K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123906 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Χρόνια πολλά και από μένα προς όλους/όλες.

Δηλαδή, πριν αυτή τη μκρή "αστοχία" που είπες, είχες πολύ καλή και εμφανή ρύθμιση της φλόγας με το τάμπερ ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123952 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Θα σου γράψω και εγώ ...
(βασικά θα το δείς με φώτο)
Αλλο τζάκι έχω μεν.. αλλά και εμένα ψιλομπάζει από διάφορα σημεία (πλέον μπορώ να πώ όμως όχι πολύ) και πλέον η ρύθμιση του αέρα καύσης κάτω από την εστία είναι με "κουμπωτή" σωλήνα.

στις τρεις πρώτες φώτο βλέπεις τα ξύλα που έχω από τα πλάγια και από εμπρός.
ο αέρας είναι στο τέρμα κλειστός. Ίσα ίσα που υπάρχουν λίγε φλόγες και τα ξύλα απλά σιγοκαίνε
Οι φώτο είναι τραβηγμένες με φλάς για να φανούν τα ξύλα που έχω.








Οι επόμενες φώτο είναι καθώς αρχίζει το τάμπερ μου να ανοίγει.
Απο το τέρμα κλειστό πάει στο τέρμα ανοιχτό.
Οι φώτο είναι χωρίς φλάς και στο auto στην μηχανή.
Αποτέλεσμα είναι να φαίνονται μεν οι φλόγες αλλά η μηχανή προσπαθώντας να έχει σωστό φωτισμό αλλάζει τις ρυθμίσεις. Το αποτέλεσμα που φαίνεται να "σκουραίνει" το γύρω γύρω ουσιαστικά δείχνει ότι η φωτεινότητα στο κέντρο (δλδ στο τζάκι) ανεβαίνει.











Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #123954 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Μετά έβγαλα άλλες 5 φώτο με ρύθμιση της μηχανής στο μάνουαλ (πάλι χωρίς φλας).
Τώρα είναι από το τέρμα ανοιχτό προς το κλειστό.
Αν και πάλι οι εικόνες δεν αποτυπώνουν αυτό που βλέπω με τα μάτια μου θεωρώ πως φαίνεται ότι το τάμπερ κάνει δουλειά











Τα αποτελέσματα αυτής της ρύθμισης (πέρα από την οπτική διαφορά στις φλόγες) είναι
Διάρκεια καύσης ίδιας ποσότητας ξύλων : από 3 ώρες (γίνεται και λιγότερο αλλά θα "μπουμπουνίσει" πολύ το τζάκι) έως 7 ώρες
Θερμοκρασίες καυσαερίων : 220 με 250 βαθμούς για τις 3 ώρες και 130 με 160 για τις 7 ώρες
Θερμοκρασίες ζεστού αέρα : ειλικρινά δεν μπορώ να πω με ακρίβεια γιατι ο κοντρόλερ μου τερματίζει στους 180 οπότε αναγκάζομαι να αλλάζω θέση το αισθητήριο. Πάντως σίγουρα βγάζει αρκετά παραπάνω ζέστη όταν δουλεύει τσιταριστό.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124027 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Γιώργο, εσύ έχεις ανοιγόμενη πόρτα που έτσι κι αλλιώς σφραγίζει πολύ καλύτερα. Του έχεις βάλει και κάτι αλουμινοταινίες γύρω-γύρω !!!!!

Μα εσύ μπορείς σχεδόν να το σβήσεις το τζάκι σου. Εγώ, παρόλο που του σφράγισα λίγο την πόρτα, ναι μεν το μοχλουδάκι κάνει κάτι, αλλά όχι και να το σβήσω. Με τίποτα. Τραβαει τότε από τη 2γενή κάμποσο αέρα.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Στέλιου1, που δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω, ο 2γενής αέρας πηγαίνει και κάτω για τη διατήρηση της φλόγας, οπότε δεν μπορώ να το σβήσω. Έχω καταφέρει όμως να βελτιώσω λίγο την οικονομία, και να ανεβάζει πιο υψηλές θ.

Από ότι είδα, 20-25 kg ξύλα του βάζεις μέσα. Μπράβο φόρτωμα, αλλά εσύ ανάβεις με upside-down. Οπότε έχεις σταδιακή αύξηση της φωτιάς και προλαβαίει να ζεσταθεί η καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #124046 από gousan
Απαντήθηκε από gousan στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
ωραια η κατασκευη σου φιλε...ειμαι σιγουρος οτι βγαζει τις θερμοκρασιες που λες...εχεις και εναλλακτη?
οπως μου ειπε ο στελιος1... αμα σου κανω κατασκευη αεροθερμο...κατι τετοιο δηλαδη απο οτι καταλαβα(διορθωσε με στελιο αν κανω λαθος)...δεν θα μπορεις να σταθεις απο ζεστη...αλλα χανει πολυ στην εμφανιση.
απολυτος ελεγχος της φλογας φαινετε ξεκαθαρα...

ΥΓ.πολυ φορτωμα ρε φιλε...κανε λιγη οικονομια τα χιονια ειναι μπρωστα μας....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126252 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Αλέξη καλημέρα και χρόνια πολλά. Καλή χρονιά με Υγεία και Ηρεμία.

Να σε ρωτήσω κάτι: Το τάμπερ της kratki που έβαλες κάτω από το τασάκι, τι Φ είναι? Την είσοδο του, την έχεις ελεύθερη μέσα στο θερμοθάλαμο, ή το έβαλες με κάπιο σπιράλ κατευθείαν από έξω? Κάνει ρύθμιση της φλόγας?

Με την αεροκουρτίνα που σου έχει μείνει, τι γίνεται? Τι συμπεριφορά έχει? Αέρα βεντυλατέρ, τραβάς μόνο από μέσα? Τι Θ ανεβάζει τώρα το βεντυλατέρ?

Με την εκτόνωση, τι έχεις κάνει? Έχεις καθόλου φυσική ροή? Ο θερμοθάλαμος σου είναι μονωμένος?

Ευχαριστώ, Γιώργος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.207 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ