K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96155 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Το μεγάλο κούτσουρο μόλις που μπήκε μετά το άναμα (2γενή είχα και κατά το άναμα):



Το ίδιο κούτσουρο μετά από κάμποση ώρα.



Μπορεί η 2γενής να ανεβάζει την απόδοση/οικολογικότητα της κάυσης, αλλά είναι και εντυπωσιακή όταν τη βλέπεις. Γι΄αυτό και είχα φάει "κόλλημα" με την πάρτη της. Το ότι κλείνω κλαπέ/αέρα και καίει με τις ώρες, ακόμα καλύτερ βέβαια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96173 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
αυτο με το κορδονι πανω τι ακριβως να κανω ρε παιδια?
δεν σας μαυριζει πολυ το τζαμι ετσι?
φουσκιτακης ανεβασε και αλλο το σετ στο βεντιλατερ...εγω το εχω στο 75 και δεν προλαβενει ποτε να κρυωσει ο θαλαμος...
παντος εισαι ο μοναδικος που εχει ανεβασει τοσα βιντεο ...πραγμα πολυ σημαντικο για να εχουμε και μια εικονα της καυσης οι υπολοιποι...
απο μενα ενα μεγαλο ευχαριστω για την προσπαθεια που κανεις να βοηθησεις


εχω ενα κουτσουρο μεσε μισο καμενο και εχει 85 βαθμους αρκετη ωρα τωρα με κλειστο τον αερα
να πω οτι την εξωτερικη τρυπα δεν την εχω κλειση τελειως

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96193 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Φίλε @Gousan

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Τα vids τα βάζω πιο πολύ για να τα δούν και οι πιο ειδικοί αλλά και οι πιο έμπειροι. Εξάλλου εγώ έχω λίγο καιρό τζάκι, και ίσως αγνοώ πολλά από τα μυστικά του. Διαπίστωσα όμως και εγώ ότι στην αρχή και η φλόγα ήταν έντονη και πολύ κινητική, με αποτέλεσμα την μικρή απόδοση και την αυξημένη κατανάλωση. Οπότε σαν μηχανολόγος, "έπρεπε να κάνω και εγώ το κάτι τις μου".

Οι προσπάθειες που έκανα για το σφράγισμα της εστίας πολλές, όμως τελικά κατάλαβα ότι το μεγάλο πρόβλημα ήταν στην πόρτα και στην παροχή της 2γενούς. Και τα 2 κλείστηκαν και εύκολα, και οικονομικά. Ειδικά όσοι έχουν επίπεδη εστία, αλλά και γωνιακή, πιστεύω ότι είναι πολύ εύκολο να σφραγίσουν την πόρτα σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Άλλος σημαντικός παράγοντας είναι η μεγάλη κόφτρα, και αυτή πολύ εύκολη παρέμβαση. Σύντομα θα ανεβάσω φωτό με τις τελικές επεμβάσεις σε όλους τους τομείς, που και οικομικές θα είναι, και αισθητικά αποδεκτές.

Πιστεύω και γω, ότι τελικά έχουμε επιτέλους αξιόλογη 2γενή. Δεν είναι σαν αιωρούμενη φλόγα όπως σε Nordpeis ή Supra ή Regal, αλλά γι'αυτό μάλλον ευθύνεται η γεωμετρία της εστίας και το μεγάλο ύψος που αυξάνουν την ταχύτητα της φλόγας όταν αυτή φτάνει προς τους εναλλάκτες.

Πάντα στη διάθεσή σας, και κάθε συμβουλή για βελτιώσεις, είναι καλοδεχούμενη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96228 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120

gousan έγραψε: αυτο με το κορδονι πανω τι ακριβως να κανω ρε παιδια?
δεν σας μαυριζει πολυ το τζαμι ετσι?
φουσκιτακης ανεβασε και αλλο το σετ στο βεντιλατερ...εγω το εχω στο 75 και δεν προλαβενει ποτε να κρυωσει ο θαλαμος...
παντος εισαι ο μοναδικος που εχει ανεβασει τοσα βιντεο ...πραγμα πολυ σημαντικο για να εχουμε και μια εικονα της καυσης οι υπολοιποι...
απο μενα ενα μεγαλο ευχαριστω για την προσπαθεια που κανεις να βοηθησεις


εχω ενα κουτσουρο μεσε μισο καμενο και εχει 85 βαθμους αρκετη ωρα τωρα με κλειστο τον αερα
να πω οτι την εξωτερικη τρυπα δεν την εχω κλειση τελειως


Μου κάνει εντύπωση που λές ότι δεν έχεις κλείσει τελείως την εξωτερική τρύπα. Δηλαδή μια έχεις όλη και όλη? Και αυτή την έχεις κλείσει? Και πόσο την έχεις κλείσει? Και από που πάιρνει αέρα για την κάυση?

Μην παρεξηγηθεί το ύφος μου, ρωτώ έτσι γιατί μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για την εξωτερική οπή.

Ρε παιδιά, μήπως θα έπρεπε των εξωτερικό αέρα για την καύση, να τον φέρουμε με σπιράλ κάτω από τις τετράγωνες οπές εισόδου του αέρα για την πρωτογενή? Όπως κάνουνε για τα invikta foyer δηλαδή.... Μήπως με το να έχουμε απλά μια τρύπα στον τοίχο, ζορίζουμε την εστία? Μήπως έτσι την αναγκάζουμε να τραβήξει αέρα με "φόρα" και γι'αυτό η φλόγα είναι (σχεδόν πάντα) ζωηρή και έντονα κινητική?

(στο τέλος θα πάμε για δίπλωμα ευρεσιτεχνίας... )
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96234 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Γιώργο ο Θανάσης (Gousan) στην εγκατάσταση είχε μία τρύπα εξωτερική παλαιότερα, μόνο για το βιντιλατέρ. Τώρα τελευταία άνοιξε δεύτερη για αέρα καύσης. Αυτό που λες για το σπιράλ το είχα αναφέρει και εγώ αλλά δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα βοηθήσει στο πρόβλημα που λες.
Πάντως από περιέργεια άρχισα να ψάχνω σε βιντέκια κάποιων επώνυμων εταιριών τζακιού να βρω κάτι που θα βοηθούσε. Βρήκα λοιπόν κάτι που είναι πολύ κοντά αλλά και πολύ μακριά από το δικό μας. Σε κάποια φάση της λειτουργίας του, μοιάζει πολύ με το βιντεάκι σου. Δες το παρακάτω και θα καταλάβεις. Σε κάποιο σημείο παρουσιάζονται και δύο τομές του τζακιού.

Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by alex_nous.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #96266 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Απ: K-EVO Starfire 120
Χε χε χε... SUPER SUPRA το EVO. Φέρτε όλοι τα τζάκια σας στο Fouskitakis EVO tunning.

Να φανταστείς Alex, ότι googlarondas για 2γενή, το έχω δει αυτό το vid αλλά πιο παλιά, πριν κάνω τις επιτυχείς(?) μετατροπές.

Έχεις απόλυτο δίκιο, το πως καίει το supra στο video, μοιάζει πολύ με το δικό μου. Μάλλον, το δικό μου μοιάζει στο supra.... Και αυτό έχει 2γενή καύση ακόμα και κατά το άναμμα. Ακόμα και όταν καίει τα ψιλά ξυλαράκια για να κάνει καρβουνιά, έχει 2γενή. Φαίνεται για πολύ λίγη ώρα στο video, αλλά φαίνεται. Και στο supra τα ξύλα καρβουνιάζουν και μαυρίζουν, και σε αυτόν πέφτει πολύ η 2γενής όταν κλείσει πάρα πολύ τον αέρα. Στο δικό μου, όταν ελαττωθούν πολύ τα ξύλα, τότε βγαίνει ελάχιστη 2γενής. ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ.

Ρε σεις, λέτε να τα έχουμε ψιλοκαταφέρει? Παρατήρησα ότι εκεί μέσα (στο supra) γίνεται της πο&^%$$&&$@ από κάπνα και φλόγα. Αλλά σε τόσο μικρή εστία, με τόσο χαμηλά την οροφή και την κόφτρα, λογικό είναι. Έχει και ανοιγόμενη πόρτα.....

Πάντως, μη με παραξηγήσετε, στο τελευταίο video που ανέβασα, φαίνεται και σε μένα πολύ όμορφα η 2γενής. Πολύ γουστάρω να κάθομαι να χαζεύω το "φλογοβόλο".

Alex, βοήθεια. Πως είναι το site του καταστήματος στον Πειραιά που λέχει τα υαλοκόρδονα κλπ? Σήμερα είδα σε μια τζακόσομπα ένα υαλοκόρδονο, φανταστικό. Αφήστε, έχω σκεφτεί πατέντες, φτηνές και αποτελεσματικές.

Σκέφτομαι επίσης να ανοιξω και τις κάτω οπές. Τώρα που σφράγισε η πόρτα και οι άλλες χαραμάδες, γιατί να μην τις ανοίξουμε? Ρε παιδιά, μήπως γενικά οι οπές της 2γενούς, είναι λιγάκι χαμηλά? Μήπως θα ήταν καλύτερα να είχαμε αι μια σειρά, 10-15 cm πάνω από την πάνω σειρά? Τι λένε οι πιο ειδικοί... Στέλιο ????
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.525 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ