K-EVO Starfire 120

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136523 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Πάντως την σκέψη να αφαιρεθούν ολα τα
Σπυραλ και να τραβάει μόνο το μοτέρ το έχω κάνει και όντως δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα,
Αλλά θεωρω-μπορεί να κάνω και λάθος -ότι καλύτερα ο αέρας που τραβάμε να είναι μέσα από το χώρο του σπιτιού,καθαρός,και όχι μέσα από το θερμοθαλαμο που μπορει να έχει βρωμιές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136524 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Άλλη μια ερώτηση που έχω είναι
Αν αυξήσουμε την διατομή εισόδου μήπως μειώσουμε την ταχύτητα ροής εισόδου αρα και εξόδου από τους αεραγωγούς?
Αυτό το θέλουμε?
Μιας και ο αεραγωγός δεν θα πετάει μακριά αέρα.
Όπου ειμαι λάθος διορθωστεμε.
Τώρα αν βγάζει πιο πολλά κυβικά τότε δεν θα έχουμε θέμα ισα που θα ναι και καλύτερα νομίζω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136525 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Γεια σου Γιώργο.

Θα σου απαντήσω σε ένα-ένα, πάντα λέγοντας την άποψή μου:

Ας υποθέσουμε ότι το μοτέρ σε κάποια σκάλα του (ταχύτητα δηλαδή) έχει παροχή 500 m3/h. Αν τραβάει από 2 σημεία μέσα από το σπίτι, τότε από κάθε σημείο τραβάει 250 m3/h. Λόγω του ότι ο παροχή είναι το γινόμενο διατομής (επιφάνειας της διατομής του αγωγού) επί την ταχύτητα, είναι προφανές ότι για δοσμένη παροχή, όσο αυξάνουμε τη διατομή, τόσο πέφτει η ταχύτητα του αέρα. Πρακτικά, αν η ταχύτητα του αέρα είναι πάνω από 15 m/s, (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για το νούμερο αυτό) τότε δημιουργείται αεροδυναμικός θόρυβος. Και είναι ακόμα χειρότερα αν ο αγωγός ΔΕΝ είναι λείος αλλά σπιράλ. Γιατί τότε υπάρχουν πολλές τριβές. Γι' αυτό και προτιμώνται οι λείοι αγωγοί. Είναι όμως και πιο ακριβοί και πιο δύσκολοι στην εγκατάσταση, γι' αυτό και όλοι βάζουν σπιράλ που είναι εύκαμπτοι και ξεμπερδεύουν.

Το ιδανικό θα ήταν να τραβάμε με ΛΕΙΟΥΣ αγωγούς Φ1000. Έλα όμως που δε γίνεται. Αν λοιπόν το μοτέρ σου έχει λαιμούς Φ140 (τόσο είναι στο δικό μου), το καλύτερο είναι να βάλεις πάνω στο λαιμό του μοτέρ μια "διαστολή", πχ Φ140/Φ160. Εγώ δεν έχω το χώρο-περιθώριο να το κάνω αυτό. Δε με χωράει δηλαδή. Και λέω διαστολή και όχι συστολή, γιατί η διαστολή είναι σαν λαιμός μπουκάλα, οπότε πάνω στο μοτέρ θα είναι Φ140, και σε απόσταση περίπου 15 cm έχει ήδη γίνει Φ160. Έτσι, όλος ο αγωγός σου θα είναι μεγαλωμένος σε Φ160, και θα έχεις ρίξει την ταχύτητα ροής του αέρα, αυτό που θέλουμε δηλαδή. Μικρή ταχύτητα ροής== λιγότερος θόρυβος. Εντάξει, δίπλα στο μοτέρ θα είναι πάλι Φ140, αλλά πια ο αέρας θα είναι δίπλα στο μοτέρ, και εκεί που θα αυξηθεί η ταχύτητα ροής γιατί ο αγωγός γίνεται από Φ160 σε Φ140, θα είναι η μπούκα του μοτέρ... και άντε γειά αέρα.... έφυγε προς τα μέσα. Και το λέω αυτό, γιατί στην περίπτωσή μου, είχα πολύ θόρυβο στο σημείο αναρρόφησης. Εκεί ακουγόταν το πολύ βουητό...

Τι θα κάνω εγώ τώρα... τι θα προσπαθήσω δηλαδή. Εμένα το μοτέρ έχει 2 εισαγωγές αριστερά / δεξιά Φ140. Όπως είναι δεν με παίρνει να βάλω διαστολές σε Φ160, οπότε θα μείνω στο Φ140. Σε κάθε λοιπόν είσοδο, θα βάλω μια κλειστή γωνία Φ140 για να έρθω προς τα έξω. Δυστυχώς και πάλι ο χώρος δε με παίρνει για 2 ανοιχτές. Μετά, θα βάλω 2 ημιταύ Φ140, και έτσι κάθε είσοδο θα τη σπάσω σε 2 τμήματα. Κάτω από τη φάτσα του τζακιού έχω μεγάλη απόσταση, καθώς η εστία μου είναι 1 μ πλάτος, και έχω περιθώριο. Έτσι, κάτω από το μάρμαρο θα βάλω μια πολύ φαρδιά περσίδα, με 3 ή 4 στόμια Φ140. Αν με παίρνει θα βάλω 4, διαφορετικά 3. Έτσι, κάθε εισαγωγή θα ρουφάει από την περσίδα από 2 σημεία Φ140, ή θα έχω μια διπλή για τη μια είσοδο και μια μονή για την άλλη.

Βέβαια θα κάνω δοκιμές να δω πως πάει πριν παραγγείλω περσίδα. Πάντως, με ελεύθερο τελείως το μοτέρ, το άνοιξα στο 10 και από την εισαγωγή δεν ακουγόταν σχεδόν καθόλου. Ακουγόταν από τα 2 σπιράλ εξόδου. Που ναι μεν δεν κάνουν πολλά zig-zag, πάνε ψιλο-ευθεία προς τα πάνω, αλλά είναι σπιράλ. Αν μου τη δώσει.... θα σπάσω τη γυψοσανίδα και θα βάλω και εκεί λείο. Αλλά αν σπάσω τη γυψοσανίδα, τότε σίγουρα πάνω στην εστία θα βάλω 2 διαστολές Φ140/Φ160 (το δικό μου έχει 2 εξόδους) και μετά θα βάλω λείο Φ160. Για τους ίδιους λόγους φυσικά.
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136529 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
@stavrax

Σταύρο, αν το διαβάσεις, θα ήθελα σε παρακαλώ την πολύτιμη συμβουλή σου.

Επίσης, είναι εύκολο να βρω στο εμπόριο λείους αγωγούς και εξαρτήματα Φ140 μονού τοιχώματος? Όχι απαραίτητα INOX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136530 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Άρα μήπως είναι λάθος να αυξήσουμε την διατομή της παροχής γιατί θα χάσουμε σε ταχύτητα στην έξοδο του αέρα.
Οπότε αν στέλνουμε μακριά αέρα αυτό θα είναι πρόβλημα...τα λέω καλά?
Το μόνο που να κάνουμε είναι να αλλάξουμε τα σπιράλ.
Εδώ πάντως στο Ηράκλειο,έχει δυο μαγαζιά που σου φτιάχνουν ότι διατομή και μούφα ίνοξ θες.
Αν θες μπορώ να σε βοηθήσω.
Last edit: 9 Χρόνια 7 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 7 Μήνες πριν #136531 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Re:Απ: Re:Απ: K-EVO Starfire 120
Μη σε απασχολεί αυτό. Εμείς θέλουμε να ρίξουμε την ταχύτητα του αέρα για να μειωθεί ο αεροδυναμικός θόρυβος.

Αυξάνοντας τη διατομή, η παροχή παραμένει η ΙΔΙΑ. Σε μια ώρα δηλαδή, μέσα στο δωμάτιο θα έχει μπεί η ΙΔΙΑ ποσότητα αέρα.

Πρώτα θα κάνω δοκιμές με πλαστικές αποχέτευσης για να δω πως πάει το "μοντάρισμα", και μετά βλέπουμε. Αφού προσαρμόσω τις πλαστικές, θα βάλω και το μοτέρ μπροστά να τσεκάρω διαφορές. Και αν μείνω ικανοποιημένος, θα περάσω σε παραγγελία μεταλλικών εξαρτημάτω, είτε γαλβανιζέ, είτε inox. Ευχαριστώ πάντως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.217 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ