Ανεξέλεγκτη καύση, τζάκι καλοριφέρ vescovi 23-29

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114413 από elgreco
Συγνώμη όπου δημιουργώ θέμα αλλά βρίσκομαι σε απόγνωση. Στο σπίτι των γονιών μου τοποθετήθηκε υδραυλικό τζάκι vescovi 23-29. Μη ρωτάτε πως και γιατί εγώ φταίω αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....

Το τζάκι λειτουργεί και ζεστάινει τα σώματα και σίγουρα ένα τόσο μεγάλο τζάκι θέλει και πολύ ξύλο για ν ζεστάινει, σύμφωνοι. Ο κατασκευαστής λέει περί τα 8 κιλά ανάγκη ώρα.

Το πρόβλημα μας είναι ότι το λεβιεδακι προτωγενους αέρα δεν λειτουργισε ποτέ με αποτέλεσμα μόλις κλείσει η πόρτα η φωτιά να φουντώνει τόσο που κάποιες φορές και γω φοβάμαι μην πιάσει φωτιά η καμινάδα. Και εννοείτε πως καίει και τα ξύλα παρά πολύ γρήγορα.

Οσο για την καμινάδα κανουρια φ200 inοχ 6-7 μέτρα εξωτερικά με απλό καπέλο, σηκομα περί τα1,5 πάνω από τη σκεπή. Στη σύνδεση με το τζάκι κάνει 90 μοίρες με ευκαμπτο και συστολη σε φ250 άνοιγμα που έχει το τζάκι.

Αν έχει ο οποιασδήποτε κάποια ιδέα θα είμαι υποχρεος.

Ps το εσωτερικό ταμπερ λειτουργεί και κλείνει σχεδόν τελείως.

Μην με παρεξηγήσει ο κύριος στελιοσ1 που ήδη εχει προσπαθήσει να βοηθήσει.

Α και επίσης εννοείτε πως αυτός που μας το πούλησε και τοποθέτησε λέει πως έτσι πρέπει να λειτουργεί και πως δεν χρειάζεστε να λειτουργεί το λεβιεδακι του αέρα :evil:

Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114495 από pontios74
Απο κάπου θα παίρνει παραπάνω αέρα τωρα απο 250 μηπως δεν επρεπε να την πας σε Φ200 θεωριτικα πιστευω πως όσο μικραίνει η διατομή τόσο μεγαλώνει ο ελκυσμός δεν έχω τόσες γνώσεις για να μπορώ να σε βοηθήσω αν ο κ.Στέλιος δεν κατάφερε να βρεί αιτία και λύση που είναι πιο ειδικός,δύσκολη περίπτωση μήπως έχει γίνει καμμιά πατάτα στην εγκατάσταση?κάποια φωτογραφία θα μας βοηθούσε πάντως 90 μοιρες με ευκαμπτη και μέσα στον θερμοθάλαμο είναι ένα θέμα ειδικά στον καθαρισμό της...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": elgreco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114497 από pontios74
και πες σε αυτον που στο πουλησε να ερθει να το κανει το λεβιεδακι αερα να δουλευει αυτοι που το βαλανε δεν ηταν ηλιθιοι.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114503 από alex_nous
Το πρόβλημά σου από ότι φαίνεται είναι υπερβολική εισαγωγή αέρα. Αν μπορείς και έχεις πρόσβαση τοποθέτησε ένα ταμπερ με ντίζα για να μπορείς να το ανοιγοκλείνεις όπως έκανα εγώ στο K-evo μου. Εάν η εισαγωγή αέρα στο τζάκι γίνεται με σπιράλ τα πράγματα είναι πιο εύκολα για σένα. Κόβεις το σπιράλ, βάζεις το τάμπερ και τοποθετείς κάπου στην επένδυσή σου το νέο μοχλάκι.
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...15&Itemid=384#114471

Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να μην φταίει η εισαγωγή αλλά να ''μπάζει'' απλά η εστία από άλλο σημείο. Έχω ακούσει για παράδειγμα να έχει σκευρώσει ο πάτος του τζακιού λόγω θερμοκρασιών και να μπάζει. Αυτό θέλει ψάξιμο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": elgreco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114510 από kostasd
Ο ευκαμπτος καπναγωγος στο τζάκι παρακαλάει για κλήση στη πυροσβεστική...!

Άλλαξε τον ΧΘΕΣ!!

Οι καμινάδες σε οτιδήποτε καίει βιομάζα και στερεά καυσιμα πρέπει να είναι inox ευθείας ραφής.-
Ουτε καν οι ελικοειδούς ραφής δεν είναι κατάλληλες. Αυτό γιατί επικάθονται σωματίδια τα οποία είναι εύφλεκτα και κάποια στιγμή με τη συσσώρευση αρχίζουν να καίγονται και όποιον πάρει ο χάρος..

Προσέχτε πολύ, καλή η οικονομική θέρμανση, αλλά είναι τραγικό να μείνετε άστεγοι από τις.. εξυπνάδες κάποιων μαστόρων που όλα τα σφάζουν όλα τα μαχαιρώνουν.

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": elgreco

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #114515 από elgreco

pontios74 έγραψε: Απο κάπου θα παίρνει παραπάνω αέρα τωρα απο 250 μηπως δεν επρεπε να την πας σε Φ200 θεωριτικα πιστευω πως όσο μικραίνει η διατομή τόσο μεγαλώνει ο ελκυσμός δεν έχω τόσες γνώσεις για να μπορώ να σε βοηθήσω αν ο κ.Στέλιος δεν κατάφερε να βρεί αιτία και λύση που είναι πιο ειδικός,δύσκολη περίπτωση μήπως έχει γίνει καμμιά πατάτα στην εγκατάσταση?κάποια φωτογραφία θα μας βοηθούσε πάντως 90 μοιρες με ευκαμπτη και μέσα στον θερμοθάλαμο είναι ένα θέμα ειδικά στον καθαρισμό της...


Εχετε δίκιο σε όλα. Ο κ Στέλιος με βοήθησε όσο μπορούσε βάση της περιγραφής μου και κάποιες φωτό από το εσωτερικό κλαπετο τις οποίες έχω παραθέσει στο θέμα la Nordica υπερβολική κατανάλωση.

Η καμινάδα είναι σχετικά καινουρια αλλά δυστυχώς είχε τοποθετηθεί για το προ υπάρχων ανοιχτό τζάκι.

Σήμερα προσπάθησα με μια προχειροκατασκευη να μείωσω τον ελκυσμο αλλά πάλι τζίφος.

Σας ευχαριστώ πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ