Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56347 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Άμα μονώσεις το τζάκι σου, δεν έχει και πολύ σημασία να μονώσεις τον πίσω τοίχο (αφού άλλωστε δεν είναι εξωτερικός. Ή θα μονώσεις γύρω-γύρω τα πάντα (τοίχο και γυψοσανίδα) ή δεν μονώνεις καθόλου τοίχο. Δεδομένου πάντως ότι το τζάκι θα είναι μονωμένο και η γυψοσανίδα σε μεγάλη απόσταση δεν βλέπω το λόγο να το κάνεις. Πεταμένα χρήματα και τσάμπα κόπος. Αν μονώσεις τοίχους, ότι θερμότητα δεν προλαβαίνει να σου επιστρέψει απο τις περσίδες θα τη χάνεις σταδιακά μέσω της καμινάδας (με τον τρόπο που είπαμε πριν).

Κεραμοβάμβακα βρήκα στον πειραιά σε κατάστημα με ναυτιλιακές μονώσεις (τον χρησιμοποιούν για θερμική μόνωση στις ηλεκτρογενήτριες των πλοίων). 25mm πάχος είναι υπέρ-αρκετός (είναι πολύ πιο πυκνός απο τον πετροβάμβακα και άκαμπτος). Στα 50mm είναι εντελώς υπερβολή (για τους 80-100 βαθμούς του τζακιού) και είναι και δύσχρηστος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gagelak

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77781 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Καλημέρα,
έχω δυσάρεστες εξελίξεις στο θέμα με την αλλαγή της καμινάδας μου.
Ο προμηθευτής, ενώ στην αρχή μου είχε πει ότι θα μου άλλαζε το απαράδεκτο σπιράλ με ίσια καμινάδα έως πάνω, τώρα μου το γυρίζει και μου λέει να επιβαρυνθώ εγώ το κόστος της αλλαγής που είναι 250€. Μου είπε επίσης ότι σε όλα τα τζάκια που υπάρχει ήδη καμινάδα, πάντα χρησιμοποιεί σπιράλ εσωτερικά και το κάνει λέει για να ρίξει το κόστος για τον πελάτη.

Για να στηρίξει την άποψή του μου λέει ότι τη Δευτέρα θα μου φέρει γραμμένες τις πιστοποιήσεις του σπιράλ ότι αντέχει στους 600 βαθμούς και ότι κάνει για τοποθέτηση σε τζάκια.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας. Υπάρχει κάπου κάποιο επίσημο εγχειρίδιο στο οποίο να αναφέρονται ακριβώς οι προδιαγραφές υλικών και η μέθοδος τοποθέτησης της καμινάδας? Στο εγχειρίδιο χρήσης του τζακιού μου (edilkamin idro 50) δεν αναφέρει πουθενά για το υλικό της καμινάδας μόνο ότι πρέπει να είναι πυράντοχο στους 450βαθμούς. Για περισσότερα στοιχεία παραπέμπει στο πρότυπο 10683 παράγραφο 4.2. Μήπως το έχει κάποιος μεταφρασμένο σε αγγλικά ή ελληνικά?

Τι άλλο επιχείρημα μπορώ να χρησιμοποιήσω κατά τη γνώμη σας για να τον πιέσω να μου διορθώσει το πρόβλημα? Οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Γιώργος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77801 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας

gagelak έγραψε: Καλημέρα,
έχω δυσάρεστες εξελίξεις στο θέμα με την αλλαγή της καμινάδας μου.
Ο προμηθευτής, ενώ στην αρχή μου είχε πει ότι θα μου άλλαζε το απαράδεκτο σπιράλ με ίσια καμινάδα έως πάνω, τώρα μου το γυρίζει και μου λέει να επιβαρυνθώ εγώ το κόστος της αλλαγής που είναι 250€. Μου είπε επίσης ότι σε όλα τα τζάκια που υπάρχει ήδη καμινάδα, πάντα χρησιμοποιεί σπιράλ εσωτερικά και το κάνει λέει για να ρίξει το κόστος για τον πελάτη.

Για να στηρίξει την άποψή του μου λέει ότι τη Δευτέρα θα μου φέρει γραμμένες τις πιστοποιήσεις του σπιράλ ότι αντέχει στους 600 βαθμούς και ότι κάνει για τοποθέτηση σε τζάκια.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας. Υπάρχει κάπου κάποιο επίσημο εγχειρίδιο στο οποίο να αναφέρονται ακριβώς οι προδιαγραφές υλικών και η μέθοδος τοποθέτησης της καμινάδας? Στο εγχειρίδιο χρήσης του τζακιού μου (edilkamin idro 50) δεν αναφέρει πουθενά για το υλικό της καμινάδας μόνο ότι πρέπει να είναι πυράντοχο στους 450βαθμούς. Για περισσότερα στοιχεία παραπέμπει στο πρότυπο 10683 παράγραφο 4.2. Μήπως το έχει κάποιος μεταφρασμένο σε αγγλικά ή ελληνικά?σπιράλ

Τι άλλο επιχείρημα μπορώ να χρησιμοποιήσω κατά τη γνώμη σας για να τον πιέσω να μου διορθώσει το πρόβλημα? Οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Γιώργος.

Μπες στην επίσημη σελίδα της edilkamin επικοινώνησε μαζί τους, προσπάθησε τηλεφωνικά για πιο σύντομα, και πες τους να σου πουν αυτοί τη καμινάδα πρέπει να χρησιμοποιήσεις και αν η εγγύση ισχύει για σπιράλ

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79410 από Στελιος1
Η οικονομνικη σας διαφορα δεν μας αφορα φιλε μου (ακουμε την μια πλευρα, δεν ξερουμε αν πραγμματικα εβαλε σπιραλ για καλυτερη τιμη η για μεγαλυτερο κερδος, δεν ειμαστε δικαστηριο) ομως ειναι απαραδεκτο να μπαινει σπιραλ. Επρεπε να απαγορευτουν τελειως. Οπως σου ειπαν ειναι απαραδεκτη και η ενωση με αλλουμινοταινια. Με επιβαρυνση δικη σου η οχι (αυτο εσεις θα το βρειτε) να μπει σταθερο μπουρι, ανετα γινεται ακομη και με πολυ περισσοτερη κλιση και αν ειναι δυνατον να φτασει τερμα επανω. Σφραγισμα καλο με διχτυ και λασπη χωρις ασβεστη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79419 από Eco-thermo
Απαντήθηκε από Eco-thermo στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
30αρες αν γίνεται.Αποφεύγουμε όσον το περισσότερο κλειστές γωνίες.Επίσης απαράδεκτη η καμινάδα σου με το σπιράλ.μπορούσε η με 30αρες γωνίες ή με S να έρθει στην επιθυμητή είσοδο.Η εστία θέλει από όλες τις πλευρές μόνωση (κάτω-πάνω-πίσω-αριστερά-δεξιά),και καλό θα ήταν να μονωθεί με άοσμο υλικό εώς και 1200 βαθμούς και η φούσκα σου και βάζοντας στη περσίδα σου plenum box με μία εκτόνωση.από μικρό Φ σε μεγάλο δε πάμε ΠΟΤΕ!το αντίστροφο γίνεται καμιά φορά!Επίσης από τα γραφόμενά σου μπορεί να σου περάσει ευθείας ραφής Φ180 στην υπάρχουσα Φ250,αν ναι να το κάνεις.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Eco-thermo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79555 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
καταρχήν να του πεις ότι το σπιράλ το ινοξ όπως και η ελικοειδής ραφής δεν πωλείτε για καμινάδα αλλά για αεραγωγός από όλες τις εταιρίες .Άρα απαγορευόταν να στην βάλει .
Έχει δίκιο στο ότι πρέπει να χρεωθείς το κόστος της καμινάδας αλλά επειδή όφειλε να σε έχει ενημερώσει για το παραπάνω, την εργασία για να σου φέρει το τζάκι στην τελική του μορφή θα είναι δική του .επίσης το κόστος τις καμινάδας κυμαίνετε στα 18+φπα στα περισσότερα καταστήματα το μέτρο .
οσο αφορά τις γωνίες δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι πάνω απο 15 μοίρες .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ