Κασετες νερου/αερος, ενεργειακα τζακια νερου/αερος

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156870 από nicole82
Καλησπέρα,
Το σπίτι μου είναι ψηλοτάβανο με κεραμοσκεπή, όγκου 294 κυβικά, 87τμ ο κάτω όροφος και μια εσωτερική σοφίτα 23τμ Η σοφίτα είναι χαμηλοτάβανη και σχετικά ζεστή, οπότε με ενδιαφέρει να ζεστένεται περισσότερο ο κάτω χώρος.Το σαλόνι είναι τετραγωνισμένο και έχει από τη μία πλευρά ένα άνοιγμα που βγαίνει στην κουζίνα και από την άλλη μια πόρτα που οδηγεί στα δύο υπνοδωμάτια και στα μπάνια.
Κοιτάζω διάφορες λύσεις, αλλά δυσκολεύομαι να επιλέξω. Για ενεργειακά τζάκια νερού και αέρα που ρώτησα μου είπαν ότι γκρεμίζεται το προυπάρχον τζάκι εντελώς πράγμα που δεν θα ήθελα να γίνει, καθώς είναι σχετικά όμορφο κατά την άποψή μου αλλά και γιατί με ενημέρωσαν ότι ανεβαίνει κατά πολύ το κόστος εγκατάστασης.Οπότε, σκέφτομαι κάτι σε κασέτα. Θα προτιμούσα βέβαια νερού, αλλά πάλι δεν ξέρω ποια είναι πιο αξιόπιστη και σχετικά οικονομική γύρω δηλαδή στο χιλιάρικο.

Το τζάκι μου έχει μήκος 84, ύψος 56 και βάθος 56.
Τα τζάκια που μου έχουν προτείνει είναι το idro 50 και 30.Για το 50 πιθανώς να χρειαστεί γκρέμισμα
Σκεφτόμουνα για το 30 που είναι πιο μικρό σε διαστάσεις, αλλά μήπως πάλι πρέπει να γκρεμίσω όλο το παλιό μου τζάκι?
Το τζάκι αέρος που είδα είναι κατασκευής Μισαηλίδη και μου είπαν ότι με την εγκατάσταση θα πάει στα 1800.
Η κασέτα αέρος που είδα είναι edilkamin ecostar 13KW και με την εγκατάσταση ανέρχεται στα 1300.
Γενικότερα, οι κασέτες αέρα έχουν καλή απόδοση για να ζεστάνουν τον κάτω χώρο?Κι αν βάλω αεραγωγούς στα δωμάτια πόσο θα βελτιωθεί η απόδοση?
Από κασέτες νερού ποιες θα προτείνατε?
Στις φωτογραφίες φαίνονται το τζάκι και η διαρρύθμιση του χώρου.Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156872 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
Το αερόθερμο θα κάνει δουλειά στο χώρο. Θα ζεσταίνει και τη σοφίτα γιατί ο ζεστός αέρας πάει πάνω οπότε με φυσικό τρόπο θα την ζεσταίνει. Στα υπόλοιπα δωμάτια μπορεί και να τα ζεσταίνει αλλά θα αργεί. Έτσι όπως φαίνεται από την φώτο μάλλον θα μπλοκάρει η ζέστη στο διαδρομάκι. Για να τραβήξεις αγωγό φαίνεται μεγάλη η απόσταση καθώς θα πρέπει να ακολουθήσει τον τοίχο σύν ότι θα κάνεις τρύπα στη φούσκα του υπάρχοντος τζακιού σου. Σίγουρα θα θές δυνατό μοτέρ που οι κασέτες δεν διαθέτουν πάντα. Το υδραυλικό απο την άλλη θα σου πάει πάνω από 2000€ με εργασίες κλπ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nicole82

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156883 από dimlyk
για να εχεις μια καλη ιδεα του τι χρειαζεται κατεβασε κανα εγχειριδιο χρησης της εντιλκαμιν ειναι αρκετα κατατοπιστικα ...το ψηλοταβανο ειναι ενα θεμα σε καθε περιπτωση ....κι ενας ανεμιστηρας στο ταβανι αντιστροφης ροης θα βοηθουσε σημαντικα ...
σαν ιδεα και μονο με την προυποθεση οτι ο λεβητας που εχεις ηδη ειναι δικος σου κι αν υπαρχει χωρος ειναι η τοποθετηση ενος λεβητα η λεβητοσομπας ξυλου ...αν το ξυλο ειναι προυποθεση ...παραλληλα με τον υπαρχοντα ...
και κρατας το τζακι για την αισθηση που δινει μια και η θερμανση με νερο ειναι σαφως ανςτερη οποιασδηποτε αεροθερμης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156885 από nicole82
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Το σκέφτηκα και για λέβητα/λεβητόσομπα, αλλά μένω σε πολυκατοικία, οπότε είναι δύσκολο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156888 από bill
nicole ξυλα που αποθηκευσης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156892 από nicole82
Μάλλον στο μπαλκόνι μου.Εντάξει...όχι και τόνο που διαβάζω.
Δεν θα αντέξει.Λίγα λίγα λέω να τα αγοράζω, όπως και με το συμβατικό
μου τζάκι, απλά μερικά κιλά παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ