K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #7379 από gousan
K-EVO Starfire 120 δημιουργήθηκε από gousan
Eχω το κ-evo starfire 120 εχω καψει παρα πολλα ξυλα και μπρικετες.οταν ανοιγω το βιντιλατερ πανω απο την 3 σκαλα (εχει 10 σκαλες!!!)αμεσως πεφτει η θερμοκρασια του.σκεφτικα να κλεισω την τρυπα που φερνει τον εξωτερικο αερα (αφησα μια πολυ μικρη τρυπα οπως μου ειπε ο εγκαταστατης) μηπως κρυωνει απο αυτο γρηγορα ο θαλαμος.Tο δουλευω με τον αερα (που μπαινει στην εστια )στη μεση η σχεδον κλειστω.Γνωριζει να μου πει κανεις τη φταιει και εχει τοσο μικρη αποδοση και τοσο μεγαλη καταναλωση???Στους ποσους βαθμους ειναι καλυτερα.Να ανοιγω το βιντιλατερ??? :(
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7401 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα K-EVO Starfire 120
καλημερα.μια φοτω θα βοηθουσε.λιπον.τον εξωτερικο αερα αστο ελευθερο κατω απο το τζακι.παρε αερα απο μεσα κατω απο το τζακι.δηλαδη απο τον χορο σου.στο 3 το βαζουμε οταν ειναι 70 με 80.το μοτερ βαλτο μπρος στουσ 50.αυτοματα περνει στουσ 42 με 45.ανοιγοντασ το μοτερ λογικο ειναι να πεφτει λιγο ι θερμοκρασια.ι φουσκα σου (το τζακι)ειναι μονομενο με πετροβαμβακα(καλο ομως πετροβαμβακα)αν ναι καλος.αν οχι κακος

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by βασιλιης. Αιτία: συμπλιρομα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7402 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα K-EVO Starfire 120
Όταν κλείνεις τον αέρα καύσης σχεδόν τελείως, πέφτει η φλόγα σχεδόν σαν να σβήνει, ή καίει κανονικά? Αν καίει κανονικά, αυτό σημαίνει ότι η εστία μπάζει αέρα από χαραμάδες (συνήθως από την πόρτα) και κρυώνει. Μιά σωστή εστία, είναι σφραγισμένη από παντού και ο μόνος τρόπος να μπει αέρας είναι από το ρυθμιστικό της, όταν το ζητήσουμε εμείς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7542 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
εχω βαλει να ανοιγει το μοτερ αυτοματα στους 55.αλλα οταν το βαζω μπρωστα το αφηνω να πιασει 100 τουλαχιστον στο χειροκινιτο γιατι αν παρει στους 80-70 θα το γονατισω.η μονωση μεσα ειναι πετροβαμβακας απο μαγαζι που πουλαει ειδη για τζακια(καμιναδες,αεραγωγους κλπ.)αλλα δεν μπορω να ξερω αν ο εγκαταστατης εβαλε καλη ποιοτητα!η πορτα μετα απο μια ωρα φουλ λειτουργειας φενεται να σφραγιζει καλα γιατι οταν την ανοιγω κανει ενα μικρο "παφ" που νομιζεις οτι ανοιγει μπουκαλι.αν πατησεις στο google :k-evo 120 .to εχει φοτω και στο you tube to exei παρουσιαση.για να ζεστανειτο σπιτι (μεζονετα με εσωτερικο μπαλκονι 80 τετραγωνικα κατω 60 πανω)δεν αρκει να πεταει με 70-80 βαθμους).μηπως πρεπει το πρωτο αναμα να φτασει τους 140 βαθμους και μετα να το κραταω γυρω στους 100???
2) ο εγκαταστατης μου ειπε οτι ειναι ετσι επειδη ειναι μεγαλη η προσοψη (120) και εχει απωλεια απο το τζαμι μεγαλη.και οτι δεν ειναι και η καλητερη μαρκα!!!(αφου μου το προτινε ....στην αρχη!!!)ευχαριστω περιμενω απαντηση...
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7547 από βασιλιης
Απαντήθηκε από βασιλιης στο θέμα K-EVO Starfire 120
κυριε gusan. το ειδα στο google.ειναι μεγαλο τζακι.δεν λεει τι καταναλωση εχει αλλα μπορω να φανταστω οτι θα ειναι 7 με 7.5kg/h.ενα τετοιο τζακι για να ζεστανει θα πρεπει ι θερμοκρασια να μην πεσει κατο απο τους 75 με μοτερ αναμενω τουλαχιστων στο 3.ειναι κι 18kw οπως λεει.οποτε δεν μου ακουγετε κι υπερβολικο οτι εχει μεγαλη καταναλωση στα ξυλα.οσο για το 140 που λετε ειναι λιγο υπερβολικο.προσοχη σε μια τετοια θερμοκρασια μπορει να κανεις ζιμια στο τζακι.να αρχιζουν να πετσικαρουν ι λαμαρινες.κι να εχεις κι προβλημα με την πορτα στο μελλον.δεν ξερω αν βοηθησα η αν τα εκανα χειροτερα

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #7551 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα K-EVO Starfire 120
Από ότι καταλαβαίνω, είναι το τζάκι που κάνει η ίδια η Starfire, η αντιπρόσωπος της Palazzetti στην Ελλάδα, εδώ κοντά μου, στην Άσσηρο. Το δίνουν 18KW, αλλά αυτήν είναι η μέγιστη, δεν μας λέει ποιά είναι η συνεχόμενη. Το δικό μου πχ έχει μέγιστη 28, αλλά συνεχόμενη 14kW. Επίσης μου αρέσει που είναι 82% απόδοση και παρόλα αυτά δεν σου είπανε ότι δεν είναι και η καλύτερη μάρκα. Δηλαδή τότε τα Palazzetti με 77% πρέπει να είναι για πέταμα...

Πόσα κιλά την ώρα ζητάει? Πάνω από 4-5? 15kW πάντως θα έπρεπε να φτάνουν για τα 140 μέτρα σου, αν οι μονώσεις είναι σύγχρονες. Με τα 82% που δηλώνουν, θα έπρεπε να καίει περίπου 4 κιλά την ώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.181 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ