K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25530 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα K-EVO Starfire 120
αν πεζει τοσο μεγαλο ρολο η κοφτρα στην αποδοση του τζακιου να το δοκιμασουμε ρε παιδια.τωρα θα με κανεις να παω στον γειτονα βραδιατικα να δω την κοφτρα του σε ενα edilcamin που εχει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25538 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα K-EVO Starfire 120
Δεν ξέρω αν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, αλλά από άποψη μεγέθους σε σχέση με το SUPRA η διαφορά είναι τεράστια. Ξέχασα να αναφέρω ότι στο SUPRA η κόφτρα δεν είναι χοντρή σε πάχος όσο στην δικιά μας εστία, αλλά λεπτή σαν λαμαρίνα. Εγώ πάντως θα κόψω ένα κομμάτι λαμαρίνα και θα το ακουμπήσω απλά πάνω από την υπάρχουσα κόφτρα. Δεν έχω να χάσω και τίποτα. Πάντως εγώ θα αργήσω να κάνω την δοκιμή καθώς λόγω οικονομικών δυσκολιών ακόμη δεν αγόρασα ξύλα. Ελπίζω τέλος του μήνα να καταφέρω να πάρω 4-5 τόνους για να το μπουμπουνίσω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25579 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα K-EVO Starfire 120
Πιστευω οτι περιοριζοντας τον αερα που εισερχεται στον θαλαμο καυσης θα εχουμε το αποτελεσμα που ζηταμε, οποτε μαλλον σε πρωτη φαση θα πρεπει να κανουμε ολοι την τροποποιηση στην πορτα. Λογικα θα μπορουμε να ρυθμιζουμε την φλογα με τερμα κλειστο το κλαπε εξαγωγης (που δεν κλείνει 100% την καπνοδοχο) και παιζοντας με την εισαγωγή.

Αυτό θα πρέπει να δοκιμαστει απο καποιο μελος με εμπειρια στην λειτουργια του τζακιου, γιατι εγω τοσες λιγες φορες που το εχω αναψει παιζει και να μην βγαλω 100% ακριβη αποτελεσματα και συμπερασματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25586 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα K-EVO Starfire 120
Πρώτο και κύριο να κουμαντάρετε τον αέρα καύσης. Αν μπαίνει παραπανίσιος κατεβαίνει η θερμοκρασία της εστίας, ο εξτρά αέρας δεν κάνει τίποτα άλλο παρά να δροσίζει ότι βρίσκει στον δρόμο του. Μετά κάνετε ότι μπορείτε για να μείνουν τα καπναέρια όσο το δυνατόν περισσότερο μέσα στην εστία, ώστε να την θερμάνουν όσο γίνεται, δηλαδή μεγαλώστε την κόφτρα/ανακλαστήρα όσο γίνεται. Στον πόντο από τις άκρες. Τουλάχιστον τόσο έχει το δικό μου και δεν καπνίζει ούτε ανοιχτό. Προϋπόθεση να έχετε την απαιτούμενη από τον κατασκευαστή καμινάδα, ώστε η υποπίεση να είναι σωστή. Αλλιώς ότι δουλέψει στον έναν, μπορεί να καπνίζει στον άλλον που έχει πχ πιό κοντή, ή πολύ φαρδιά...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25587 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα K-EVO Starfire 120
ok Asteris, θα ακολουθησουμε τις οδηγιες.

Ασχετο, αλλα τα δεντρακια σου πως πανε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25592 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα K-EVO Starfire 120
Το ένα μαράθηκε 2-3 μέρες αφού τα πήρα, τα άλλα δύο γίναν 30εκ (δεν τα έβαλα σε ντάλα ήλιο και πάνε σχετικά αργά). Δύο ήθελα τελικά, οπότε όλα οκ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ