Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79095 από nextforbest
Καλησπερα σε ολους.Ηθελα μια βοηθεια για την επανακατασκευη της γυψοσανιδας του τζακιου μου(edilkamin Tekno2).
Την 1η φορα που μου το εφτιαξαν απο κατω δεν εχουν αφησει καποιο κενο για να περνει αερα και να δροσιζει απο μεσα την ολη κατασκευη,μονο μου αφησαν απο πανω 2 αεραγωγους του βεντιλατερ και εναν στο κεντρο εκτονωσης.
Τα προβληματα μου ειναι
1.οτι ενω το εχω 2 χρονια οταν το καιω καλα μου μυριζει πχ εαν απο το 1 ως το 10 στα πρωτα αναματα για να καουν οι κολλες μου μυριζε στο 10 τωρα οταν φουντωνει μου μυριζει στο 5 και σε νορμαλ λειτουργια καθολου.
2.Ενα δευτερο θεμα ειναι οτι η γυψοσανιδα στην κουρμπα του θερμοθαλαμου μου εχει κανει τριχοειδης ρογμες.
3.Η εξοδος του αερα γινεται με 2ευκαμπτους μεταλικους σωληνες φ14 ακριβως πανω απο το τζακι περιπου 60εκ. πριν την οροφη.Θελω να μετακινησω τον 1 2,5 μετρα προς τον διαδρομο για να ζεσταίνεται πιο γρηγορα και καλητερα τα μεσα δωματια.
Σημερα πηγα στο καταστημα που το αγορασα και οι απαντησεις τους ηταν οι εξής:
1.Πρεπει να ανοιξουν πιο μεγαλη τρυπα εκτονωσης στο πανω μερος
2.Θα λυθει με τον 1ο τροπο
3.Θα μου βαλουν με φ13 ή φ12 δεν θυμαμαι ακριβως αλλα η ουσια ειναι οτι θα μπει πιο μικρη διαμετρο(γιατι?) σωληνα για να σπρωχνει τον αερα στον διαδρομο.

Εσεις τι λετε?
Εαν προλαβω θα βαλω και φωτο.

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by nextforbest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79116 από nextforbest
Απαντήθηκε από nextforbest στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79387 από nextforbest
Απαντήθηκε από nextforbest στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
Κανενας?

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79389 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
Ποια εστία έχεις?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79392 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
Μυρωδιά
Τι μονωτικά έχεις βάλει πάνω στο θερμοθάλαμο? Στην γυψοσανίδα?

Σωλήνας
Δεν έχει κάποιο νόημα το να περιορίσεις την διατομή. (προσωπική άποψη)

Περσίδες
Το αν θές μεγαλύτερη περσίδα επάνω εξαρτάται από την ζέστη που θα σου βγάζει αφού ανοίξεις περσίδα κάτω. Αν δλδ από επάνω σου βγάζει πολύ ζέστη τότε θα θέλει μεγάλωμα. Από τώρα δε μπορώ να σου πω. Εχει μεγάλη σχέση το τι και που έχεις βάλει μόνωση γιατί αυτό καθορίζει πόση θερμότητα είναι διαθέσιμη στον χώρο της φούσκας.

Λοιπά
Η σωλήνα που θα βάλεις να μην είναι εύκαμπτη. Να είναι λεία ανοξείδωτη. Και επίσης καλό θα είναι να έχει έξοδο με έλεγχο της ποσότητας. δλδ αν θές να το περιορίζεις ώστε να σου βγαίνει παραπάνω ζέστη από την άλλη περσίδα
Επίσης μιας και θα τα κάνεις τα μερεμέτια σκέψου αν θες να έχεις είσοδο αέρα του βεντιλατέρ από μέσα από το σπίτι.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #79409 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Επανατοποθέτηση γυψοσανίδας
Καλημερα. 1)Μηπως εχει ικανη εισοδο ελευθερου αερα απο εξω?
2)Η εκτονωση τι θερμοκρασια βγαζει συνηθως?
Οταν δινεις αερα με βεντυλατερ απο εξω πχ σε μια δεδομενη στιγμη 300 κυβικα, τοτε αυτη ακριβως η ποσοτητα εξερχεται απο το σπιτι σου, ηδη ζεστος, ενεργειακο τζακι εχεις αλλα ενεργειακο σπιτι.. δεν εχεις.
Αν το τζακι σου φιλε μου επαρκει για πιο περα, τοτε ο αερας θα ''ταξιδεψει'' και μονος του, οσο παραμενει πιο θερμος ταξιδευει στο ταβανι (γ αυτο πολλες φορες οταν ενα τζακι καπνισει λιγο η μυρωδια εντοπιζεται περισσοτερα μακρυα παρα κοντα του) σταδιακα κρυωνει και πεφτει και ως εκει.
Αν δεν εχεις μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας σχετικα κοντα μην μπαινεις σε περιπετειες. Η δοκιμασε πρωτα με καποιο σπιραλ χυμα πρωτα να δεις αν σε ικανοποιει. Μετα βαζεις για οριστικα λειο.
Αν ειναι σοβαροι (γιατι να μην ειναι?) τοτε μαλλον εμπειρικα θελουν να παει λιγοτερος αερας γ αυτο προτειναν μαλλον πιο στενο αγωγο (υποθετω). Φυσικα αν το κανεις καλυτερα οπως σου ειπαν κ παραπανω να εχει καποιο ταμπερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ