Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57886 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση
Δεν είμαι τεχνίτης, ούτε στην Αθήνα, οπότε θα το συζητήσουμε εδώ και πιστεύω θα βρούμε λύση στο πρόβλημά σου.

Θα ήθελα να κάνεις μια προσπάθεια να μάθεις αυτά που σε ρώτησα και να απαντήσεις λίγο λεπτομερέστερα.

Ειδικά αυτό για την καμινάδα, εννοείς ότι έβαλε ένα κομμάτι του ενός μέτρου?

"Ανοιχτή γωνία" τι εννοείς?

Το νέο κομμάτι που λες, το σύνδεσε στεγανά στην προϋπάρχουσα καμινάδα ή απλά το έχωσε μέσα, αφήνοντας κενό μεταξύ παλαιάς και νέας?
Γιατί αν το έκανε αυτό, αυτό είναι το πρόβλημά σου.
Επειδή όμως με υποθέσεις δύσκολα θα βρούμε λύση, ψάξε να δεις τι έκανε ο εγκαταστάτης και τα ξαναλέμε. Ρώτα τον βασικά.

Ο εγκαταστάτης είναι τεχνικός του καταστήματος που αγόρασες την εστία? Τους είπες το πρόβλημά σου? Αν ναι, τι σου είπαν? Πόσο σε χρέωσαν για περαστικά?

ΑΝ πάντως το θέμα είναι το παραπάνω με την καμινάδα, πρέπει νομίζω να απαιτήσεις να στο διορθώσουν με δικά τους έξοδα. Πλήρωσες για εγκατάσταση και όφειλαν να την κάνουν σωστά. Αν αυτό δεν έγινε, τότε η ευθύνη είναι δική τους και πρέπει να αναλάβουν τη δωρεάν αποκατάσταση.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57967 από marilia
Απαντήθηκε από marilia στο θέμα Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση
το νεο κομμάτι της καμινάδας ηταν 1 μετρο ανοξειδωτη καμιναδα φ200 και η ανοιχτή γωνιά είναι το κομμάτι με το οποίο ενωσε την παλιά με την καινούρια. Για να'μαι ειλικρινής δεν γνωρίζω άλλα πράγματα γιατι δεν ήμουν μπροστά.Ό τεχνίτης ήρθε να το δει και μου είπε αν θέλω να γκρεμίσει τα πλαινά για να βάλει πετροβάμβακα αλλά η επιπλέον αποδοση δεν θα είναι και τόσο μεγάλη οποτε είπα να μην το κάνω.Απλά ακριβώς επειδή ακούω εδω ότι έχουν απόδοση γι'αυτο προβληματιστηκα.Μου πήρε 300 ευρω τοποθέτηση αλλά πολύ απλά αν φταίει η τοποθετηση προτιμω να βάλω κάποιον αλλον που να ξερει παρα να ανοιξω δουλειες με τον ίδιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57970 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση
η παλια σου καμιναδα τι ειναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58001 από marilia
Απαντήθηκε από marilia στο θέμα Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση
Η παλιά καμιναδα είναι τσιμεντένια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58038 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση
Τετράγωνη δηλαδή, καμιά 25x25 το κόβω.

Πολύ πιθανό να μη στεγανοποίησε την ένωση, όπως σου είπα.

Ρώτησέ τον και πες μας.

Πόσο ύψος έχει η καμινάδα?

Επίσης να ξέρεις ότι πρέπει να αλλάξεις όλη την καμινάδα με INOX ευθείας ραφής.

Πρώτον θα βοηθήσει τη σωστή λειτουργία της κασέτας και δεύτερον και σημαντικότερο, επιβάλλεται για λόγους ασφαλείας, καθώς αφενός καθαρίζεται πιο εύκολα και αφετέρου αποτρέπει την επικάθιση εύφλεκτων ουσιών που μπορεί να προκαλέσουν ανάφλεξη της καμινάδας, με ότι αυτό συνεπάγεται.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #58076 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Salgueda 800 GV: χαμηλή απόδοση
μονο απο την καμιναδα να εχει τοσο χαμηλη αποδοση δε νομιζω, θα συμβαινει και κατι αλλο μαλλον

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ