Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79710 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Απ: Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Σχεδόν σε όλα τα manuals διαφόρων επώνυμων τζακιών βρήκα αναφορές για σαφή απαγόρευση εύκαμπτου για καμινάδα. Τα έχω τυπώσει και περιμένω να βρω χρόνο να του τα πάω.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86581 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Σήμερα επιτέλους άλλαξα το σπιράλ με κανονική καμινάδα. Όλη η εργασία κράτησε μισή ώρα. Τελικά, όπως θα δείτε στις φωτογραφίες, δε χρειάστηκε γωνία γιατί, λίγο η μεγάλη τρύπα φ250, λίγο η μικρή ελαστικότητα της ίσιας καμινάδας, ήταν αρκετά στο να περάσει. Στο κάτω μέρος το κενό κλείστηκε με υαλοβάμβακα και μετά στραβώσαμε το χείλος της παλιάς καμινάδας προς τα μέσα και μπήκε και πυράντοχη σιλικόνη. Έτσι αποφύγαμε την ταινία που είχε μπει την πρώτη φορά. Στην πάνω πλευρά μπήκε τσιμέντο και αντιανεμικό καπέλο. Το απόγευμα θα συνεχίσουμε με μόνωση με ορυκτοβάμβακα, και κλείσιμο της γυψοσανίδας.

Πάντως, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η κατάσταση του σπιράλ μετά από κάψιμο περίπου 3 τόνων ξύλου, ήταν άψογη! Εσωτερικά είχε πιάσει μια ελαφριά πούδρα κάπνας η οποία με ελάχιστο τρίψιμο με πανάκι βγήκε αμέσως (ακόμα και μέσα στις ραβδώσεις)και το ινοξ έλαμπε!! Κατά τη γνώμη μου, είναι υπερβολικές οι ανησυχίες για κίνδυνο πυρκαγιάς, καθώς και για ανάγκη καθαρισμού της καμινάδας κάθε 4 ή 6 τόνους.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86592 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
gagelak κάλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86646 από Στελιος1
Εγω παντως εχω βγαλει σπιραλ διαλυμενα, εχω δει και μερικα τρυπια (δε ξερω αν τρυπησαν απο απροσεκτο καθαρισμο αλλα απο κατω με φακο τα εχω δει παντως..) πολυ καλα εκανες και μην συγκρινεις το σπιραλ που εβγαλες με αυτο που θα ειχε καταντησει.. αυριο. Ακριβως τετοιο σπιραλ αλλα σε μικροτερη φυσικα διατομη βαζω παντα στον θερμο αερα, μου καθεται στραβα να το βλεπω και σε καπνοδοχο.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Στελιος1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87148 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Καλημέρα και καλή βδομάδα. Μετά από δύο μέρες φουλ χρήσης του τζακιού με τη νέα καμινάδα έχω ενθουσιαστεί γιατί το σπίτι σταμάτησε παντελώς να μυρίζει!!! Δεν υπάρχει πλέον η παραμικρή υποψία μυρωδιάς εντός του χώρου. Τελικά η μυρωδιά προέρχονταν από τον καπνό που έμενε εντός της καμινάδας και επέστρεφε στο σπίτι από το κενό ανάμεσα στην παλιά και στο σπιράλ. Αυτό φάνηκε και από τον υαλοβάμβακα που είχε τοποθετηθεί ενδιάμεσα ο οποίος ήταν τρύπιος και μαυρισμένος όπως επίσης και η ταινία.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους που με τις απαντήσεις σας με βοηθήσατε στο να λύσω το πρόβλημα.

Τέλος ήθελα να σας ρωτήσω αν το καπέλο που μου τοποθέτησε και φαίνεται στη φωτογραφία ποιο πάνω, είναι αντιανεμικό. Εγώ του ζήτησα να μου φέρει τύπου παγόδα και μου έφερε αυτό. Ξέρετε αν είναι αποτελεσματικό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87169 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Κι εγώ τέτοιο έχω. Είναι το αντιανεμικό.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gagelak

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ