Μαύρισμα τζαμιού & μυρωδιά τζακιού

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173844 από okalamaris
Νομίζω πως όχι. Πρέπει απλά να εισέρχεται λίγος αέρας από εκεί, όχι πολύς, γιατί ο παραπάνω αέρας θα αυξήσει την κατανάλωση και θα πρέπει να μειώσεις τον αέρα της εισαγωγής για να υπάρχει μια εξισορρόπηση. Βέβαια και πάλι δεν πρέπει να μειώσεις πολύ την εισαγωγή γιατί θα φρενάρεις την εξαγωγή εκτός και αν έχεις τάμπερ στην καμινάδα. Μικρολεπτομέρειες θα μου πεις αλλά με τον καιρό αντιλαμβάνεσαι πως η συσκευή δεν δουλεύει όπως στην αρχή εκτός και αν στην αρχή δεν δούλευε καλά και με τις αλλαγές την φέρεις στα μέτρα της.

Αν έχει φθαρεί το κορδονι, μπορεί ναναι αιτια να μαυριζει το τζαμι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173847 από hamurabi
Εχω κατω απτο τζαμι ενα συρτη για να μπαινει αερας η να κλεινει.
Και πανω ενα ταμπερ.
Εξακολουθώ κ δεν εχω καταλαβει τη χρησξ τους.
Το ταμπερ τοχω πάντα ανοιχτό.
Το συρτη του αέρα οτσν καιειωη φωτιά πρεπει νσ τον κλεινω τελιως;
Η πρεπει ναταφηνω λιγο ανοιχτό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173848 από okalamaris
Ο συρτής του αέρα ρυθμίζει κατά κάποιο τρόπο τον αέρα της καύσης, όσο τον ανοίγεις, τόσο ανεβάζεις την κατανάλωση, συνεπώς και την απόδοση. Το τάμπερ που λες, είναι μέσα στο θάλαμο καύσης στο άνω μέρος αν κατάλαβα. Καλά κάνεις και το έχεις ανοιχτό, όμως σε καιρό με άνεμο, αν βλέπεις πως "τρελένει" τη φλόγα🔥, δοκίμασε να το κλείσεις λίγο λίγο, ώστε να υπάρχει μια ισορροπημένη καύση, θα πρέπει να είναι ομαλή η καύση αλλιώς θα καίει για τα περιστέρια . Όσο το κλείνεις, τόσο μειώνεις την καύση, συνεπώς και την απόδοση, κατά κάποιο τρόπο κάνεις οικονομία. Σημαντικό βέβαια είναι να λειτουργεί σωστά η καμινάδα, διατομή/ύψος/καπέλο/καθαριότητα. Προσωπικά, πιστεύω πως αν η καμινάδα δεν τραβάει, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις σωστά τον αέρα από μέσα και δεν θα καταφέρεις να ρυθμίζεις σωστά την καύση. Έχω δει τζακι, να κλείνει σχεδόν τέρμα το τάμπερ από μέσα, ίσα ίσα να φεύγουν τα καυσαέρια και παίζοντας με τον αέρα από κάτω γινόταν αυτανάφλεξη των καυσαερίων εντός του θαλάμου δημιουργώντας ένα εντυπωσιακό φαινόμενο. Πάντα λέω όμως, ξερό καύσιμο, καθαρές διαδρομές, καθαρή καμινάδα.

Εχω κατω απτο τζαμι ενα συρτη για να μπαινει αερας η να κλεινει.
Και πανω ενα ταμπερ.
Εξακολουθώ κ δεν εχω καταλαβει τη χρησξ τους.
Το ταμπερ τοχω πάντα ανοιχτό.
Το συρτη του αέρα οτσν καιειωη φωτιά πρεπει νσ τον κλεινω τελιως;
Η πρεπει ναταφηνω λιγο ανοιχτό;
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173850 από hamurabi
Η καμιναδα μου ειναι καθαρη.
Τα ξυλα μου ξερα.
Αλλα η ερωτηση μου παρσμενει αναπαντητη. Τον αεραντον κλεινω ΤΕΛΙΩΣ οταν καιει η φωτια η οχι;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173851 από okalamaris
Αν τον κλείσεις θα και με λιγότερο αέρα, λιγότερη φλόγα, λιγότερη κατανάλωση, μικρότερη απόδοση. Τον ανοιγοκλείνεις για να φέρεις την καύση εκεί που θέλεις εσύ. Δεν υπάρχει κανόνας για να τον κλείνεις όταν καίει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Μήνες πριν #173859 από hamurabi
Βαζοντας μονο μπρικετες, θολωνει κατευθείαν.

Ερώτηση. Οταν προτοαναβεις τη φωτια... Κλεινεις αμεσως το τζαμι κ ανοίγεις τερμα τον αερα;
Ή αφηνεις ανοιχτό το τζαμι ωσπου να αρπαξει καλα η φωτια κ το κλεινεις μετα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ