Solar kit σε λέβητα αερίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76684 από dimsam
Απαντήθηκε από dimsam στο θέμα Solar kit σε λέβητα αερίου

dimlyk έγραψε: βρε Gdevil αφου τις πραξεις τις ξερεις ...θα κερδισουμε τι ?...1 λιτρο πετρελαιο ?
ασε που το νερο του ηλιακου δεν φτανει ουτε για ΖΝΧ αρα ...


στο πρώτο συμφωνώ.ίσως κάνω απόσβεση σε καμιά 90αριά χρόνια όπου βέβαια θα έχουνε σταματήσει προ πολλού να έχουν απόδοση οι συλλέκτες :) (αν δε πάθει ζημιά καμιά θερμοστατική βαλβίδα κτλ)
στο δεύτερο όχι,έχω έναν ηλιακό WILCO 160Lt και συμπεριφέρεται άψογα στο ΖΝΧ και σα ποσότητα και σα ποίτητα (έιμαστε 5 άτομα) ειδικά από Μάρτιο-Οκτώβριο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76685 από dimsam
Απαντήθηκε από dimsam στο θέμα Solar kit σε λέβητα αερίου
Aν όμως κάνω παρακάμψεις πάλι βάνες με το χέρι θα γυρνάω όποτε έχει συννεφιά/λιακάδα οπότε δώρον-άδωρον.Τελικά θα κοιτάξω για κανέναν αυτοματισμό να εναλλάσω το αέριο/ηλιακό από το μπάνιο μου και όχι να φωνάζω από το μπάνιο όπως συνηθίζεται "τέλειωσε ο ηλιακός γυρίστε το αέριο" :P σκέφτομαι για ηλεκτροβάνα με προέκταση καλώδιο και το μπουτόν στο μπάνιο.Άλλες ιδέες???
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76864 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Solar kit σε λέβητα αερίου

dimlyk έγραψε: βρε Gdevil αφου τις πραξεις τις ξερεις ...θα κερδισουμε τι ?...1 λιτρο πετρελαιο ?
ασε που το νερο του ηλιακου δεν φτανει ουτε για ΖΝΧ αρα ...

Προσωπικά δεν ξέρω πολλά πολλά από νούμερα..
αλλά σε κάθε ευκαιρία μαθαίνω.
πχ τώρα.
ξεκίνησα από το πόση ενέργεια μπορεί να πάρουμε ανα τετραγωνικό μέτρο με ηλιακούς συλλέκτες ώστε να βοηθήσουμε τον λέβητα αλλά κατέληξα αλλού

τι έψαξα και βρήκα.
από κάθε τετραγωγνικό μέτρο που δέχεται ήλιο για μία ώρα παίρνουμε 1 kwh με ηλιακό συλλέκτη.
αρα με ΜΟ ηλιοφάνειας στην περίοδο που θέλουμε ζέστη 5 ώρες, ανα τετραγωνικό μέτρο συλλέκτη παίρνουμε 5 kwh τη μέρα.
για ένα σπίτι 100 τμ μέτρων που θέλει 100 kwh τη μερα χρειάζονται λοιπόν 20 τετρ μέτρα συλλέκτες.
αντε να τις κάνουμε 25
για τόσα μέτρα νομίζω βρίσκονται πωλητές με 2500 ευρώ
επίσης χρειάζεται ένα αδράνειας. ίσως 2. οπότε άλλα 2000
σούμα 4500 ευρώ.
δε το λές πολλα αλλά ούτε και λίγα.

βέβαια η αλήθεια είναι ότι αν την ζέστη την πάρεις από ξύλα τότε για τις 100 kwh θές τη μέρα 31 κιλά ξύλα. την σεζόν 4,5 τόνους. με κόστος 600 ευρώ.
άρα απόσβεση σε 7,5 χρόνια.
το ίδιο συμπέρασμα.
δε το λές πολύ αλλά ούτε και λίγο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76865 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Solar kit σε λέβητα αερίου

dimsam έγραψε: Aν όμως κάνω παρακάμψεις πάλι βάνες με το χέρι θα γυρνάω όποτε έχει συννεφιά/λιακάδα οπότε δώρον-άδωρον.Τελικά θα κοιτάξω για κανέναν αυτοματισμό να εναλλάσω το αέριο/ηλιακό από το μπάνιο μου και όχι να φωνάζω από το μπάνιο όπως συνηθίζεται "τέλειωσε ο ηλιακός γυρίστε το αέριο" :P σκέφτομαι για ηλεκτροβάνα με προέκταση καλώδιο και το μπουτόν στο μπάνιο.Άλλες ιδέες???

ηλεκτροβάνες, με αισθητήριο θερμότητας στον ηλιακό.
ώστε όταν ο ηλιακός έχει νερό να παίρνεις ζεστό νερό από εκεί. όταν πέσει κάτω από μία τιμή να γυρνάει στο αέριο.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76891 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Solar kit σε λέβητα αερίου

dimsam έγραψε:

dimlyk έγραψε: βρε Gdevil αφου τις πραξεις τις ξερεις ...θα κερδισουμε τι ?...1 λιτρο πετρελαιο ?
ασε που το νερο του ηλιακου δεν φτανει ουτε για ΖΝΧ αρα ...


στο πρώτο συμφωνώ.ίσως κάνω απόσβεση σε καμιά 90αριά χρόνια όπου βέβαια θα έχουνε σταματήσει προ πολλού να έχουν απόδοση οι συλλέκτες :) (αν δε πάθει ζημιά καμιά θερμοστατική βαλβίδα κτλ)
στο δεύτερο όχι,έχω έναν ηλιακό WILCO 160Lt και συμπεριφέρεται άψογα στο ΖΝΧ και σα ποσότητα και σα ποίτητα (έιμαστε 5 άτομα) ειδικά από Μάρτιο-Οκτώβριο


μη μπερδευεσαι φιλε μου ...μιλαμε για τον χειμωνα ...σαφως και για το καλοκαιρι μι χαρα δουλευουν τα ηλιακα

φιλε Gdevil
να προσθεσω μερικες παραμετρους στο σκεπτικο σου
εξοδα εγκαταστασης (δεν ειναι ασημαντα)
το κερδος που αναφερεις ειναι θεωρητικο (1KW/m2)
και υπαρχουν και εξοδα συντηρησης των ηλιακων (αν και κατα κανονα δεν συντηρουμε τιποτα)
σ αυτα τωρα αν αφαιρεσεις τοκους κεφαλαιου θα δεις οτι η αποσβεση θα παει στα 20 χρονια (χοντρικα τα λεω)
και να σου πω εδω οτι εχεις κανει και μια παραδοχη τοποθετωντας πολλους συλλεκτες αντι για 1
μια και το κοστος εγκαταστασης (σωληνωσεις) δεν ειναι αναλογικο αλλα σχεδον το ιδιο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76932 από dimsam
Απαντήθηκε από dimsam στο θέμα Solar kit σε λέβητα αερίου

Gdevil έγραψε:

dimsam έγραψε: Aν όμως κάνω παρακάμψεις πάλι βάνες με το χέρι θα γυρνάω όποτε έχει συννεφιά/λιακάδα οπότε δώρον-άδωρον.Τελικά θα κοιτάξω για κανέναν αυτοματισμό να εναλλάσω το αέριο/ηλιακό από το μπάνιο μου και όχι να φωνάζω από το μπάνιο όπως συνηθίζεται "τέλειωσε ο ηλιακός γυρίστε το αέριο" :P σκέφτομαι για ηλεκτροβάνα με προέκταση καλώδιο και το μπουτόν στο μπάνιο.Άλλες ιδέες???

ηλεκτροβάνες, με αισθητήριο θερμότητας στον ηλιακό.
ώστε όταν ο ηλιακός έχει νερό να παίρνεις ζεστό νερό από εκεί. όταν πέσει κάτω από μία τιμή να γυρνάει στο αέριο.


απλά θα πρέπει το αισθητήριο να είναι μέσα στο boiler για να αντιλαμβάνεται ακριβώς τη θερμοκρασία του νερού γιατί αν είναι στην έξοδο του ζεστού λίγο πριν την εγκατάσταση θα το βλέπει μονίμως κρύο και δε θα ανοιγει..νομίζω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ