωτερικά και καταλήγει στις σχισμές που βλέπεις στο κάτω μέρος από το πυρότουβλο που προεξέχει.

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152118 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Re:Αλλαγές σε Edilkamin Tekno
Τα πυροτουβλα τα έχεις απλά ακουμπήσει στα πλάγια; Τι κενό έχουν ;μια ανεβασια έχεις βάλει ή καλύπτεις τελείως τα δύο πλαϊνά σιδερένια καπάκια. Το σίδερο στην πόρτα που το άλλαξες μόνο στο καθάρισμα βοηθήσε;τι ειναι η θερμοχωρητικότητα που λες ότι αυξήθηκε;

Στάλθηκε από το Tab2A7-10F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152140 από Helakis
Απαντήθηκε από Helakis στο θέμα Re:Αλλαγές σε Edilkamin Tekno
Ναι τα πυροτουβλα απλα ακουμπανε. Καλύπτουν περίπου τα 3/4 από το ύψοας από τα πλαινα προστατευτικά.
Η λαμαρινα απλα κραταει το τζαμι καθαρο.
Θερμοχωρητικοτητα: ποση ώρα κραταει ζεστη το τζακι απο την στιγμη που θα σβήσει η φλόγα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152153 από johnnybo
Απαντήθηκε από johnnybo στο θέμα Re:Αλλαγές σε Edilkamin Tekno
Να σε ρωτησω,εκει στην βιδα που κλειδωνει την πορτα στην βαση της βαζεις σιλικονη(καλα καταλαβα)?Και τα πυροτουβλα μεχρι τα 3/4 υψους λες αλλα ποσες σειρες?μεχρι την πορτα τα εχεις φερει ή μονο αυτη η στρωση που φαινεται?αληθεια ποσες εκτονωσεις-αεραγωγους εχεις στην γυψοσανιδα?
Σε ζαλισα αλλα τι να κανω ο μαυρος χαχαχχχαχα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ