Edilkamin Ecostar επίπεδη: καπνίζει πολύ...

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91070 από giorgos65
επισης η καμιναδα απο τα κεραμιδια μεχρι επανω ειναι 2,2 μετρα βλεπε φωτο 1945 και ειναι γυμνη απο ενα σημειο και πανω ο αμιαντοσωληνας τα ξυλα ειναι πολυ στεγνα γιατι τα εφερε ο ιδιος υγρασια ειπε 7%

το σπιτι ζεστενετε παρα πολυ ειναι σουπερ αλλα η καπνα καπνα γλυφη κυριολεκτικα οταν ανοιγει σιγα σιγα η πορτα και δεν σταματα το καπνισμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #91314 από Στελιος1
Φιλε μου 2,2 μετρα δεν λεει τιποτα. Αν υπαρχει σπιτακι στην ταρατσα πρπει να πας πιο ψηλα απ αυτο, αν δεν υπαρχει σπιτακι η αλλη διοδος εσωτερικα της οικοδομης προς την ταρατσα τοτε εισαι πραγματικα δυσκολη περιπτωση, διοτι εχει σπιτια σε μερη (γειτονιες ολοκληρες) που εχουν προβλημα λογω τοπικου κλιματος-ρευματων αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93700 από giorgos65



Αφού φάγαμε με τον μάστορα 2 βδομάδες δοκιμών βρήκαμε την λύση εν μέρει φυσικά, σηκώσαμε την καμινάδα (με διαμετρο 20) αλλα 2 μετρα δηλαδη σε συνολο 4μετρα απο την στέγη(έχω την ποιο ψηλή καμινάδα στον Εύοσμο πλέον :) )και δεν καπνιζει τοσο πολυ.
Εχω 4 ερωτήσεις
1)το τζακι οταν το βαλανε ειχαν κοψει απο κατω ενα κομματι 10χ14 για να ερχετε αερας απο εξω και το πατησαν επανω στο χτιστω που ειχα πριν η ερωτηση μου ειναι, να κλεισω την τρυπα απο κατω οπως ηταν απο το εργοστασιο ( ecostar επιπεδη) η οχι?
2)αν αλλαξω την σωλήνα απο την εξοδο του τζακιου σε ευθεια πρώτα και μετα καμπύλη (φωτο 1942) θα ελαττωθεί ακομη ποιο πολυ το καπνισμα ?
3)αν αλλάξω την διαμετρο της σωλήνας από 20 σε 25 θα ειναι καλύτερα (ειμαι 6οροφο - τελευταίο οροφο)
4)τι μόνωση να βαλω στον τοιχο προτού κλείσω με γυψοσανίδα το τζάκι απο πανω (φωτο 1941)
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by giorgos65.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93716 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Edilkamin Ecostar επίπεδη: καπνίζει πολύ...

giorgos65 έγραψε: Αφού φάγαμε με τον μάστορα 2 βδομάδες δοκιμών βρήκαμε την λύση εν μέρει φυσικά, σηκώσαμε την καμινάδα (με διαμετρο 20) αλλα 2 μετρα δηλαδη σε συνολο 4μετρα απο την στέγη(έχω την ποιο ψηλή καμινάδα στον Εύοσμο πλέον :) )και δεν καπνιζει τοσο πολυ.
Εχω 4 ερωτήσεις
1)το τζακι οταν το βαλανε ειχαν κοψει απο κατω ενα κομματι 10χ14 για να ερχετε αερας απο εξω και το πατησαν επανω στο χτιστω που ειχα πριν η ερωτηση μου ειναι, να κλεισω την τρυπα απο κατω οπως ηταν απο το εργοστασιο ( ecostar επιπεδη) η οχι?
2)αν αλλαξω την σωλήνα απο την εξοδο του τζακιου σε ευθεια πρώτα και μετα καμπύλη (φωτο 1942) θα ελαττωθεί ακομη ποιο πολυ το καπνισμα ?
3)αν αλλάξω την διαμετρο της σωλήνας από 20 σε 25 θα ειναι καλύτερα (ειμαι 6οροφο - τελευταίο οροφο)
4)τι μόνωση να βαλω στον τοιχο προτού κλείσω με γυψοσανίδα το τζάκι απο πανω (φωτο 1941)

3)
στο λινκ που βάζεις γράφει
Ø καμινάδα (ελάχιστο ύψος 2 m) cm 20 20
Ø καμινάδα (ελάχιστο ύψος 4 m) cm 16 16
Εγώ λοιπόν καταλαβαίνω ότι θέλεις μικρότερη διάμετρο και όχι μεγαλύτερη

4)
Πετροβάμβακα έχουν βάλει πολοί. (αλλά να μην ακουμπαει στην καμινάδα. Όπου ακουμπάει θέλει κεραμοβάμβακα νομίζω). Ιζολ βάζει ο caftis σε πρόσφατο θέμα.

Να ρωτήσω εγώ μερικά πράγματα?
α) Γιατί αλουμινοταινία? Είναι κατάλληλη? Θα μπορούσες μαγγανέζα. Και σφικτήρες.
β) γιατί δε βάζεις εναλλάκτη καμινάδας?
γ) θα κάνεις φυσική ροή από την φούσκα?
δ) αέρα απο που παίρνεις για τον χώρο καύσης?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93724 από giorgos65
δεν την εβαλα εγω την ταινια ο μαστορας.
ερωτήσεις
Τι ειναι μαγγανέζα?
τι ειναι εναλλάκτης?
τι ειναι φουσκα?
απαντήση στην ερωτηση δ)
το τζάκι εχει 2 βιτιλατερ που βγάζουν εξω αερα
αερα περνει απο το σαλονι απο ενα μικρο συρταρακι που ειναι μπροστα στο τζακι που πεφτει η σταχτη κοινός σταχτοδοχειο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93734 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Edilkamin Ecostar επίπεδη: καπνίζει πολύ...
μαλλον χρειαζεσαι λιγο διαβασμα :)

ναι η καμπυλη πρεπει να φυγει πανω απ το τζακι
η μαγγανεζα ειναι η πυραντοχη σιλικονη
αν βαλεις πετροβαμβακα φροντισε να ειναι με επικαλυψη αλουμινιου
η φουσκα ειναι ολο το χτιστο πανω απ το τζακι

και διαβασε και το μανιουαλ της εστιας να δεις τι ακριβως κατασκευη θελει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ