Edilkamin Ecostar: σωστή θερμοκρασία εξόδου;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87517 από mountainrider
Καλησπέρα σε όλη την παρέα :)

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω τοποθετήσει την edilKamin ecostar στο σαλόνι μου στην θέση που ήταν το παλιό τζάκι.
Εχω βγάλει και τους 2 αεραγωγούς σε απόσταση 1.5 μέτρου περίπου. Ως εδώ όλα καλά.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι όταν την φουντώνω με αρκετό ξύλο 2-3 κούτσουρα, που είναι και το μέγιστο της μιας και δεν θέλω να ξεπερνώ ποτέ τα 4 κιλά, η θερμοκρασία αέρα στην περσίδα είναι 130-140 βαθμούς έχοντας τα βεντιλατερ στην 2η σκάλα ώστε να σπρώχνει αρκετό αέρα. Η απορια μου, είναι νορμάλ αυτή η θερμοκρασία? Αν όχι φταίει η χαμηλή ροή των βεντιλατερ? Τι κάνω σε μια τέτοια περίπτωση?
Ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mountainrider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87566 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Edilkamin Ecostar θερμοκρασία εξόδου..
Ε δεν λεει τιποτα η 2η η η 3η σκαλα, με ξερα ξυλα εχεις σοβαρες απωλειες. Δουλεψε το σε αυτοματο (θα εχει φανταζομαι, μαθε το) και φροντισε να δουλευει στο φουλ ο ανεμιστηρας απο 80-120 το πολυ βαθμους. Το αλλο που λες (οτι φροντιζεις να μην τροφοδοτησεις πανω απο 4 κιλα ανα ωρα) ειναι λιγο κουφο, θα τροφοδοτεις συμφωνα με τ αναγκες τ σπιτιου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87836 από mountainrider
Η δεύτερη σκάλα που αναφέρω είναι και η πιο δυνατή. Ακόμα και εκεί το τζάκι όταν του ριξω λίγο παραπάνω ξύλο πιάνει 130+
Προσπαθώ να μην ξεπερνώ την μέγιστη κατανάλωση που προτείνει ο κατασκευαστής, αν το έκανα ενδεχομένως η θερμοκρασία εξόδου να έφτανε σε που υψηλοτέρα επίπεδα
Μήπως τελικά το θέμα είναι στην ποσότητα του εισερχομένου αέρα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87874 από Στελιος1
Ναι τωρα ειδα οτι ειναι κασετα με 2 ανεμιστηρες απο 75 κ.μ. ο καθ ενας (αν κανω λαθος διορθωσε με) καιγε την πιο σιγα, την ζοριζεις μαλλον.. Καποιος που εχει ιδια η ξερει κατι (αν μπορεις να βαλεις πιο μεγαλα μοτερ πχ η κατι αλλο) ας σου πει αυτος φιλε μου. Ναι ειναι λιγος ο αερας για τον ρυθμο που την καις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87943 από degeor
έχεις περσίδα εξόδου αέρα φυσικής ροής;

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #87945 από ragavelas
Δυστυχώς αυτά είναι τα προβλήματα των κασετών... Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα (Nordica 70 ventilato) όταν βάλω κάνα ξύλο παραπάνω, πάει στους 150 και γίνεται λίγο αποπνικτική η ατμόσφαιρα (μαλλον από κάποιους βαθμούς και πάνω "καίγεται" ο αέρας). Μελέτησε το αν μπορείς να αλλάξεις τα εργοστασιακά βεντιλατέρ me άλλα μεγαλύτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ