K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111558 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα K-EVO Starfire 120
Alex έχεις θυρίδα επίσκεψης, άστη ανοικτή να δεις αν έχεις διαφορά στη θερμοκρασία που ΄παίρνεις΄στο χώρο σου και αν δεις ότι είναι αξιόλογη άνοιξε τρύπα στη γυψοσανίδα και τοποθέτησε περσίδα.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111600 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Μάλλον δεν έθεσα σωστά όλες τις παραμέτρους. Να πω και πάλι ότι μέλημά μου είναι να δώσω όση δυνατόν περισσότερη ζέστη στους αεραγωγούς από όπου ζεσταίνεται ο κάτω όροφος του σπιτιού. Στον πάνω όροφο όπου είναι τοποθετημένο και το τζάκι η ζέστη είναι αρκετή. Όντως Διονύση όπως θυμάσαι έχω θυρίδα επίσκεψης 60x60 και την έχω ανοίξει πολλές φορές και η ζέστη που βγαίνει είναι πολλή. Οφείλεται όμως και στην καμινάδα. Επίσης επάνω στην γυψοσανίδα υπάρχουν 2 περσίδες εκτόνωσης, πλην όμως δεν υπάρχει περσίδα στο κάτω μέρος της επένδυσης για να δημιουργηθεί φυσική ροή.
Ρωτάω λοιπόν. Κουκουλώνοντας με μια κουβέρτα κεραμοβάμβακα τον μεταλλικό θερμοθάλαμο του τζακιού, κερδίζω κάτι? Θα αυξήσω την θερμοκρασία του εξερχόμενου αέρα ή θα κάνω μια τρύπα στο νερό? Γνωρίζει κανείς από τιμές και προμηθευτές κεραμοβάμβακα στην Θεσσαλονίκη. Δε νομίζω να χρειαστώ πάνω από 2 τ.μ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111606 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα K-EVO Starfire 120
Η σκέψη σου έχει λογική, και θα αποδώσει κάποιο έστω και μικρό ποσοστό. Ταυτόχρονα όμως θα προσθέσει και μια καταπόνηση στην εστία. Και το πρόβλημα θα είναι αρκετά μεγάλο σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Τότε το θερμικό σοκ στις λαμαρίνες μπορεί να προκαλέσει και ζημιές. Κεραμοβαμβακα στην Θεσσαλονίκη έχει το γνωστό κατάστημα της Ολυμπίου Διαμαντή. Μόνο που ο κεραμοβάμβακας πωλείται σε πακέτο και όχι με το μέτρο. Ακριβή διάσταση δεν γνωρίζω, αλλά σίγουρα είναι πολύ μεγαλύτερος από 2τ.μ. Για να σιγουρευτείς κανε τους ένα τηλ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111625 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
Επίσης επάνω στην γυψοσανίδα υπάρχουν 2 περσίδες εκτόνωσης, πλην όμως δεν υπάρχει περσίδα στο κάτω μέρος της επένδυσης για να δημιουργηθεί φυσική ροή

αν θυμαμαι καλα οι λαμαρινες που ειναι γυρω απο τον θαλαμο στις ακρες τους δεν ειναι κολημενες αλλα εχουν κατι χιλιοστα κενο!για ασφαλεια???
οι περσιδες ειναι για το βεντιλατερ. μπορουμε σε τετοιου ειδους τζακια να ανοιξουμε καπου περσιδα και να παρουμε φυσικη ροη?????!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #111629 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120

gousan έγραψε: αν θυμαμαι καλα οι λαμαρινες που ειναι γυρω απο τον θαλαμο στις ακρες τους δεν ειναι κολημενες αλλα εχουν κατι χιλιοστα κενο!για ασφαλεια???
οι περσιδες ειναι για το βεντιλατερ. μπορουμε σε τετοιου ειδους τζακια να ανοιξουμε καπου περσιδα και να παρουμε φυσικη ροη?????!!!!!


Αυτό που λες για τα κενά δεν το θυμάμαι και δε νομίζω πως ισχύει. Όντως οι περσίδες που μας έχουν βάλει στην γυψοσανίδα είναι για σύνδεση με τους αεραγωγούς. Εγώ όμως αποσύνδεσα από εκεί τους αεραγωγούς αφού τους έστειλα στον κάτω όροφο και έμειναν κενές. Αν κάνεις και περσίδα κάτω χαμηλά στην επένδυση, φυσικά θα έχεις και φυσική ροή. Έτσι θα μπορείς να εκμεταλλευτείς την θερμότητα που παγιδεύεται μέσα στην γυψοσανίδα και να κλέψει και από την θερμότητα της καμινάδας. Τώρα το πόσα kw θα κερδίσεις και αν αξίζει τον κόπο είναι άγνωστο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112246 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα K-EVO Starfire 120
Καλώς τον Alex.
Έχουμε κανένα νέο από το μέτωπο? Εγώ προς το παρόν τίποτα.

Ρε συ Αλέξη, έχετε κανένα μαγαζί εκεί στη Θεσσ με λογικές τιμές στις περσίδες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.179 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ