Μαυρίλα από τζάκι;

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100502 από egglezos
Μαυρίλα από τζάκι; δημιουργήθηκε από egglezos
Λοιπόν θα ρωτήσω εσάς και μήν με βαράτε...δεν γίνετε να τα ξέρω και όλα, η γυναίκα μου ναί, αλλά εγώ όχι... :lol: :side:

σε φιλικό σπίτι, τοποθετήθηκε ένα ενεργειακό τζάκι στο καθιστικό από γνωστή ελληνική εταιρεία εμπορίας τζακιών στην Αττική. Το τζάκι δούλεψε περίφημα όσον αφορά την απόδοση θέρμανσης στο καθιστικό και μόνο, χωρίς οι ιδιοκτήτες να έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις γιατί το σπίτι τους είναι σχετικά μεγάλο. Μετά από 4 μήνες λειτουργίας, παρατηρήθηκε όμως ότι οι τοίχοι του καθιστικού είχαν μαυρίσει...κυρίως ταβάνι, αλλά και κουρτίνες ελαφριά μαυρίλα που έφυγε μετά από πλύσιμο, και κουφώματα εσωτερικά (πλαστικά με θερμοδιακοπή παρακαλώ)

Δεν νομίζω να είναι υγρασία γιατί το σπίτι θερμαίνεται κανονικά και με λέβητα. Με διορθώνετε άν είναι κάτι επιπλέον.

Δεν νομίζω να είναι από πόρτες ή υαλοκόρδονα γιατί είναι καινούριο το τζάκι και δεν έχει προλάβει κάτι να καεί ή να φθαρεί.

Δεν είναι λάθος του χρήστη γιατί είναι πολύ γάτος και δεν θα άφηνε ποτέ μια πόρτα ανοιχτή...

Δεν μπορώ να διαβάσω όλα όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα για τα τζάκια οπότε παρακαλώ κάποιον με συσσωρευμένη γνώση να μου μεταδώσει τα φώτα του...εγώ πιάστηκα αδιάβαστος ενώ έχω υποσχεθεί ότι θα το ψάξω το θέμα...

τενκ γιου όλ εκ των προτέρων...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by egglezos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100507 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;
Αν και δεν θεωρώ τον ευατό μου γνώστη και ακόμα περισσότερο γνώστη με συσσωρευμένη εμπειρία ας ρωτήσω.
α) αερόθερμη εστία?
β) όροφος? (τελευταιος?)
γ) ύψος καμινάδας?
δ) ύπαρξη ανιχνευτή μονοξειδίου?
ε) ΣΙΓΟΥΡΙΑ σωστής εγκατάστασης καμινάδας? (έχουν γίνει και έχουν γίνει λάθη από το πιο σύνηθες το να μπαίνουν τα κομμάτια της καμινάδας ανάποδα έως το να μη υπάρχουν σφικτήρες και ειδικά κομάτια για στήριξη)
στ) γείτονες με σόμπες πέλλετ χωρίς φίλτρο ή άλλες πιθανές "εξωτερικές" πηγές ρύπανσης?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100508 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;
Όπως το σκέφτομαι μια πιθανή αιτία είναι να μην έχουν σωστή διάσταση στις περσίδες και να βγάζει πολύ μεγάλη θερμοκρασία. Έτσι καίγεται η σκόνη (κυρίως η οργανική όπως το χνούδι από τα χαλιά, η απολέπιση κλπ) βγάζοντας αυτήν τη μαυρίλα.
Το τζάκι είναι φυσικής ροής ή βεβιασμένης και τι θερμοκρασίες έχει στην έξοδο?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100512 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;
Αν είναι με βεβιασμένη τότε με κάποιο τρόπο θα πρέπει να προσαρμόσει ένα φίλτρο άνθρακα στην είσοδο για να περιορίστει το πρόβλημα.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100514 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;

Gdevil έγραψε: Αν και δεν θεωρώ τον ευατό μου γνώστη και ακόμα περισσότερο γνώστη με συσσωρευμένη εμπειρία ας ρωτήσω.
α) αερόθερμη εστία?

ναι, μαντέμι βεβιασμένης κυκλοφορίας

Gdevil έγραψε: β) όροφος? (τελευταιος?)

Ισόγειο, μονοκατοικία

Gdevil έγραψε: γ) ύψος καμινάδας?

περίπου 5 μέτρα

Gdevil έγραψε: δ) ύπαρξη ανιχνευτή μονοξειδίου?

όχι

Gdevil έγραψε: ε) ΣΙΓΟΥΡΙΑ σωστής εγκατάστασης καμινάδας? (έχουν γίνει και έχουν γίνει λάθη από το πιο σύνηθες το να μπαίνουν τα κομμάτια της καμινάδας ανάποδα έως το να μη υπάρχουν σφικτήρες και ειδικά κομάτια για στήριξη)

όχι...και δεν ξέρω τί να τους πώ να κοιτάξουν

Gdevil έγραψε: στ) γείτονες με σόμπες πέλλετ χωρίς φίλτρο ή άλλες πιθανές "εξωτερικές" πηγές ρύπανσης?

όχι. επόμενο σπίτι στο χιλιόμετρο...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100525 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Μαυρίλα από τζάκι;
Συμπερασματικά λοιπόν μία αερόθερμη εστία βγάζει μαυρίλες...
Πάντως για επιβεβαιωση ας βάλει ένα κομμάτι βρεγμένο χαρτί - βαμβάκι - πετσέτα λευκή στην περσίδα εξόδου του. (κάτι που να περνάει τεσπα ο αέρας από μέσα και καθώς θα είναι βρεγμένο θα κατακρατά την μαυρίλα). Θεωρητικά πρέπει να μαυρίσει

Για να φτάσει να βρεί την αιτία πρέπει να προχωρήσει σε ελέγχους.
Δλδ πρέπει να βρεθεί εάν η μαυρίλα προέρχεται από τον χώρο καύσης - καμινάδα ή προέρχεται από τον χώρο συλλογής της θερμότητας (μεταλικός θερμοθάλαμος ή/και φούσκα με τα μονωτικά τους)

Ανιχνευτής μονοξειδίου θα δείξει εάν οι μαυρίλες προέρχονται από τον χώρο καύσης.
Το ίδιο μπορεί να δείξει και η καύση κάποιου αρωματικού φυτού. Πχ κανέλα ή ακόμα και το γνωστό θυμίαμα.

ΥΓ κάτι που δεν ρώτησα πριν. Υπάρχει εργοστασιακός θερμοθάλαμος? Μήπως έχει γίνει προσθήκη κάπιου υλικού μη εργοστασιακού? Ο αέρας θερμαίνεται μόνο στον θερμοθάλαμο ή υπάρχει και (μονωμένη) φούσκα από την οποία με κάποιο τρόπο αποροφάει θερμότητα και μετά εξέρχεται?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ