Λάθη εγκαταστάτη; (Edilkamin Ecostar)

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100041 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Λάθη εγκαταστάτη; (Edilkamin Ecostar)

Stavrax έγραψε:

mountainrider έγραψε: Δυστυχώς πήγε και την εβαλε σφηνωτη μεσα στη μαντεμενια....

Αυτήν που λες μαντεμένια φτάνει μέχρι το καπέλο?


ναι 3 μετρα περιπου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100043 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λάθη εγκαταστάτη; (Edilkamin Ecostar)
ασχετο λιγο αλλα την καθαριζεις καθολου ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100049 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Λάθη εγκαταστάτη; (Edilkamin Ecostar)
Δεν την έχω καθαρίσει. Το έχω προγραμματίσει για Σεπτέμβρη και ο ομολογώ ότι την φοβάμαι λίγο την εύκαμπτη στο καθάρισμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100203 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Λάθη εγκαταστάτη; (Edilkamin Ecostar)

mountainrider έγραψε: Καλησπέρα
Διαβάζοντας το forum και αποκτώντας σιγά σιγά κάποια γνώση, έχω αρχίσει να βλέπω πιο ξεκάθαρα τις «πατάτες» που έχει κάνει ο εγκατάστασης που έβαλε την κασέτα μου… πριν από 3 χρόνια (ecostar)

Έχει βάλει εύκαμπτη καμινάδα μέχρι το σημείο που ξεκινά η μαντεμένια.
Αν μπορούσε να βάλει σταθερά κομμάτια τότε λάθος του. Αν όχι τότε ελπίζω να έβαλε αντοχής εύκαμπτη

Δεν έχει βγάλει περσίδα στην φούσκα του τζακιου, πάρα μόνο τις 2 χ Φ15 που βγάζει η κασέτα. ( να το κανε για να μην βγάλει μυρωδιές? )
Αφού είναι κασέτα τότε η περσίδα (για την ακρίβεια περσίδες (μία πάνω, μία κάτω) ) τι λόγο θα είχαν να μπουν?

Δεν έχει μονώσει τους αεραγωγούς Φ15 που βγαίνει ο αέρας ( βέβαια είναι μόνο ένα μέτρο μήκος)
Μικρό το κακό λοιπόν. Σχεδόν ασήμαντο.

Δεν έχει μονώσει την εύκαμπτη καμινάδα.
Πάλι μικρό το κακό νομίζω.

Γενικά το τζάκι έχει απόδοση αλλά νομίζω ότι τα ανεμιστηρακια του δεν επαρκούν και ανεβάζει πολύ υψηλές θερμοκρασίες εξόδου.
Δύο πιθανά σενάρια. Είτε το εργοαστάσιο ψιλοτσιγκουνεύτηκε, είτε ο μάστορας έβαλε δικά του κατά την κρίση του. Βέβαια μπορεί και εσύ να το μπουμπουνίζεις πέρα από τα όρια του. Σε κάθε περίπτωση βάλε αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι πιο δυνατά μοτέρ. Ψάξου όμως για κυβικά και θόρυβο.


Σκέφτομαι να κάνω το εξής και θέλω την γνώμη σας
Να σκάψω το κάτω μέρος του τζακιού, να φτάσω κάτω από την πίσω γωνία της κασέτας και να βάλω ένα αεραγωγό, όπου με ένα ανεμιστήρα 200 κυβικά+ θα παρέχει αέρα στην εστία αυξάνοντας την ροη.
Θα έχω αποτέλεσμα ?
:dry:
Καταρχήν πές μας από που τραβάνε αέρα τα υπάρχοντα βεντιλατέρ. Απο μέσα ή από έξω από το σπίτι? Επίσης ο αέρας καύσης από που είναι? Μέσα ή έξω από το σπίτι?
Πάντως αυτό που σκέφτεσαι δεν το βλέπω σαν σωστή λύση. Θεωρώ πως αν χρειάζεσαι περισσότερα κυβικά από αυτά που σου βγάζει η κασέτα σου τότε καλύτερα να αλλάξεις τα βεντιλατέρ της κασέτας με πιο δυνατά



Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100211 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Λάθη εγκαταστάτη; (Edilkamin Ecostar)

mountainrider έγραψε: Καλησπέρα

Να σκάψω το κάτω μέρος του τζακιού, να φτάσω κάτω από την πίσω γωνία της κασέτας και να βάλω ένα αεραγωγό, όπου με ένα ανεμιστήρα 200 κυβικά+ θα παρέχει αέρα στην εστία αυξάνοντας την ροη.

Θα έχω αποτέλεσμα ?

:dry:


Έχω κάνει κάτι ανάλογο σε κασέτα nordica 70 ventilato με βεντιλατέρ μπάνιου. Το πρόβλημα που είχα ήταν το ίδιο, με ξερα ξύλα ανέβαζε πολλους βαθμούς (150+). Βάζοντας το βεντιλατέρ αυξήθηκε η εξερχόμενη ποσότητα αέρα και η θερμοκρασία έπεσε στους 120+ (σε αυτους τους βαθμούς βέβαια το είχα παρακάνει, το γέμισα ξύλα...). Εν ολίγοις το σπίτι ζεσταινόταν πιο γρήγορα (όχι πιο πολύ).

Άλλωστε και ο ίδιος ο κατασκευαστής έδινε την δυνατότητα να βάλω έξτρα βεντιλατέρ (400κάτι κυβικά ανά ώρα) αλλά με υψηλό κόστος (400+ ευρώ). Απλά δεν έχω αυτοματισμό πλέον στο άναψε/σβήσε του βεντιλατέρ. Συνήθως το άναβα για κάνα δίωρο-τρίωρο και μετά που δεν είχα τόσα ξύλα στο τζάκι το έσβηνα και άφηνα μόνο τα εργοστασιακά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100212 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Λάθη εγκαταστάτη; (Edilkamin Ecostar)
Αν μπορούσε να βάλει σταθερά κομμάτια τότε λάθος του. Αν όχι τότε ελπίζω να έβαλε αντοχής εύκαμπτη


Δεν γνωρίζω αν θα μπορούσε να αποφύγει την εύκαμπτη μιας και η καμινάδα δεν είναι ακριβώς ευθεία με την καμινάδα τους τζακιού .βέβαια έχω δει εγκαταστάσεις εδώ μεσα που η καμινάδα δεν είναι σε απόλυτη ευθεία και έχουν βάλει σταθερά κομμάτια. Θεωρώ ότι το έκανε για οικονομικούς λόγους ώστε να τον επιλέξω σε σχέση με κάποιους άλλους που μου έλεγαν περισσότερα…..

Αφού είναι κασέτα τότε η περσίδα (για την ακρίβεια περσίδες (μία πάνω, μία κάτω) ) τι λόγο θα είχαν να μπουν?

Μάλλον έχεις δίκιο!


Δεν έχει μονώσει τους αεραγωγούς Φ15 που βγαίνει ο αέρας ( βέβαια είναι μόνο ένα μέτρο μήκος)
Μικρό το κακό λοιπόν. Σχεδόν ασήμαντο.

Το εύχομαι

Δεν έχει μονώσει την εύκαμπτη καμινάδα.
Πάλι μικρό το κακό νομίζω.

Το εύχομαι διπλά, μην πάρουμε καμιά φωτιά και τρέχουμε! :unsure:


Καταρχήν πές μας από που τραβάνε αέρα τα υπάρχοντα βεντιλατέρ. Απο μέσα ή από έξω από το σπίτι? Επίσης ο αέρας καύσης από που είναι? Μέσα ή έξω από το σπίτι?
Πάντως αυτό που σκέφτεσαι δεν το βλέπω σαν σωστή λύση. Θεωρώ πως αν χρειάζεσαι περισσότερα κυβικά από αυτά που σου βγάζει η κασέτα σου τότε καλύτερα να αλλάξεις τα βεντιλατέρ της κασέτας με πιο δυνατά
[/quote][/quote]

Γενικά πιστεύω ότι τα ανεμιστηρακια και οι μαντεμένιες γρίλιες που έχει μπροστά δεν είναι ικανές να ρουφήξουν πολύ αέρα. Αν βάλω δυνατότερα θα κάνει σαν αποροφητήρας σουβλατζίδικου (ήδη κάνει αρκετό στη δεύτερη σκάλα). Οπότε σκέφτηκα αν του περάσω ένα αγωγό 150mm κάτω από την εστία και τον φτάσω μέχρι την πίσω πλευρά θα μπορώ να του δώσω τον αέρα που του λείπει επικουρικά με τα ανεμιστηρακια στην πρώτη σκάλα.
Τα βεντιλατερ τραβάνε από μέσα και η καύση είναι επίσης από μέσα γιατι το τζακι βρίσκεται στο κέντρο περίπου του σπιτιού και μου είπε ότι το να τραβήξουμε αέρα από έξω είναι ταχυπορία…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ